Wkładki ortopedyczne

Praprzyczyną wielu dolegliwości bólowych są zaburzenia postawy. Nieprawidłowy rozkład obciążeń odbija się negatywnie na naszych stopach. Niemal 50% Polaków ma różne wady i zniekształcenia stóp, ale tylko nieliczni decydują się na leczenie.

Diagnostyką zaburzeń w obrębie stopy i stawu skokowo-goleniowego zajmuje się podologia ortopedyczna. Prawidłowo przeprowadzone badanie podologiczne może przynieść rozwiązanie długotrwałych dolegliwości bólowych, ogniskujących się w wielu punktach ciała. Dużą część wad można skorygować za pomocą wkładek ortopedycznych.

Ważne jest jednak, abyśmy wkładek nie wybierali sami, tylko zdali się na specjalistyczną pomoc, przeszli badania i używali jedynie wkładek ortopedycznych odpowiednio przygotowanych i z najlepszych surowców.

W placówce w Warszawie i w Gdańsku Pacjenci mogą umówić się na wizytę do podologa, który na podstawie wyników odpowiednio przeprowadzonych badań, dopasuje indywidualne wkładki ortopedyczne.

Indywidualne wkładki ortopedyczne

Stopa każdego z nas jest inna. Jedynie wkładki ortopedyczne, wykonane na indywidualne zamówienie, zapewnią stopom właściwe ustawienie, chroniąc przed wadami postawy oraz bólami i zmianami chorobowymi.

Prawidłowo dobrane i wykonane wkładki przywracają prawidłowy rozkład nacisków na stopy i poprzez korekcję ustawienia stóp wpływają na wyższe piętra łańcucha kinematycznego (kolano-biodro-kręgosłup).

Wkładki ortopedyczne wspomagają aparat ruchu, tworząc dodatkową podporę dla biernych struktur anatomicznych, przez co zapobiegają urazom zmęczeniowym. Zmniejszają obciążenia i zmęczenie nóg, wspomagając mięśnie stabilizujące stopę. Wreszcie – poprawiając ergonomię ruchu, pomagają uniknąć kontuzji i przyspieszają regenerację tkanek po zabiegach operacyjnych kończyn dolnych.

Indywidualne wkładki ortopedyczne:

  • poprawiają komfort poruszania się – zmniejszają obciążenie, a także zmęczenie nóg i kręgosłupa oraz eliminują ból.
  • poprawiają komfort uprawiania sportu – oddziałują na ergonomię ruchu, minimalizują przeciążenia i amortyzują wzmożone naciski podczas aktywności fizycznej. Pomagają tym samym uniknąć kontuzji, a także osiągać lepsze wyniki treningowe.
  • korygują ustawienie stóp u dzieci i młodzieży – wpływają na odciążenie i prawidłową postawę kolan, bioder i kręgosłupa, zapobiegając przy tym wielu deformacjom. Korektę chodu u dzieci należy rozpocząć jak najszybciej, najlepiej, kiedy maluch zacznie już chodzić bez pieluszki.
  • kompensują wady stóp u dorosłych – zapobiegają powstaniu wad na wyższych poziomach łańcucha kinematycznego.
  • pomagają korygować lub zapobiegają dysfunkcjom narządu ruchu, takim jak: stopy płaskie, wydrążone, koślawość i szpotawość stóp, koślawość i szpotawość kolan, paluchy koślawe (halluksy), paluch sztywny, ostrogi piętowe, asymetria długości kończyn – wyrównanie długości kończyn pozwala na prawidłowe ustawienie medinicy (rotacja) oraz osiowe ustawienie kręgosłupa (np. skolioza);
  • zapobiegają powstawaniu zmian chorobowych.
  • wspomagają gojenie się tkanek – zwłaszcza po zabiegach operacyjnych w obrębie kończyn dolnych.

Wkładki ortopedyczne wykonujemy ze specjalistycznych materiałów amortyzujących wstrząsy. Kluczem do sukcesu jest dostosowanie materiału oddzielnie do każdego fragmentu stopy, jak i rodzaju używanego obuwia. Oferujemy wkładki do wszystkich typów obuwia, w tym także do butów na obcasie i butów narciarskich. Ważne jest również, aby wkładki były dostosowane do wieku oraz prowadzonego trybu życia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, osób aktywnych fizycznie oraz sportowców.

Wkładki ortopedyczne dla sportowców

Ze względu na duże obciążenia stopy, jakie towarzyszą podczas uprawiania różnego rodzaju sportów, bardzo ważny jest prawidłowy dobór wkładek zapewniających odpowiedni rozkład nacisków, który, co ważne jest różny w przypadku poszczególnych dyscyplin sportowych. Dlatego też, konstrukcja wkładek powinna przede wszystkim uwzględniać aspekty takie jak manewrowanie kształtem czy twardością poszczególnych części (usztywnienie miejsc zbyt ruchomych stopy, odciążenie odcisków, wzmocnienie miejsc przecierających się itd.).

Wkładki ortopedyczne dla dzieci

Biorąc pod uwagę fakt, iż stopa dziecka rozwija się do około 10-13 roku życia, bardzo istotną kwestię stanowi odpowiednio wcześniejsza, dostosowana do rozwijającej się wady korekcja. Należy zwrócić uwagę, że niestety, ale buty dziecięce są bardzo często zbyt szerokie, miękkie przez co stopa znajduje się w niewłaściwej pozycji. Indywidualnie wykonane wkładki ortopedyczne dla dzieci, na podstawie odlewów stopy dziecka pozwalają na stworzenie wkładek, precyzyjnie korygujących wady stóp. Obecnie leczymy poprzez nie wady takie jak: koślawość i szpotawość stóp, stopę płaską i wydrążoną, stopę końską i końsko-szpotawą, stopę przywiedzioną, a także koślawość i szpotawość kolan, przeprost i rotację kolan, asymetrię miednicy oraz skrzywienia kręgosłupa.

Konsultacja u ortopodologa w Szpitalu Carolina

Dobór odpowiednich wkładek rozpoczyna się od badania podologicznego, które trwa około 30 minut. Aby wkładki ortopedyczne przyniosły efekty muszą być dobrze dopasowane. Jest to możliwe jedynie po przeprowadzeniu badania podologicznego.

O skuteczności wkładek ortopedycznych decyduje:

  • kompleksowe badanie podologiczne,
  • jakość materiałów wykorzystanych do produkcji wkładek,
  • wykonanie wkładek do różnych typów obuwia,
  • korygowanie wkładek wraz z postępami w leczeniu dolegliwości.

Pamiętaj, aby na pierwszą wizytę zabrać ze sobą buty, które będziesz mógł zostawić u podologa!

Badanie podologiczne

Konsultacja u podologa zaczyna się od wywiadu medycznego, ustalenia poziomu i umiejscowienia bólu. Badanie w poradni podologicznej polega na pomiarze parametrów stopy na podoskopie, na zdjęciu wykonanym od spodu, jak i pomiarze rozkładu ciśnienia na stopie podczas chodu i biegu. Badanie uzupełniane jest video-analizą techniki ruchu, przygotowaną za pomocą przestrzennego systemu video (3D) oraz pomiarem siły reakcji podłoża, mierzonym przy użyciu trójukładowej platformy dynamometrycznej w czasie chodu, biegu i wyskoku.

Dopasowanie wkładek

Podolog wykonuje odlew Twojej stopy, według którego zostaną sporządzone wkładki. Będą one dopasowane nie tylko do stopy, ale też do rodzaju obuwia. Warto więc zdecydować się na jedną parę wkładek do każdego typu butów: codziennych, sportowych, wyjściowych. Wkładki można przygotować nawet przy bardzo dużych deformacjach stóp. Na badanie podologiczne oraz po odbiór wkładek (około 7 dni po badaniu) należy przynieść buty, w których będziesz je nosił.

Przygotowanie wkładek do butów

Wkładki ortopedyczne wykonuje się z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii i ręcznie wykańcza przy wykorzystaniu różnego rodzaju specjalistycznych materiałów, amortyzujących wstrząsy. Materiały te mają różną gęstość i grubość, w zależności od celu ich zastosowania.

Bezpłatne wizyty kontrolne u podologa

Po 4–6 tygodniach zapraszamy na pierwsze badanie kontrolne, które należy powtarzać raz na miesiąc. Proces korekcji stóp wymaga systematycznych wizyt kontrolnych celem sprawdzenia i ewentualnej poprawy wkładek. W Szpitalu Carolina wizyty kontrolne są bezpłatne aż przez 6 miesięcy. Na spotkanie z podologiem zabierz ze sobą wkładki wraz z obuwiem.

Wymiana wkładek do obuwia

Żywotność wkładek waha się od 6 do 18 miesięcy i zależy od poziomu aktywności ruchowej oraz rodzaju sportu, jaki uprawiasz.

Pliki do pobrania

Ortopodolodzy w Szpitalu Carolina

Witold Dudek
Witold Dudek

Fizjoterapeuta, ortopodolog

Urszula Kalińska
Urszula Kalińska

Fizjoterapeuta, ortopodolog