Rezonans magnetyczny

Centrum Diagnostyki Obrazowej

Rezonans magnetyczny
Dokładna metoda obrazowania tkanek miękkich. Obrazowanie rezonansem magnetycznym opiera się na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego i nie wykorzystuje promieni rentgenowskich. Skierowanie wymagane jest w przypadku badania rezonansem magnetycznym z kontrastem.

Informacje o konsultacjach lekarskich

Współpracujemy z ubezpieczycielami zagranicznymi. Sprawdź, czy akceptujemy Twoje ubezpieczenie.

O mnie

Rezonans magnetyczny (w skrócie RM) jest bardzo dokładną metodą obrazowania głównie tkanek miękkich ludzkiego ciała, również tych położonych głęboko, a przez to niewidocznych np. w badaniu ultrasonograficznym (USG). Obrazowanie rezonansem magnetycznym opiera się na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego i nie wykorzystuje promieni rentgenowskich. Polega na wykonaniu wielu skanów badanego narządu, co pozwala niejako „pociąć” na plasterki badaną strukturę. W każdym skanie (sekwencji) wykonywanych jest wiele plasterków w różnych płaszczyznach, a w zależności od wskazań oraz od badanej okolicy plasterki mogą mieć większą lub mniejszą grubość.

Dowiedz się więcej o rezonansie magnetycznym: https://carolina.pl/diagnostyka/rezonans-magentyczny/

Jaki jest zakres wykonywanych badań rezonansu magnetycznego w Carolina Medical Center?

Badania rezonansem magnetycznym wykonujemy zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

Rezonans magnetyczny w Carolina Medical Center wykorzystywany jest do:

  • badań układu mięśniowo-szkieletowego: stawów, ścięgien i mięśni.
  • badań głowy.
  • wykrywania ognisk zapalnych oraz zmian przeciążeniowych czy obrzęków mięśni na wczesnym etapie (przed wystąpieniem dolegliwości), co jest niezwykle istotne szczególnie dla osób uprawiających sport.

Przeprowadzamy również artrografię, która jest badaniem wykonywanym po dostawowym podaniu 10-20 ml środka kontrastowego lub soli fizjologicznej. Nakłucie stawu wykonuje się bezpośrednio przed badaniem RM w naszej pracowni pod kontrolą obrazu USG. Dochodzi do rozdęcia stawu, co sprzyja lepszemu obrazowaniu badanego obszaru, ponieważ kontrast wpływa w uszkodzenia/szczeliny chrząstki, ścięgien, czy obrąbka. Po badaniu jama stawu wraca do pierwotnej wielkości.

Artrografia stosowana jest w ocenie uszkodzeń elementów chrzęstnych i więzadłowych stawów o bardziej skomplikowanej budowie, jak np. bark, staw biodrowy, nadgarstek czy rzadziej staw kolanowy.

Ponadto oferujemy badanie z podaniem kontrastu dożylnego.

Badanie rezonansu magnetycznego stosowane jest jako uzupełnienie pozostałych badań obrazowych, które w niektórych sytuacjach mogą być zbyt mało dokładne. RM, jako jedyne ze wszystkich badań obrazowych, umożliwia wiarygodną ocenę gojenia więzadła krzyżowego oraz łąkotki po przebytym zabiegu operacyjnym.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego

Badanie RM jest bezbolesne, ale wymaga przebywania w bezruchu nawet ponad godzinę. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Przed przystąpieniem do badania poinformuj o:

  • wszczepionych urządzeniach elektrycznych, jak np. rozrusznik serca czy implant ślimakowy. Urządzenia mogą ulec zniszczeniu w silnym polu elektromagnetycznym, dlatego posiadanie ich jest przeciwwskazaniem do badania.
  • obecności w ciele wszczepionych metalowych implantów (stenty naczyniowe, klipsy naczyniowe, protezy, śruby, druty, płytki, stały aparat na zęby). W tym przypadku często konieczne jest przedstawienie dokumentu zawierającego informację o przebytym zabiegu i wszczepionych materiałach. W przypadku mniej typowych implantów potrzebne jest przedstawienie zaświadczenia od producenta o dopuszczeniu ich do badania w polu magnetycznym. Bez przedstawienia dokumentu badanie nie będzie mogło być wykonane trosce o Twoje bezpieczeństwo.
  • obecności w ciele innych, metalicznych ciał obcych, jak opiłki metalowe, odłamki, pociski
  • ciąży – nie zaleca się wykonywania badania RM w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymetrze
  • klaustrofobii
  • alergiach i reakcjach uczuleniowych (dotyczy kontrastu)

Wymagana dokumentacja medyczna:

  • Aby przystąpić do badania rezonansem magnetycznym bez kontrastu NIE jest wymagane skierowanie lekarskie.
  • Koniecznie przynieś ze sobą poprzednie badania danej okolicy, jeżeli takie posiadasz.
  • Jeżeli w czasie badania podany będzie dożylnie lub dostawowo środek kontrastowy należy przedstawić aktualny wynik poziomu kreatyniny we krwi – okres ważności badania wynosi 1 miesiąc.
  • Pamiętaj też o zabraniu dowodu osobistego!

Ubiór i makijaż:

Na czas badania zostaniesz poproszony o pozostawienie ubrania w przebieralni. Nie zdejmuje się tylko bielizny, o ile nie posiada ona elementów metalowych (np. fiszbin w staniku). Otrzymasz od nas jednorazową koszulkę z flizeliny oraz ochraniacze na stopy.

Wszystkie przedmioty elektroniczne i magnetyczne (np. karty płatnicze), zawierające metal oraz biżuteria muszą zostać w przebieralni na czas badania – pamiętaj o tym przy planowaniu wizyty.

Idąc na badanie (zwłaszcza w przypadku badania głowy) należy zrezygnować z makijażu i lakieru do włosów – kosmetyki zawierają drobiny metali kolorowych, co może mieć wpływ na obraz.

Spożywanie napojów / pokarmów przed badaniem:

Zalecane jest, aby nie spożywać dużej ilości płynów. Przystępując do badania nie trzeba być na czczo.

WYJĄTEK: W przypadku planowanego badania z kontrastem dożylnym, prosimy, aby pacjent był na czczo.

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie jest nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne jednak dla wielu pacjentów perspektywa pozostania w bezruchu w wąskiej i głośnej tubie rezonansu magnetycznego wiąże się z dużym stresem. Dowiedz się, jak przebiega badanie i czego możesz się spodziewać, aby nic Cię nie zaskoczyło.

Przed badaniem otrzymasz ankietę do wypełnienia, w której zostaniesz poproszony nie tylko o dane osobowe, ale również informacje na temat Twojego stanu zdrowia. Konieczne będzie również wyrażenie pisemnej zgody na wykonanie badania. Wypełnienie tej dokumentacji zajmie Ci około 15 minut dlatego prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się do kliniki.

W niektórych przypadkach w trakcie badania podaje się pacjentowi dożylnie specjalny środek kontrastujący. W przypadku badań z dożylnym podaniem środka kontrastującego, zostanie założony wenflon. Następnie zostaniesz poproszony o położenie się w odpowiedniej pozycji, zależnej od wykonywanego badania, na wysuwanym stole w centrum skanera rezonansu. W celu podniesienia Twojego komfortu personel może zaopatrzyć Cię w koc i poduszkę.

Przez cały czas trwania badania nie wolno się poruszać, żeby obraz nie był zniekształcony. Wewnątrz tunelu zainstalowana jest klimatyzacja, oświetlenie oraz monitoring, dzięki któremu personel będzie z Tobą w stałym kontakcie i będzie mógł zareagować na wszelkie sygnały z Twojej strony. W razie nagłego pogorszenia samopoczucia w czasie badania, zgłoś to personelowi poprzez ściśnięcie gruszki alarmowej, który będziesz przez cały czas trwania badania trzymać w ręku.

Każda sekwencja badania rezonansem magnetycznym trwa od 1 do 8 minut. W tym czasie usłyszysz głośny, pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. Przed rozpoczęciem badania personel zaopatrzy Cię w słuchawki ochronne lub stopery do uszu. W trakcie badania możliwe jest również słuchanie wybranej przez siebie muzyki czy audycji radiowej – nasza pracownia wyposażona jest w nowoczesny, specjalny system nagłaśniający, który połączony jest z iPadem.