Korekcja osi kręgosłupa nowatorską metodą z zastosowaniem spersonalizowanego implantu

5 listopada 2018

Medycyna XXI wieku coraz częściej sięga po rozwiązania „skrojone na miarę”. Lekarze z warszawskiej kliniki Carolina Medical Center przeprowadzili serię operacji kręgosłupa z zastosowaniem implantów typu custom-made, zaprojektowanych i wykonanych dla konkretnego pacjenta.

Medycyna spersonalizowana wkracza tam, gdzie pacjent wymaga trudnych i indywidualnych rozwiązań. Specjaliści z Carolina Medical Center przeprowadzili już kilka operacji z wykorzystaniem tzw. prętu (implantu) dedykowanego.

Dedykowany implant jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w chirurgii kręgosłupa, kiedy trzeba odtworzyć prawidłową krzywiznę kręgosłupa, która została utracona w wyniku choroby zwyrodnieniowej, bądź w wyniku wady wrodzonej lub skomplikowanego zaburzenia osi kręgosłupa. Taki kręgosłup nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej linii i odchyla się w bok lub rotacyjnie przemieszcza się albo ześlizguje do przodu – mówi dr Jurij Kseniuk, neurochirurg z Carolina Medical Center.

Operacja z zastosowaniem implantu custom-made jest rozwiązaniem dla pacjentów, którzy przestają się ruszać w wyniku bólu związanego z deformacją oraz uciskiem nerwów. Rezygnują z aktywności, a to prowadzi do zaników mięśni. U tych osób dochodzi również często do upośledzenia funkcji oddechowych i krążeniowych. Pojawiają się problemy z niewydolnością serca.

Postępująca deformacja kręgosłupa powoduje ucisk i drażnienie poszczególnych elementów nerwowych znajdujących się w kanale kręgowym i w otworach między kręgami. Pojawiają się bóle korzeniowe. To właśnie silny ból powoduje, że pacjent zwraca się o pomoc. W takiej sytuacji potrzebne są indywidualne rozwiązania – dodaje specjalista.

Wysoko specjalistyczna operacja z zastosowaniem dedykowanego prętu wiąże się z koniecznością bardzo dokładnego odtworzenia wysokości uszkodzonych krążków i otworów międzykręgowych, uwolnienia poszczególnych elementów nerwowych uciśniętych w wyniku zniekształcenia kręgosłupa, a następnie przywrócenia funkcji podpórczej kręgosłupa. Podczas operacji, po wprowadzeniu implantów, które zastępują uszkodzone krążki i po wstępnej korekcji osi kręgosłupa, wprowadza się elementy mocujące kręgi (śruby przeznasadowe), które następnie łączone są ze sobą implantem. Implant jest „domodelowany” do określonej krzywizny. Po połączeniu tych wszystkich elementów uzyskuje się odpowiednią korekcję osi kręgosłupa.

Jednym z pacjentów, u którego zastosowano implementację specjalnego, indywidualnie dopasowanego prętu był 65-letni mężczyzna. Trafił pod opiekę lekarzy z powodu silnych dolegliwości bólowych obu kończyn dolnych. Narastający w czasie ból utrudniał chodzenie, pojawiło się również zaburzenie czucia i drętwienie obu nóg. Dodatkowo u pacjenta doszło do osłabienia lewej stopy. Badanie rezonansem magnetycznym wykazało wielopoziomowe zwężenia kanału kręgowego w wyniku zaawansowanej choroby krążków. Na skutek ich obniżenia doszło do zaciśnięcia otworów międzykręgowych, czego efektem był ucisk nerwów po obu stronach. W badaniu postawy lekarze stwierdzili znaczące zaburzenie osi kręgosłupa z odchyleniem całego ciała do przodu i z wyprostowaniem fizjologicznym krzywizny, zwaną lordozą lędźwiową.

Spersonalizowany implant produkowany jest na podstawie analizy sylwetki oraz analizy kątów obciążenia i rozkładania krzywizn w poszczególnych płaszczyznach. Tylko dzięki precyzyjnemu planowaniu przedoperacyjnemu lekarze mogą przeprowadzić korekcję, która zminimalizuje ryzyko powstania kolejnych problemów i zmniejszy prawdopodobieństwo wykonania rewizyjnych operacji.

Pręt dedykowany zostanie wyprodukowany na podstawie matematycznego modelu, który tworzony jest na podstawie skalibrowanych badań obrazowych. Liczymy kąty i siły obciążania, przewidujemy jaka jest niezbędna korekcja do uzyskania dobrego wyniku radiologicznego, a w przyszłości wyniku klinicznego u pacjenta. Taki implant ma określoną krzywiznę. Może być tytanowy lub kobaltowo-chromowy i mieć różną twardość i plastyczność – mówi dr Jurij Kseniuk.

Czas powrotu do zdrowia uzależniony jest od szybkości gojenia, ale także od wieku pacjenta oraz chorób współistniejących. Zwykle trwa od kilku do kilkunastu tygodni.

Zazwyczaj już po kilku, kilkunastu godzinach, pacjent mówi, że boli go znacznie mniej. Bóle kręgosłupa mogą trwać jeszcze jakiś czas po operacji, jednak związane jest to z procesem gojenia. Gdy rana będzie wygojona, a elementy wszczepione do kręgosłupa zaczną się integrować z tkanką kostną, wówczas i ból stopniowo się zmniejszy – mówi dr Jurij Kseniuk.

Długofalowym wynikiem operacji z zastosowaniem implantu typu custom-made jest uwolnienie pacjenta od bólu związanego z uciskiem na elementy nerwowe, odtworzenie prawidłowej osi kręgosłupa, co umożliwia lepsze poruszanie się i mniejszy wysiłek energetyczny mięśni, a także mniejszy ból związany z przeciążeniem elementów nośnych oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolejnych zwyrodnień i deformacji na poziomach nieobjętych leczeniem.