UMÓW WIZYTĘ
Choroby KręgosłupaDyskopatia piersiowa
IKONA-KREGOSLUP1

CENTRUM LECZENIA CHORÓB KRĘGOSŁUPA

DYSKOPATIA PIERSIOWA

Dyskopatia piersiowa jest to stan patologii, w którym dochodzi do uszkodzenia pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego z następczym przemieszczaniem się jądra miażdżystego w kierunku świata kanału kręgowego w odcinku piersiowym.

W zależności od stopnia zaawansowania dyskopatii wyróżnia się trzy okresy chorobowe:

  • wypuklina krążka międzykręgowego,
  • przepuklina krążka międzykręgowego,
  • sekwestracja krążka międzykręgowego

PRZYCZYNY WYSTĘPOWANIA DYSKOPATII PIERSIOWEJ

Przepuklina jądra miażdżystego może występować nawet u dzieci, jednak stan taki jest bardzo rzadko spotykany. Najczęściej problem dyskopatii piersiowej dotyczy ludzi w wieku średnim (3-4 dekada) i zmniejsza się częstość jego występowania u ludzi starszych, u których dominują procesy zwyrodnieniowo-wytwórcze. Biorąc pod uwagę mechanizm, prowadzący do przemieszczania się jądra miażdżystego u ludzi młodych, dotychczas zdrowych, do zachorowania prowadzi nadmierny wysiłek fizyczny bądź uraz, w następstwie którego dochodzi do przeciążenia krążka międzykręgowego na danym poziomie. Najczęściej młodzi pacjenci mówią o upadku z drabiny, podniesieniu nadmiernego ciężaru bądź nasilonej aktywności sportowej np. upadek na kolana podczas gry w piłkę. W większości jednak przypadków przepuklina jądra miażdżystego prowokowana jest stosunkowo małym urazem bądź przeciążeniem kręgosłupa. Sytuacja taka występuje zazwyczaj u starszych pacjentów, którzy prezentują zmiany zwyrodnieniowe w zakresie pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego. Zwyrodnienie krążka międzykręgowego jest procesem aktywnie postępującym z wiekiem i jest ściśle związane ze stopniową jego dehydratacją (odwodnieniem) oraz powtarzalnymi na co dzień mikrourazami.

Od strony patofizjologicznej przepuklina jądra miażdżystego może prowadzić do wystąpienia objawów klinicznych w dwóch niezależnych mechanizmach – ucisku korzenia nerwowego bądź worka, zawierającego w odcinku piersiowym rdzeń kręgowy oraz podrażnienia tkankowego z następczą indukcją procesów zapalnych.

OBJAWY DYSKOPATII PIERSIOWEJ

Objawy dyskopatii piersiowej ściśle związane są z uciskiem oraz podrażnieniem worka oponowego, zawierającego rdzeń kręgowy oraz korzeni nerwowych, opuszczających kanał kręgowy poprzez otwory międzykręgowe. Wartą podkreślenia jest obserwacja, iż w niektórych przypadkach dyskopatii piersiowej praktycznie w ogóle nie występuje ból w okolicy piersiowej kręgosłupa.

Najczęściej na obraz dyskopatii piersiowej składa się:

  • W przypadkach olbrzymich przepuklin może wystąpić nagłe porażenie mięśni kończyn dolnych zwane paraplegią.
  • Ból miejscowy, ból o charakterze korzeniowym (promieniującym) w przypadku ucisku korzenia nerwowego w zakresie kończyn dolnych.
  • Zaburzenia czucia o charakterze parastezji, odczuwane jako mrowienie, palenie, zaciskanie w określonej lokalizacji anatomicznej kończyny dolnej.
  • Zaburzenia sprawności ruchowej, związane z zaburzeniem funkcji włókien motorycznych, unerwiających poszczególne grupy mięśniowe w zakresie kończyny dolnej.
  • Wzmożone napięcie mięśniowe w kończynach dolnych z towarzyszącymi wygórowanymi odruchami rdzeniowymi (np. kolanowym).

LECZENIE

Microdiscektomia

Endoskopowe usunięcie dysku

DOLEGLIWOŚCI:

METODY LECZENIA: