UMÓW WIZYTĘ
Choroby KręgosłupaNukleoplastyka
IKONA-KREGOSLUP1

CENTRUM LECZENIA CHORÓB KRĘGOSŁUPA

NUKLEOPLASTYKA

Nukleoplastyka jest najnowocześniejszym na chwilę obecną zabiegiem chirurgicznym z kręgu procedur przezskórnego usunięcia fragmentu tarczy międzykręgowej (dysku), którego nieprawidłowe przemieszczenie jest przyczyną powstania zespołu bólowego. Pierwsze na świecie tego typu zabiegi zostały wprowadzone do praktyki klinicznej pod koniec 2000 roku w Stanach Zjednoczonych. Istotą omawianej procedury jest wykorzystanie unikalnej metody wytwarzania plazmy gazowej z wykorzystaniem technologii zwanej potocznie koblacją, dzięki której usunięty zostaje centralny fragment krążka międzykręgowego (dekompresja). Podczas zabiegu wprowadzana jest do centralnej części krążka międzykręgowego unikalna elektroda, wytwarzająca w nim kilka kanalików, poprzez ogniskowe odparowanie tkankowe.

Wytworzenie kanalików w centralnej części krążka międzykręgowego przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia w jego wnętrzu, co w rezultacie redukuje ucisk wypukliny dyskowej na pobliski korzeń nerwowy. Powyższe działanie prowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz znacznie poprawia komfort chorego.

Niewątpliwą zaletą nukleoplastyki jest zastosowanie techniki koblacji, która w przeciwieństwie do laserowych metod przezskórnego usuwania dysku międzykręgowego, nie prowadzi do niebezpiecznego w skutkach uszkodzenia cieplnego otaczających tkanek. Koblacja wykorzystuje bowiem niskotemperaturową energię plazmy gazowej, która nie stanowi zagrożenia dla otaczających tkanek, co w rezultacie skraca czas gojenia oraz niweluje ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych.

WSKAZANIA DO WYKONANIA NUKLEOPLASTYKI

Zastosowanie nukleoplastyki wymaga indywidualnej kwalifikacji, opartej na ocenie stanu klinicznego oraz charakteru nieprawidłowości obserwowanych w badaniu MRI kręgosłupa.

W przypadku odpowiednio dobranych wskazań klinicznych zastosowanie nukleoplastyki może w znamienny sposób zredukować dolegliwości bólowe oraz korzeniowe spotykane u chorych z niektórymi postaciami wypuklin krążka międzykręgowego. Nukleoplastyka stała się zatem naturalnym wskazaniem w przypadku niewielkich wypuklin, których leczenie na drodze otwartej operacji jest w większości przypadków mało skuteczne i obciążające dla chorego. Ponadto, w przypadku większych przepuklin krążka międzykręgowego nukleoplastyka może znaleźć zastosowanie u chorych, którzy nie mogą być operowani na drodze otwartej chirurgii z uwagi na przeciwwskazania ogólnomedyczne.

CZEGO SPODZIEWAĆ SIĘ PRZY ZABIEGU NUKLEOPLASTYKI?

Nukleoplastyka jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym oraz bardzo skutecznym klinicznie. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem niewielkiej sedacji dożylnej. Istotą operacji jest wprowadzenie, pod kontrolą monitora rentgenowskiego, specjalnej igły do tarczy międzykręgowej, przez którą prowadzona jest zasadnicza część zabiegu – punktowe odparowanie plazmowe centralnej części dysku międzykręgowego. Całkowity czas wykonywania procedury wynosi około 60 minut. W krótkim czasie po zabiegu pacjent może swobodnie udać się do domu.

W większości przypadków po zabiegu chorzy odbywają indywidualny program rehabilitacji.

METODY LECZENIA: