Choroby KręgosłupaSpine Jack® System
UMÓW WIZYTĘ
IKONA-KREGOSLUP1

CENTRUM LECZENIA KRĘGOSŁUPA

SPINE JACK® SYSTEM

Spine Jack® System to małoinwazyjny, przezskórny system do stabilizacji (anatomicznej repozycji) kręgosłupa w osteoporotycznych i urazowych złamaniach kompresyjnych kręgosłupa oraz w nowotworach.

CZYM JEST ZŁAMANIE KOMPRESYJNE?

Złamanie kompresyjne obejmuje swoim uszkodzeniem trzony kręgowe, w wyniku czego następuje ich zapadnięcie oraz zmniejszenie wysokości. Dochodzi do niego zazwyczaj podczas urazu. Kręgosłup zostaje poddany działaniu dużych sił, dlatego ulega kompresji. Najniebezpieczniejsze są upadki z pozycji siedzącej. Prowadzą one bowiem do nadmiernego przodozgięcia i deformacji trzonu kręgu – przybiera on kształt klinowaty. Konsekwencją tego rodzaju złamania jest silny ból, pojawiający się od razu po wypadku, a w przypadkach znacznego uszkodzenia mogą pojawiać się zaburzenia neurologiczne pod postacią zaburzeń czucia czy niedowładów kończyn dolnych.

WSKAZANIA

Małoinwazyjny system do stabilizacji rekomendowany jest dla osób u których zdiagnozowano:

  • świeże (maks. 8-10 tyg.) złamania kompresyjne trzonów kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym,
  • złamania typu A1 – A4 (wybuchowe) wg klasyfikacji AO,
  • złamania w młodej kości (urazowe), osteoporotyczne lub w przebiegu choroby nowotworowej.

OPIS TECHNIKI OPERACYJNEJ

Zabieg, w którym wykorzystuje się Spine Jack® System trwa od 30 do 45 min. Polega on na przezskórnym wprowadzeniu dwóch igieł przeznasadowych. Dzięki nim neurochirurg jest w stanie umieścić w trzonie druty Kirschnera, które stanowią prowadnice dwóch narzędzi dostępowych – wiertła oraz przymiaru implantów. Po przygotowaniu przestrzeni wewnątrz trzonu, wprowadzane są dwa implanty. Ich stopniowe, obustronne rozprężanie pozwala na odtworzenie anatomicznej wysokości złamanego trzonu. Stabilizatory są wypełnione cementem usztywniającym konstrukcję.

W metodzie tej wykorzystuje się dwa rodzaje cementu: sztuczny i bioprzebudowywalny. Jego wybór uzależniony jest od rodzaju kości oraz wieku pacjenta. U osób młodych stosuje się mieszankę z hydroksyapatytem, który z biegiem czasu wchłania się i przebudowuje we własną kość pacjenta. U starszych, mających problem z gojeniem złamań, lepiej sprawdzają się cementy akrylowe, które się nie wchłaniają i zapewniają dobry efekt podparcia.

Spine Jack® System – opis metody i film.

EFEKTY PRZEPROWADZENIA ZABIEGU

Dzięki metodzie z użyciem Spine Jack® System zminimalizowane jest ryzyko złamań sąsiadujących trzonów oraz degeneracji dysków. Jest to spowodowane odbudowaniem anotomicznej biomechaniki kręgosłupa.

Pacjent jest pionizonowany już kilka godzin po zabiegu, a na drugi dzień otrzymuje wypis do domu.

DLACZEGO ZABIEG Z UŻYCIEM SPINE JACK® SYSTEM JEST MAŁOINWAZYJNY?

Inowacyjność metody polega na tym, że u większości pacjentów można uniknąć operacji metodą otwartą. Anatomiczne odtworzenie wysokości złamanego trzonu kregu umożliwia zachowanie pełnej ruchomości kręgosłupa, eliminując tym samym konieczność wykonania usztywnienia znacznej długości kręgosłupa. Zastosowanie tej metody znacząco poprawia wyniki leczenia zarówno u osób młodych, aktywnych, jak i u pacjentów w podeszłym wieku – wyjaśnia dr Jurij Kseniuk, neurochirurg z Carolina Medical Center.

METODY LECZENIA:

Specjaliści w dziedzinie:

NASI PARTNERZY