UMÓW WIZYTĘ
Choroby KręgosłupaUsunięcie dysku lędźwiowego
IKONA-KREGOSLUP1

CENTRUM LECZENIA CHORÓB KRĘGOSŁUPA

ENDOSKOPOWE MIKROCHIRURGICZNE USUNIĘCIE DYSKU LĘDŹWIOWEGO

Mikrochirurgiczne techniki, umożliwiające usunięcie wypukliny dyskowej znajdują coraz szersze zastosowanie w dzisiejszej, minimalnie inwazyjnej chirurgii kręgosłupa. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technik endoskopowych oraz zaawansowanej miniaturyzacji produkowanych narzędzi, możliwym stało się zastosowanie tych technik również w chirurgii kręgosłupa. Współczesne techniki endoskopowi pozwalają w minimalnie inwazyjny sposób dokonać operacyjnego usunięcia wypukliny dyskowej, która jest najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa i rwy kulszowej. Dzięki perfekcyjnemu systemowi optycznemu oraz unikalnej technologii zimnego światła, każdy etap operacji zapewnia maksymalną kontrolę pola operacyjnego oraz bezpieczeństwa pacjenta.

Integralną składową systemu endoskopowego jest specjalny kanał roboczy, w świetle którego prowadzone są odpowiednio: ssak, narzędzie robocze, szpatułka podtrzymująca struktury nerwowe oraz tor endoskopowy.

Procedura wykonywana jest w ułożeniu na brzuchu z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego oraz niewielkiej sedacji dożylnej lub znieczulenia ogólnego. Pierwszym etapem operacji jest zainstalowanie, po wykonaniu ok. 2 cm cięcia skórnego, tulei roboczej, za pomocą której odwarstwia się mięśnie przykręgosłupowe bez ich uszkadzania czy nacinania. Kolejnym etapem operacji jest dotarcie do kanału kręgowego i uwidocznienie uciśniętego przez przepuklinę dyskową korzenia nerwowego. Operację kończy usunięcie przepukliny oraz obarczenie korzenia i worka oponowego. Po zabiegu pacjent może w krótkim czasie udać się do domu.

W zależności od zaawansowania procesu chorobowego kręgosłupa ustalany jest dla chorego indywidualny program rehabilitacji.

Metoda ta znacznie różni się od potocznie stosowanej strategii operacji „otwartej”. W przeciwieństwie do klasycznej discektomii, metoda endoskopowa nie wymusza stosowania dużych otwarć skórnych, nie jest wymagane obszerne odwarstwienie mięśni przykręgosłupowych oraz praktycznie nienaruszony zostaje mechanizm kostno-więzadłowy kręgosłupa.

Głównymi zaletami operacji endoskopowej jest minimalna inwazyjność metody, małe ryzyko wystąpienia powikłań infekcyjnych, duża skuteczność leczenia oraz szybki powrót do aktywności codziennej i zawodowej.

METODY LECZENIA: