WYGODNE BUTY NARCIARSKIE

porady eksperta

Chcesz w pełni cieszyć się białym szaleństwem?

Wybierz buty narciarskie odpowiednie dla Twoich stóp. Źle dobrane mogą Ci popsuć długo wyczekiwany wyjazd zimowy.

Rola stóp jest nieoceniona podczas aktywności fizycznej, jaką jest jazda na nartach. Po wielu latach obserwacji osób uprawiających różne formy zimowej rekreacji ruchowej, tj. snowboard czy narciarstwo zjazdowe, zauważono, że dobór odpowiedniego sprzętu jest niezwykle ważny. Na szczególną uwagę zasługuje obuwie narciarskie. Na przestrzeni lat poddawano je wielu zmianom, mającym na celu osiągnięcie lepszej przyczepności z deskami, dopasowanie wielkości buta do rozmiaru narty, ustabilizowanie pozycji w nartach, a także komfort noszenia butów ze względu na tak ważną strukturę, jaką jest stopa człowieka.

ZŁE NAWYKI

Niestety, bardzo często obuwie jest źle dobrane (zwykle za duże, niedopasowane, kupowane na wyrost). Paniom zdarza się sprawić sobie je ze względu na atrakcyjność wizualną, a nie odpowiednie wykonanie i dopasowanie. Najlepsze firmy na rynku dokładają starań, aby but nie był już tylko ładnym i modnym do-datkiem, ale przede wszystkim „elementem funkcjonalnym” na najwyższym poziomie. Współcześnie buty posiadają różnego typu nowoczesne rozwiązania techniczne, umożliwiające mniejsze zmęczenie stopy, jej oddychanie, lepszy kontakt człowieka z nartą, dzięki cze-mu narciarze osiągają bardziej zadowalające wyniki. Nowoczesne trendy wyposażenia narciarskiego głównie skupiają uwagę na doborze obuwia. Właśnie z tych powodów coraz częściej oferuje się klientom możliwość doboru butów za pomocą współczesnej techniki, mając na uwadze zniwelowanie jakichkolwiek błędów przy dopasowaniu obuwia.

TECHNIKA Z POMOCĄ

Kluczowe jest określenie parametrów stopy, które mogłyby pomóc w doborze buta narciarskiego. W tym celu wykonuje się badanie platformą podometryczną, które jest dostępne w naszej klinice. Na jego podstawie obliczane są długość i szerokość stopy, rozkład nacisku sił działających na podeszwową część stopy, a także inne zmiany w obrębie stóp. Podstawowym parametrem jest w tym wypadku długość stóp. Trzeba przy tym pamiętać, że często nie są one równe – mają różną długość. Kolejnym niezwykle ważnym parametrem jest ich szerokość. Średnio u 75% badanych przez nas początkujących i zaawansowanych narciarzy, niezależnie od płci, zaobserwowano rozbieżność większą niż 5 mm. W przypadku różnicy w długościach czy szerokościach stóp możliwy jest dobór odpowiedniej wkładki. Zapobiega ona przesuwaniu się stopy w obuwiu, zwiększa to „czucie” buta i przekłada się na technikę jazdy. Im lepsza powierzchnia styku podeszwy stopy z dnem buta.

W doborze butów, nie tylko narciarskich, kluczowe jest określenie parametrów stopy. Na podstawie badania podometrycznego obliczane są takie cechy stopy, jak: długość, szerokość, rozkład nacisku sił działających na podeszwową część stopy, a także określane deformacje.

Poprzez wkładkę, tym mniejsze luzy w bucie w trakcie zmieniających się sił pochodzących od podłoża poprzez nartę. Brak odpowiedniego podparcia stopy w bucie narciarskim może mieć wpływ na przekaz energii między stopami a nartami i tym samym sprzyjać kontuzjom. W analizie rozkładu nacisku stóp na pod-łoże występują nierównomierne rozkłady pomiędzy obciążeniem stopy prawej i lewej u większości badanych, co może stać się przyczyną kontuzji. Dodatkowo środek ciężkości jest często przesunięty ku tyłowi, co w kontekście techniki jazdy na nartach, gdzie środek ten jest przesunięty do przodu, będzie czynnikiem utrudniającym. Osoby z deformacjami stopy nie muszą dziś rezygnować z aktywności fizycznej. Kluczowe okazuje się precyzyjne wykrycie wszelkich zniekształceń i precyzyjne dobranie obuwia, nie tylko narciarskiego.

BUTY WAŻNIEJSZE NIŻ NARTY

Można pokusić się o stwierdzenie, że najistotniejszym elementem ekwipunku narciarza są buty. Nie na darmo zawodnicy startujący w Pucharze Świata dobór odpowiedniego sprzętu zaczynają właśnie od nich. Wbrew stereotypowi odpowiednie buty są ważniejsze niż narty.

I choć z nazwy wynika, że jeździmy „na nartach”, to należy zaznaczyć, że jeździ się przede wszystkim „w butach”! Pełnią one rolę łącznika między narciarzem a nartami, prze-noszą ruchy naszego ciała na narty. Co więcej, odpowiadają za komfort naszych stóp – dotykowy i cieplny, a także dodatkowo pełnią rolę ochronną. Najważniejsze w narciarstwie jest „stanie”, a więc kontrola pod stopą.

POZNAJ SWOJE MOŻLIWOŚCI

KOMPLEKSOWY ZESTAW BADAŃ FUNKCJONALNYCH DOSTĘPNYCH W NASZEJ KLINICE OBEJMUJE:

  • Badanie na platformie z podłożem ruchomym oceniające wydolność mięśni kończyny dolnej i miednicy pod kątem stabilności. Pozwala zaplanować działania poprawiające precyzję ruchów skrętnych i zmniejszające ryzyko upadków, a tym samym urazów skrętnych stawu kolanowego.
  • Pomiar momentów sił mięśni zginających i prostujących staw kolanowy w warunkach izometrii oraz izokinetyki. Parametry te wpływają na wytrzymałość mięśni, a więc na dłuższe i przyjemniejsze zjazdy bez bolesnych zakwasów. Stanowią również prewencję urazów oraz przeciążeń mięśni.
  • Analiza wideo, czyli badanie za pomocą kamer szybkoklatkowych i systemu Slow Motion, które umożliwia wychwycenie zaburzeń funkcjonalnych, tj. koślawienie stawu kolanowego, tyłostopie, nieprawidłowe ustawienie miednicy podczas wyskoku oraz przysiad na niestabilnym podłożu.
  • Ocena siły mięśni stawu biodrowego, które decydują o stabilności ciała oraz amortyzacji stawów podczas jazdy na nartach.
  • Konsultacja wyników z trenerem przygotowania motorycznego, który przełoży wyniki na wskazówki, które pozwolą przygotować się do sezonu w domu lub na siłowni.

P R O F I L A K T Y K A   Z A M I A S T    L E C Z E N I A

WYKONAJ BADANIA FUNKCJONALNE, ABY ZMNIEJSZYĆ RYZYKO KONTUZJI I CZERPAĆ PEŁNĄ PRZYJEMNOŚĆ Z ZIMOWEGO SPORTU

“Nasi specjaliści przygotowali pakiet usług dla amatorów sportów zimowych, który pozwoli cieszyć się ulubionym sportem bez obaw o zdrowie i kondycję. Wykonanie kompleksowych badań diagnostycznych umożliwi precyzyjną ocenę wydolności i wytrzymałości Twoich mięśni. A przygotowany na podstawie wyników program ćwiczeń pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko upadków na stoku, poprawić szybkość oraz technikę jazdy”.

DR MARCIN POPIELUCH

KIEROWNIK ORGANIZACYJNY FIZJOTERAPII W CAROLINA MEDICAL CENTER