Ortopedia i TraumatologiaKolanoUszkodzenie zginaczy kolana
UMÓW WIZYTĘ
kolano

KLINIKA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

USZKODZENIE ZGINACZY KOLANA

Zginacze stawu kolanowego to mięśnie zlokalizowane po stronie tylnej uda. Z jednej strony przyczepiają się do guza kulszowego na miednicy, a z drugiej strony do kości piszczelowej lub strzałkowej. W skład grupy wchodzi mięsień półbłoniasty, półścięgnisty oraz dwugłowy.

 

Mięśnie te odpowiedzialne są zarówno za ruch w stawie biodrowym, jak i kolanowym. W większości przypadków uszkodzeniu ulega przyczep do miednicy. Jest to szczególnie częsty uraz u piłkarzy. Zerwanie następuje w momencie gwałtownego zgięcia w stawie biodrowym (pochylenia do przodu) przy jednocześnie zablokowanym w wyproście stawie kolanowym.

Oczywiście nie u każdego, kto pochyli się do przodu uszkodzeniu ulegają mięśnie. Sprzyja temu niedostateczny stopień rozciągnięcia mięśni, duża siła mięśni i dysproporcja między siłą mięśnia czworogłowego a zginaczami, brak elastyczności spowodowany nieodpowiednią rozgrzewką czy przemęczenie mięśni w wyniku, np. przetrenowania.

OBJAWY

Uszkodzenia zginaczy trudno nie zauważyć. Ból poniżej pośladka jest tak duży, że uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, kontynuację gry. Kłopot może sprawiać nawet najzwyklejsze chodzenie. Oprócz bólu może pojawić się obrzęk i zasinienie spowodowane krwawieniem wewnątrz tkanek.

Objawy uszkodzenia zginaczy kolana:

  • ból poniżej pośladka,
  • trudności w chodzeniu,
  • nasilenie bólu w czasie obciążania kończyny oraz przy siadaniu,
  • obrzęk i widoczne zasinienie w okolicy bolesnej i poniżej.

LECZENIE

Objawów nie wolno bagatelizować, szczególnie jeśli dana osoba myśli o funkcjonowaniu i grze na najwyższym możliwym poziomie. Badanie lekarskie, RTG i USG pozwolą na szybką i dokładną diagnozę. Jeśli któryś przyczep mięśniowy uległ oderwaniu to zawodnika czeka zabieg operacyjny. W czasie operacji odszukujemy oderwany mięsień, a następnie wszywamy go w miejsce, z którego został wyrwany w czasie urazu. Po operacji używa się stabilizatora, który nie pozwala wyprostować kolana przez 3 tygodnie (w celu zmniejszenia napięcia mięśni).

Następnie po kontroli USG pacjent zaczyna prostować kolano, stopniowo obciążać kończynę i wykonywać niewielkie ćwiczenia siłowe od początku 6 tygodnia.

Całkowity powrót do sprawności fizycznej następuje po pół roku.

dr Michał Drwięga

URAZY KOLANA I ICH LECZENIE:

Wybierz część ciała, która Cię boli i dowiedz się jak możemy Ci pomóc:

NASI PARTNERZY