Ortopedia i TraumatologiaŁokiećŁokieć golfisty
UMÓW WIZYTĘ
kolano n

KLINIKA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

ŁOKIEĆ GOLFISTY
ENTEZOPATIA NADKŁYKCIA PRZYŚRODKOWEGO KOŚCI RAMIENNEJ

Łokieć golfisty, zwany również „łokciem oszczepnika”, jest chorobą przyczepu ścięgien mięśni zginaczy nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Występuje pięciokrotnie rzadziej niż łokieć tenisisty. U 75% pacjentów u których zdiagnozowano łokieć golfisty, stwierdzono, że patologia ta dotyczy głównie kończyny dominującej.

PRZYCZYNY

Choroba jest wynikiem powtarzania czynności obrotowych nadgarstka. Najczęściej dotyczy: golfistów, miotaczy w sportach rzutowych oraz osób wykonujących określone zawody np. szlifierzy. Najczęściej zajęty jest przyczep mięśnia zginacza łokciowego nadgarstka. Prawdopodobna patogeneza, podobnie jak w entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej, oparta jest na mikrourazach, rozplemie (rozmnażaniu się) nieprawidłowych naczyń oraz na powstawaniu kalcyfikacji (podziału) w obrębie przyczepu ścięgien zginaczy nadgarstka.

OBJAWY

Łokieć golfisty objawia się bólem w obrębie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Jest on wywoływany najczęściej przez dotyk, ucisk oraz przez ruch pronacji w przedramieniu, zgięcia w nadgarstku i przez zaciskanie dłoni w pięść. Dodatkowo objawia się obniżeniem siły chwytu.

LECZENIE

W przypdaku zdiagnozowania łokcia golfisty, metody terapeutyczne (w tym leczenie zachowawcze, nieoperacyjne) zbliżone są do metod stosowanych w przypadku łokcia tenisisty. Ma to związek z podobną patogenezą obu schorzeń.

Zabiegi operacyjne najczęściej polegają na uwolnieniu i skaryfikacji przyczepu mięśnia nawrotnego i mięśnia zginacza nadgarstka. W celu ich uwidocznienia wykonuje się cięcie po przyśrodkowej stronie stawu łokciowego.

dr Karol Kosterna

URAZY ŁOKCIA I ICH LECZENIE:

Wybierz część ciała, która Cię boli i dowiedz się jak możemy Ci pomóc:

Specjaliści w dziedzinie:

NASI PARTNERZY