Zdolność utrzymania równowagi badana jest na podłożu dynamicznym (stabilografia dynamiczna) oraz nieruchomym (stabilografia statyczna).
Zdolność utrzymania równowagi badana jest na podłożu dynamicznym (stabilografia dynamiczna) oraz nieruchomym (stabilografia statyczna).
Badanie stabilografii dynamicznej wykonujemy na urządzeniu Biodex Balance System. Służy ono do sprawdzania zdolności do zachowania równowagi na lewej i prawej nodze w warunkach niestabilnego podłoża. Pozwala zdiagnozować zaburzenia równowagi kończyn i tułowia.
Celem badania jest ocena zdolności układu mięśni do utrzymywania stabilnej pozycji ciała podczas stania jednonóż. Im słabsze mięśnie, tym gorsza stabilizacja, a co za tym idzie – większe ryzyko kontuzji.
Biodex Balance System jest wykorzystywany w rehabilitacji pacjentów ortopedycznych. Osobom po operacjach (w szczególności po operacjach w obrębie kończyny dolnej) lub urazach pozwala na szybki i bezpieczny powrót do pełnej sprawności fizycznej. Może być również stosowane jako urządzenie do treningu sensomotorycznego. Dzięki zastosowaniu wizualizacji umożliwia biofeedback w czasie rzeczywistym, co pozwala na osiąganie szybszych postępów w ćwiczeniach. System pozwala także ocenić czy badany jest narażony na wystąpienie urazów (np. stawu kolanowego) i ewentualnie zaproponować ćwiczenia profilaktyczne, które zminimalizują ryzyko kontuzji (np. podczas wyjazdu na narty).
Postępy leczenia lub treningu można śledzić dzięki raportom generowanym na bieżąco przez urządzenie.
Wskazania:
Zaburzony mechanizm utrzymywania równowagi prawej kończyny dolnej. Wskaźnik stabilności poniżej normy.
Sprawny mechanizm utrzymywania równowagi prawej kończyny dolnej. Wskaźnik stabilności powyżej normy.
Badanie wykonuje się na platformie dynamometrycznej HUR. Urządzenia umożliwia ocenę i diagnostykę mechanizmu utrzymywania równowagi oraz skoków i innych działań ruchowych, na podstawie zmierzonej siły reakcji podłoża.
Celem badania jest wydolności układu receptorów zlokalizowanych m.in. w ścięgnach i więzadłach w pozycji stania swobodnego lub innych specyficznych dla danej dyscypliny sportu.
Wskazania:
Pomiar stabilograficzny statyczny. Na podstawie długości środka parcia stóp na podłoże (czerwona linia) oceniamy sprawność mechanizmu utrzymywania równowagi (trace length).
Pomiar parametrów wyskoku – ocena skoczności (wysokości wyskoku), mocy, siły wyskoku na podstawie uniesienia środka ciężkości człowieka (counter movement jump). Badanie może być połączone z analizą ruchu video.
Magdalena Syrek
Fizjoterapeuta, diagnosta funckjonalny
Specjalizuję się w rehabilitacji stawu kolanowego, stawu skokowego i stopy, ręki oraz łokcia. Zajmuję się także fizjoterapią tkanek miękkich i ścięgna Achillesa. Jestem diagnostą badań biomechanicznych w Centrum Diagnostyki Funkcjonalnej.
Warszawa
+48 22 35 58 200