RehabilitacjaUSG w rehabilitacji
UMÓW WIZYTĘ
CMC_rehabilitacja_ikona

CENTRUM REHABILITACJI

USG W REHABILITACJI

Rehabilitacja pod kontrolą ultrasonografu (SonoFeedBack) dostarcza informacji o uszkodzonych tkankach miękkich lub o jakości ich mechaniki względem siebie. Dzięki obrazowi USG fizjoterapeuta może na bieżąco oceniać efektywność prowadzonej terapii, korygować dotychczas stosowane techniki rehabilitacyjne do potrzeb pacjenta, co w rezultacie prowadzi do skrócenia czasu powrotu do pełnej sprawności. Rehabilitacja z wykorzystaniem USG jest metodą nieinwazyjną i bezbolesną.

Carolina Medical Center jako jedna z nielicznych klinik ortopedycznych, jako pierwsza, wprowadziła na polski rynek rehabilitację z użyciem USG. Specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w stosowaniu tej metody, poparte badaniami naukowymi (projekt badawczy START).

Jaka jest różnica wykonania USG przez fizjoterapeutę, a radiologa?

AR: USG wykonane przez fizjoterapeutę ma na celu ocenę funkcjonalną, a nie strukturalną, jak w przypadku wykonania badania przez radiologa. Jeżeli fizjoterapeuta zauważy zmiany strukturalne, np. uszkodzenie lub inne symptomy chorobowe tkanek, powinien zalecić pacjentowi badanie obrazowe u lekarza radiologa. Fizjoterapeuta nie ma prawa wystawić oceny radiologicznej.

W jakim celu wykonywane jest USG w trakcie rehabilitacji?

AR: USG w trakcie rehabilitacji ma na celu monitorowanie w czasie rzeczywistym bieżącego stanu funkcjonalnego tkanek miękkich, takich jak: mięśnie czy ścięgna w danej okolicy ciała, i potencjalnych zmian wynikających z procesu gojenia przez cały okres rehabilitacji.

Informacje, jakie otrzymywane są podczas rehabilitacji z USG są wartością dodaną każdorazowej sesji terapeutycznej. Pacjent obserwując na monitorze pracę swoich tkanek oraz ich możliwości jest motywowany do regularnej pracy i nie poddawania się. Fizjoterapeuta natomiast uzyskuje informacje, które pozwalają mu dostosować ćwiczenia do możliwości i stanu danej struktury na określonym etapie terapii.

Czy USG wykorzystywane jest do rehabilitacji każdej części ciała?

AR: USG w trakcie rehabilitacji jest wykorzystywane do oceny funkcjonalnej mięśni, ścięgien i więzadeł. Ocenia także pracę tkanki podskórnej w celu sprawdzenia, czy blizna, która powstała na skutek operacji, nie działa restrykcyjnie na tkanki podskórne. USG używane jest do oceny obrzęku tkanek, wysięku w stawie, czy wzmożonego unaczynienia danej okolicy. Często wykonywane jest jako biomechaniczna ocena niektórych stawów.

Fizjoterapeuta wykorzystuje USG w trakcie rehabilitacji, aby na bieżąco modyfikować terapię.
USG wykonuje sie w trakcie ruchu.
USG wykorzystuje się w trakcie rehabilitacji zachowawczej wszystkich stawów.

USG jest badaniem dynamicznym, co oznacza, że można je przeprowadzić podczas ruchu, np. przy zginaniu kolana czy odwodzeniu ręki. Dlaczego w trakcie badania wykonuje się takie ruchy?

AR: USG fizjoterapeutyczne wykonuje się głównie w trakcie wykonywania ruchu, czyli podczas funkcji konkretnego stawu. Dzięki temu fizjoterapeuta widzi, jak poruszają się tkanki miękkie względem siebie oraz, jak kurczą i rozkurczają się mięśnie podczas pracy czynnej i izometrycznej (napięcie mięśni, do którego dochodzi w bezruchu). USG w trakcie rehabilitacji pokazuje również, jak ślizgają się ścięgna i czy nie ograniczają one innych tkanek wokół.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania USG w trakcie rehabilitacji?

AR: Przeciwwskazaniem do badania USG w trakcie rehabilitacji są rany na skórze. Fizjoterapeuta, używając specjalnych osłonek na głowicę aparatu, może wykonać USG na niezagojonej bliźnie pod warunkiem, że dobrze rokuje w gojeniu.

Kiedy wykorzystuje się USG w rehabilitacji?

AR: USG stosuje się przy rehabilitacji zachowawczej wszystkich stawów. Dzięki badaniu fizjoterapeuta jest w stanie określić funkcje mięśni i prawidłową artrokinematykę (mechanikę) niektórych stawów. USG wykorzystywane jest również do nauki pracy mięśni głębokich, stabilizujących kręgosłup.

Z pewnością zalecam pracę z pacjentami po zabiegach ortopedycznych, traumatologicznych czy chirurgicznych (blizny).

Na pytania odpowiadała Agnieszka Rosińska, fizjoterapeuta i Kierownik Merytoryczny Fizjoterapii Carolina Medical Center.

Specjaliści wykonujący USG w trakcie rehabilitacji

NASI PARTNERZY