Urologia
HIFU CLINIC UROLOGIA

Oddział Urologii w Carolina Medical Center powstał we współpracy z HIFU CLINIC. To pierwszy w Polsce ośrodek oferujący pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie nowotworu gruczołu krokowego.

Rak prostaty to drugi po raku płuc nowotwór występujący u mężczyzn po 40. roku życia. Obecnie w Polsce co roku diagnozuje się nowotwór gruczołu krokowego u 15 tys. osób*. Profilaktyka tej choroby jest niezwykle ważna, gdyż rak prostaty rozwija się bezobjawowo. Wcześnie wykryta diagnoza daje wysokie szanse na powrót do zdrowia oraz pełne wyleczenie.

To właśnie z tych względów w Carolina Medical Center powstał Oddział Urologii we współpracy z HIFU CLINIC UROLOGIA – w jednym miejscu pacjenci mają dostęp do konsultacji specjalistycznych, pełnej diagnostyki oraz leczenia zabiegowego.

*Konferencja pt. Fakty i mity o raku gruczołu krokowego i raku pęcherza moczowego, 4.12.2018, Warszawa.

HIFU CLINIC UROLOGIA | 10 LAT jest pierwszym w Polsce ośrodkiem kompleksowej diagnostyki i nowoczesnego leczenia nowotworu prostaty, wszelkimi metodami operacyjnymi w tym z wykorzystaniem Robota da Vinci, jak też metodą laparoskopową - zależnie od wskazań.

Jednocześnie przeprowadzamy zabiegi z zakresu urologii takie jak:

 • laparoskopowe operacje guza nerki,
 • guza pęcherza moczowego,
 • raka jądra
 • laserową enukleację HoLEP,
 • endoskopowe leczenie kamicy układu moczowego (RIRS),
 • zwężenie i rekonstrukcja cewki moczowej,
 • zwężenie połączenia miedniczkowo – moczowodowego,
 • nietrzymanie moczu - sztuczny zwieracz,
 • żylaki powrózka nasiennego,
 • wodniak i plastyka jądra,
 • operacje stulejki i plastyka napletka.

W HIFU CLINIC leczymy zaburzenia erekcji i wykonujemy zabiegi wszczepienia implantu prącia. HIFU CLINIC jest międzynarodowym centrum referencyjnym Zephyr Surgical Implants.

Znakiem rozpoznawczym kliniki stała się małoinwazyjna metoda Robotic HIFU.

HIFU CLINIC jest europejskim liderem, w zakresie nowoczesnej diagnostyki raka stercza. Jest u nas wykonywana przezkroczowa biopsja fuzyjna prostaty, z wykorzystaniem najnowszej generacji systemu Trinity Koelis do elastycznej fuzji obrazu w czasie rzeczywistym. Jest pierwszym oraz jedynym ośrodkiem w tej części Europy, w którym wykonujemy Badanie 4K - jedyne, nieinwazyjne, przesiewowe badanie mogące przewidzieć wystąpienie raka z 20-letnim wyprzedzeniem, jak też genetycznego badania z moczu SelectMDx - Płynna Biopsja, mogącego nieinwazyjnie ocenić zasadność wykonania biopsji prostaty.

Nasz zespół - ponad 25 lekarzy z wieloletnim doświadczeniem - zapewnia Pacjentom pełną opiekę na każdym etapie diagnostyki, leczenia i rekonwalescencji, włączając w to opiekę rehabilitacyjną, dietetyczną oraz psychoonkologiczną zarówno dla Pacjenta, jak i jego bliskich.

W HIFU CLINIC nieustannie pogłębiamy naszą wiedzę i umiejętności, zapewniając Pacjentom opiekę na najwyższym światowym poziomie.

KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA I LECZENIE RAKA PORSTATY W JEDNYM MIEJSCU

W HIFU CLINIC UROLOGIA pacjenci mają dostęp do konsultacji u doświadczonych w wielu dziedzinach lekarzy
oraz nowoczesnej diagnostyki. W razie wykrycia chorób urologicznych specjaliści we współpracy ze światowymi ośrodkami dobierają
odpowiednie metody leczenia i przeprowadzają zabiegi.

Konsultacje urologiczne

To pierwszy etap leczenia chorób urologicznych. Zespół lekarski HIFU CLINIC to wykwalifikowani oraz doświadczeni urolodzy, specjalizujący się w leczeniu zachowawczym i zabiegowym raka prostaty, zaburzeń erekcji oraz nietrzymania moczu.

Konsultacja urologiczna trwa zwykle ok. 20 minut i zalecana jest wszystkim mężczyznom, nie tylko z dolegliwościami związanymi z oddawaniem moczu czy zwiększonym stężeniem PSA we krwi, ale także jako badania profilaktyczne!

Diagnostyka

W HIFU CLINIC UROLOGIA w Carolina Medical Center dysponujemy unikalnym zespołem, który specjalizuje się w diagnostyce chorób urologicznych. Dzięki nowoczesnej aparaturze, dedykowanej diagnostyce urologicznej, są w stanie rozpoznać dolegliwości i na podstawie wyników badań dobrać odpowiednie leczenie.

 • Badanie 4K – badanie na podstawie próbki krwi, przewiduje zachorowanie na agresywnego raka prostaty, nawet z 20-letnim wyprzedzeniem. Pozwala na wykrycie choroby we wczesnym stadium, gdy całkowite wyleczenie jest wysoce prawdopodobne.
 • Płynna biopsja prostaty (Badanie SelectMDx™) – wykonywana jest na podstawie próbki moczu, weryfikuje obecność raka prostaty, zasadność prowadzenia dalszej diagnostyki oraz ewentualną konieczność wykonania biopsji stercza.
 • Biopsja Fuzyjna Prostaty z wykorzystaniem systemu Koelis Trinity – jest dużo bardziej precyzyjna niż tradycyjna biopsja przezodbytnicza. Jest wykonywana w komforcie bezpiecznego znieczulenia. Zmniejsza ryzyko powikłań dzięki dostępowi przezkroczowemu (przezskórnemu) i może pozwolić na uzyskanie lepszej, najwyższej jakości materiału histopatologicznego do oceny. Połączenie obrazów z badania ultrasonograficznego i rezonansu magnetycznego prostaty jest jedną z najnowocześniejszych technik diagnostycznych w urologii.
 • Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty – wykonywany jest w przypadku diagnostyki w kierunku raka prostaty, najczęściej w przebiegu elewacji stężenia PSA we krwi. Jego celem jest zlokalizowanie nieprawidłowych ognisk w obrębie narządu do biopsji fuzyjnej oraz ustalenie, czy ewentualne zmiany nowotworowe są ograniczone do gruczołu.
 • Pozytonowa tomografia emisyjna z oznakowaniem PSMA – pozwala na wybitnie dokładne uwidocznienie zaawansowania miejscowego oraz odległego w przypadku raka prostaty, pozwalając optymalnie dobrać odpowiednią terapię, co jest kluczowe przy bardzo niskich wartościach stężenia PSA i jest specyficznie dla raka prostaty – w odróżnieniu od tradycyjnych znaczników.
 • Uroflowmetria – jest to jedna z metod diagnostycznych, która bada cewkowy przepływ moczu. Bierze pod uwagę: tempo przepływu moczu, jego objętość, a także czas, jaki zajmuje opróżnienie pęcherza. Zalecana jest pacjentom, u których stwierdzono następujące objawy: osłabienie strumienia moczu, trudność w rozpoczęciu mikcji, nasilone parcie na mocz, zwiększona częstotliwość oddawania moczu, nykturia, uczucie niepełnego opróżniania pęcherza moczowego. Badanie trwa do 15 minut, a pacjent otrzymuje jego wynik bezpośrednio po przeprowadzeniu badania.
 • USG mosznybadanie obrazowe, które pozwala na ocenę narządów znajdujących się w mosznie, tj. jąder, najądrzy, powrózków nasiennych. Badanie USG zalecane jest pacjentom, którzy cierpią na dolegliwości bólowe jąder, moszny, lub w przypadku podejrzenia przez urologa skrętu jadra lub guza jądra, najądrza, torbieli najądrza, wodniaka jądra. Badanie wykonuje się także w diagnostyce niepłodności i żylaków powrózka nasiennego, a także po doznaniu przez pacjenta urazu.
 • USG jamy brzusznejbadanie obrazowe, które pozwala ocenić wielkość, strukturę i kształt oraz nieprawidłowości dróg moczowych (nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, prostaty). Badanie ponadto uwidacznia kamienie w drogach moczowych, utrudnienie odpływu moczu, guzy nerek i pęcherza moczowego, objętość pęcherza moczowego, nieprawidłowości w układzie zbiorczym moczu. Pozwala także ocenić wielkość gruczołu krokowego i zaleganie po mikcji. Jest wskazane w przypadku: krwiomoczu, dolegliwości związanych z oddawaniem moczu, kolki nerkowej, nawracających zakażeń układu moczowego, podejrzenia powiększenia gruczołu krokowego, podejrzeniu nieprawidłowości strukturalnych nerek i moczowodów (np. guzy, torbiele nerek lub zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego itd.).
Zapraszamy na bezpłatną konsultację online!

Leczenie operacyjne

W Carolina Medical Center urolodzy HIFU CLINIC wykonują szeroki zakres operacji oraz zabiegów małoinwazyjnych z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury medycznej.

OPERACYJNE METODY LECZENIA WYKORZYSTYWANE W LECZENIU RAKA PROSTATY:

 • Procedura Robotic HIFU jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych metod terapeutycznych wykorzystywanych w leczeniu raka prostaty. Oparta jest na działaniu wysokoenergetycznej wiązki fal ultradźwiękowych ogniskowanych w punktowy obszar prostaty. Jej główne zalety to bardzo małe ryzyko efektów ubocznych, krótki pobyt w szpitalu oraz możliwość powtórzenia zabiegu w przypadku nawrotu nowotworu.
 • Prostatektomia radykalna w asyście robota da Vinci to minimalnie inwazyjna metoda polegająca na usunięciu zmienionego chorobowo narządu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz, w niektórych przypadkach, węzłów chłonnych. Przewagi technologiczne tej metody maksymalizują prawdopodobieństwo pełnego wyleczenia pacjenta z zachowaniem jego funkcji seksualnych oraz pozwalają na uniknięcie powikłań takich jak nietrzymanie moczu.
 • Radykalna Prostatektomia Laparoskopowa w technice 3D to metoda leczenia ograniczonego do gruczołu oraz miejscowo zaawansowanego raka prostaty (bez przerzutów) polegająca na usunięciu całego gruczołu oraz niekiedy węzłów chłonnych poprzez kilka niewielkich nacięć na skórze brzucha i wprowadzenie przez niej kamery laparoskopowej pozwalającej na obrazowanie 3D. Technologia 3D pozwala na jeszcze większą precyzję operacji w porównaniu ze zwykłą laparoskopią.
 • Radykalna Prostatektomia Otwarta – metoda leczenia raka prostaty w przypadku guza ograniczonego do narządu oraz zaawansowanego miejscowo, która wybierana jest w tych przypadkach, gdy operacja otwarta pozwala na maksymalnie radykalne przeprowadzenie zabiegu.
 • Limfadenektomia ratująca – zabieg polegający na wycięciu zajętych komórkami nowotworowymi węzłów chłonnych w obrębie miednicy, wykonywana jest w przypadku wznowy węzłowej po leczeniu raka prostaty.
 • Laserowa enukleacja HoLEP (holmowa laserowa chirurgia prostaty) – jest to nowoczesny, małoinwazyjny zabieg, w którym wykorzystuje się laser holmowy. W odróżnieniu od metod klasycznych laserowa enukleacja HoLEP pozwala w całości usunąć przerośnięty gruczoł oraz umożliwia szybką regenerację po zabiegu. Cechują ją wysoka skuteczność (aż 98%) oraz małe ryzyko powikłań pooperacyjnych (w tym minimalne ryzyko krwawienia). Zaletą metody jest uzyskanie pożądanego efektu urodynamicznego, który oznacza lepszy przepływ moczu, a tym samym większy komfort podczas jego oddawania.
RODZAJ METODY DLA JAKICH PACJENTÓW?
Metoda Robotic HIFU
 • z rakiem prostaty ograniczonym do narządu (bez przerzutów komórek nowotworowych do innych organów);
 • ze wznową miejscową po radioterapii, brachyterapii i/lub prostatektomii radykalnej;
Prostatektomia radykalna w asyście robota da Vinci
 • z rakiem prostaty ograniczonym do narządu lub zaawansowanym miejscowo (bez przerzutów komórek nowotworowych do innych organów);
 • niemal wszyscy pacjenci zakwalifikowani do prostatektomii tradycyjnej mogą rozważać wykonanie zabiegu w asyście robota da Vinci!
Radykalna Prostatektomia Laparoskopowa
 • z rakiem prostaty ograniczonym do narządu lub zaawansowanym miejscowo (bez przerzutów komórek nowotworowych do innych organów);
 • niemal wszyscy pacjenci zakwalifikowani do prostatektomii tradycyjnej mogą rozważać wykonanie zabiegu metodą laparoskopową!
Radykalna Prostatektomia Otwarta
 • z nowotworem stercza ograniczonym do narządu lub zaawansowanym miejscowo z przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu metodą laparoskopową lub z wykorzystaniem robota da Vinci;
Limfadenektomia ratująca
 • ze wznową węzłową raka prostaty po przebytym już pierwotnym leczeniu;
Laserowa enukleacja HoLEP
 • u których rozpoznano rozrost gruczołu krokowego (prostata);
 • u których zdiagnozowano kamice pęcherza moczowego;
 • zmagających się z powracającymi infekcjami układu moczowego;
 • w przypadku zatrzymania moczu, który powoduje konieczność utrzymywania cewnika w pęcherzu;
 • którzy przyjmują przewlekle leki przeciwkrzepliwe i nie mogą podjąć się resekcji przezcewkowej prostaty.

POZOSTAŁE ZABIEGI OPERACYJNE

OPERACYJNE LECZENIE ZABURZEŃ EREKCJI – IMPLANT PRĄCIA

U pacjentów z zaburzeniami erekcji (np. po zabiegu prostatektomii radykalnej),
u których leczenie zachowawcze (m.in. farmakologia, iniekcje do ciał jamistych prącia itp.) nie przyniosło oczekiwanego skutku, wykonuje się zabieg chirurgiczny – wszczepienie implantu hydraulicznego prącia. Jego celem jest przywrócenie zdolności mężczyzny do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu.

Urolodzy HIFU CLINIC w Carolina Medical Center rekomendują hydrauliczny implant prącia ZSI 475, który pozwala na zachowanie naturalnej budowy anatomicznej członka zarówno w spoczynku, jak i w trakcie wzwodu.

OPERACYJNE LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU – SZTUCZNY ZWIERACZ CEWKI MOCZOWEJ

U mężczyzn z problemem nietrzymania moczu, który związany jest
z nieprawidłowym funkcjonowaniem zwieracza zewnętrznego, wykonuje się zabieg wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej ZSI 375.

Sztuczny zwieracz zastępuję naturalną funkcję zwieracza zewnętrznego, dzięki której pacjent może w pełni samodzielnie kontrolować prawidłowe trzymanie moczu.

RAK NERKI. LAPAROSKOPOWA NEFREKTOMIA

Małoinwazyjna metoda leczenia guza nerki ograniczonego do narządu (stadium T1 lub T2), przekraczającym 4 cm średnicy i umiejscowionym w części nerki uniemożliwiającym oszczędzającą resekcje lub umiejscowionym w miedniczce nerkowej. Celem przeprowadzenia zabiegu jest całkowite usunięcie narządu wraz z guzem oraz wyleczenie pacjenta z choroby nowotworowej (rak nerki).

Metodą, którą stosuję się w przypadku guza o średnicy mniejszej niż 4 cm, jest laparoskopowa tumorektomia (częściowa laparoskopowa nefrektomia). W trakcie zabiegu usuwany jest jedynie guz (a nie tak jak w przypadku laparoskopowej nefrektomii cały narząd). >>czytaj więcej<<

RAK PĘCHERZA MOCZOWEGO. PRZEZCEWKOWA RESEKCJA GUZA PĘCHERZA MOCZOWEGO (TURBT)

Jest to metoda diagnostyczna i leczenia raka pęcherza moczowego. Celem przeprowadzenia zabiegu jest usunięcie guza oraz zapobieganie dalszemu rozwojowi nowotworu. W przypadku guzów o dużych rozmiarach celem jest pobranie materiału do badania histopatologicznego oraz ocena rodzaju i stopnia zaawansowania choroby nowotworowej, na podstawie której ustala się dalsze leczenie. >>czytaj więcej<<

RAK JĄDRA. ORCHIDEKTOMIA RADYKALNA

Jest to metoda leczenia raka jąder, stosowana u pacjentów, u których zdiagnozowano guz jądra. Zabieg trwa około godziny i odbywa się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub dożylnym. Polega na całkowitym usunięciu jadra, najądrza i dystalnego odcinka powrózka nasiennego. Orchidektomia wykonywana jest z dostępu pachwinowego, który zmniejsza ryzyko nieprawidłowego spływu komórek nowotworowych poprzez układ limfatyczny, przez co zmniejsza się ryzyko wznowy miejscowej lub wystąpienia przerzutów w węzłach chłonnych jamy brzusznej i miednicy. >>czytaj więcej<<

PLASTYKA WODNIAKA (HYDROCELEKTOMIA, USUNIĘCIA WODNIAKA JĄDRA)

Jest to metoda leczenia wodniaków jądra. Wodniaki to schorzenie (nabyte lub wrodzone), w którym powiększa się obwód moszny. Jest to związane z nagromadzeniem się płynu między osłonkami jądra. Hydrocelektomia ma za zadanie wypreparować wodnika z dostępu mosznowego, a następnie opróżnić go z płynu i wyciąć nadmiar osłonek. Pozostałe fragmenty są zszywane w sposób zapobiegający chorobom nowotworowym. >>czytaj więcej<<

WSTECZNA CHIRURGIA ŚRÓDNERKOWA (RIRS)

Małoinwazyjna metoda leczenia kamicy moczowodowej oraz kamicy nerek, której celem jest zniszczenie kamieni. Zabieg polega na wprowadzeniu giętkiego ureterorenoskopu (fURS) do cewki moczowej, moczowodu oraz nerki, ocenie wzrokowej narządu oraz użyciu lasera do skruszenia kamienia. Skutkiem zabiegu jest usunięcie uciążliwych dolegliwości, które towarzyszą obecności kamieni w nerkach, oraz związanych z nimi zagrożeń, tj. nawracających zakażeń układu moczowego, dolegliwości bólowych, czy urosepsy.

Wsteczną chirurgię śródnerkową stosuje się także wśród pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór górnych dróg moczowych o niskim zaawansowaniu. W tym przypadku metoda ta zmniejsza do minimum dolegliwości bólowe oraz zapobiega dalszemu rozwojowi nowotworu. >>czytaj więcej<<

PLASTYKA NAPLETKA (LECZENIE STULEJKI)

Jest to zabieg chirurgiczny, który trwa około godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega na rozszerzeniu zwężonego pierścienia napletka do średnicy, która pozwala swobodnie sprowadzać napletek za żołądź, a następnie zszyciu jego blaszki zewnętrznej i wewnętrznej. W przypadku zbliznowaciałego napletka konieczne jest zazwyczaj wycięcie pogrubiałego pierścienia, a w skrajnych przypadkach – obrzezanie (całkowite wycięcie napletka). >>czytaj więcej<<

LAPAROSKOPOWA PLASTYKA POŁĄCZENIA MIEDNICZKOWO-MOCZOWODOWEGO

Małoinwazyjna metoda leczenia wodonerczy, czyli zwężenia połączenia miedniczkowo-moczowodowego. Polega na usunięciu przeszkody w odpływie moczu z nerki, która może doprowadzić do poważnych chorób jak: kamica nerkowa, niewydolność nerki, nawracające infekcje czy dolegliwości bólowe. W trakcie zabiegu urolog wycina zwężony fragment moczowodu oraz nadmiar miedniczki nerkowej, a następnie zespala moczowód z miedniczką nerkową w sposób zapewniający swobodny odpływ moczu do pęcherza moczowego. >>czytaj więcej<<

USUNIĘCIE ZWĘŻENIA CEWKI MOCZOWEJ (URETROTOMIA OPTYCZNA WEWNĘTRZNA)

Metoda leczenia zwężenia cewki moczowej, której celem jest umożliwienie odpływu moczu z pęcherza moczowego. Skutkiem przeprowadzenia zabiegu jest: zmniejszenie zalegania moczu w pęcherzu moczowym, zapobieganie zatrzymaniu moczu oraz infekcji dróg moczowych. Zabieg trwa do 30 minut i przeprowadzany jest przy pomocy endoskopu. Polega na wprowadzeniu do cewki moczowej narzędzia, zakończonego kamerą, a następnie pod kontrolą wzorku, wykonaniu nacięcia zwężonego odcinka cewki. >>czytaj więcej<<

WARIKOCELEKTOMIA

jest wskazana u pacjentów, u których potwierdzono obecność żylaków w badaniu USG moszny z tzw. Próbą Valsalvy (zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej) oraz mających objawy takie jak: dolegliwości bólowe, uczucie ciężkości w mosznie, lub cierpiących z powodu niepłodności oraz nieprawidłowego spermiogramu (badania nasienia). Usunięcie żylaków powrózka nasiennego to zabieg małoinwazyjny, laparoskopowy. Polega na zamknięciu nieprawidłowego spływu krwi do żył jądrowych przez wykonanie trzech nacięć w skórze. >>czytaj więcej<<

ELOGACJA

Wydłużenie krótkiego wędzidełka - to krótki zabieg, w którym wędzidełko zostaje przecięte poprzecznie i zszyte podłużnie tak, aby znacznie zwiększyć jego długość. Zabieg przeznaczony jest dla wszystkich pacjentów z krótkim wędzidełkiem (wrodzonym lub nabytym), którym doskwierają dolegliwości bólowe, dyskomfort podczas stosunku, a także w przypadku, w którym doszło do zerwania wędzidełka, co wiąże się z obfitym krwawieniem. >>czytaj więcej<<

Więcej informacji o leczeniu raka prostaty na hifu.pl

NASI PARTNERZY