Urologia

Oddział Urologii w Carolina Medical Center powstał we współpracy z HIFU CLINIC. To pierwszy w Polsce ośrodek oferujący pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie nowotworu gruczołu krokowego.

Rak prostaty to drugi po raku płuc nowotwór występujący u mężczyzn po 40. roku życia. Obecnie w Polsce co roku diagnozuje się nowotwór gruczołu krokowego u 15 tys. osób*. Profilaktyka tej choroby jest niezwykle ważna, gdyż rak prostaty rozwija się bezobjawowo. Wcześnie wykryta diagnoza daje wysokie szanse na powrót do zdrowia oraz pełne wyleczenie.

To właśnie z tych względów w Carolina Medical Center powstał Oddział Urologii we współpracy z HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty – w jednym miejscu pacjenci mają dostęp do konsultacji specjalistycznych, pełnej diagnostyki oraz leczenia zabiegowego.

*Konferencja pt. Fakty i mity o raku gruczołu krokowego i raku pęcherza moczowego, 4.12.2018, Warszawa.

KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA I LECZENIE RAKA PORSTATY W JEDNYM MIEJSCU

W HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty pacjenci mają dostęp do konsultacji u doświadczonych w wielu dziedzinach lekarzy
oraz nowoczesnej diagnostyki. W razie wykrycia chorób urologicznych specjaliści we współpracy ze światowymi ośrodkami dobierają
odpowiednie metody leczenia i przeprowadzają zabiegi.

Konsultacje urologiczne

To pierwszy etap leczenia chorób urologicznych. Zespół lekarski HIFU CLINIC to wykwalifikowani oraz doświadczeni urolodzy, specjalizujący się w leczeniu zachowawczym i zabiegowym raka prostaty, zaburzeń erekcji oraz nietrzymania moczu.

Konsultacja urologiczna trwa zwykle ok. 20 minut i zalecana jest wszystkim mężczyznom, nie tylko z dolegliwościami związanymi z oddawaniem moczu czy zwiększonym stężeniem PSA we krwi, ale także jako badania profilaktyczne!

Diagnostyka

W HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty w Carolina Medical Center dysponujemy unikalnym zespołem, który specjalizuje się w diagnostyce chorób urologicznych. Dzięki nowoczesnej aparaturze, dedykowanej diagnostyce urologicznej, są w stanie rozpoznać dolegliwości i na podstawie wyników badań dobrać odpowiednie leczenie.

 • Badanie 4K – badanie na podstawie próbki krwi, przewiduje zachorowanie na agresywnego raka prostaty, nawet z 20-letnim wyprzedzeniem. Pozwala na wykrycie choroby we wczesnym stadium, gdy całkowite wyleczenie jest wysoce prawdopodobne.
 • Płynna biopsja prostaty (Badanie SelectMDx™) – wykonywana jest na podstawie próbki moczu, weryfikuje obecność raka prostaty, zasadność prowadzenia dalszej diagnostyki oraz ewentualną konieczność wykonania biopsji stercza.
 • Biopsja Fuzyjna Prostaty z wykorzystaniem systemu Koelis Trinity – jest dużo bardziej precyzyjna niż tradycyjna biopsja przezodbytnicza. Jest wykonywana w komforcie bezpiecznego znieczulenia. Zmniejsza ryzyko powikłań dzięki dostępowi przezkroczowemu (przezskórnemu) i może pozwolić na uzyskanie lepszej, najwyższej jakości materiału histopatologicznego do oceny. Połączenie obrazów z badania ultrasonograficznego i rezonansu magnetycznego prostaty jest jedną z najnowocześniejszych technik diagnostycznych w urologii.
 • Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty – wykonywany jest w przypadku diagnostyki w kierunku raka prostaty, najczęściej w przebiegu elewacji stężenia PSA we krwi. Jego celem jest zlokalizowanie nieprawidłowych ognisk w obrębie narządu do biopsji fuzyjnej oraz ustalenie, czy ewentualne zmiany nowotworowe są ograniczone do gruczołu.
 • Pozytonowa tomografia emisyjna z oznakowaniem PSMA – pozwala na wybitnie dokładne uwidocznienie zaawansowania miejscowego oraz odległego w przypadku raka prostaty, pozwalając optymalnie dobrać odpowiednią terapię, co jest kluczowe przy bardzo niskich wartościach stężenia PSA i jest specyficznie dla raka prostaty – w odróżnieniu od tradycyjnych znaczników.
Zapraszamy na bezpłatną konsultację online!

Leczenie operacyjne

W Carolina Medical Center urolodzy HIFU CLINIC wykonują szeroki zakres operacji oraz zabiegów małoinwazyjnych z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury medycznej.

OPERACYJNE METODY LECZENIA WYKORZYSTYWANE W LECZENIU RAKA PROSTATY:

 • Procedura Robotic HIFU jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych metod terapeutycznych wykorzystywanych w leczeniu raka prostaty. Oparta jest na działaniu wysokoenergetycznej wiązki fal ultradźwiękowych ogniskowanych w punktowy obszar prostaty. Jej główne zalety to bardzo małe ryzyko efektów ubocznych, krótki pobyt w szpitalu oraz możliwość powtórzenia zabiegu w przypadku nawrotu nowotworu.
 • Prostatektomia radykalna w asyście robota da Vinci to minimalnie inwazyjna metoda polegająca na usunięciu zmienionego chorobowo narządu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz, w niektórych przypadkach, węzłów chłonnych. Przewagi technologiczne tej metody maksymalizują prawdopodobieństwo pełnego wyleczenia pacjenta z zachowaniem jego funkcji seksualnych oraz pozwalają na uniknięcie powikłań takich jak nietrzymanie moczu.
 • Radykalna Prostatektomia Laparoskopowa w technice 3D to metoda leczenia ograniczonego do gruczołu oraz miejscowo zaawansowanego raka prostaty (bez przerzutów) polegająca na usunięciu całego gruczołu oraz niekiedy węzłów chłonnych poprzez kilka niewielkich nacięć na skórze brzucha i wprowadzenie przez niej kamery laparoskopowej pozwalającej na obrazowanie 3D. Technologia 3D pozwala na jeszcze większą precyzję operacji w porównaniu ze zwykłą laparoskopią.
 • Radykalna Prostatektomia Otwarta – metoda leczenia raka prostaty w przypadku guza ograniczonego do narządu oraz zaawansowanego miejscowo, która wybierana jest w tych przypadkach, gdy operacja otwarta pozwala na maksymalnie radykalne przeprowadzenie zabiegu.
 • Limfadenektomia ratująca – zabieg polegający na wycięciu zajętych komórkami nowotworowymi węzłów chłonnych w obrębie miednicy, wykonywana jest w przypadku wznowy węzłowej po leczeniu raka prostaty.
 • Laserowa enukleacja HoLEP (holmowa laserowa chirurgia prostaty) – jest to nowoczesny, małoinwazyjny zabieg, w którym wykorzystuje się laser holmowy. W odróżnieniu od metod klasycznych laserowa enukleacja HoLEP pozwala w całości usunąć przerośnięty gruczoł oraz umożliwia szybką regenerację po zabiegu. Cechują ją wysoka skuteczność (aż 98%) oraz małe ryzyko powikłań pooperacyjnych (w tym minimalne ryzyko krwawienia). Zaletą metody jest uzyskanie pożądanego efektu urodynamicznego, który oznacza lepszy przepływ moczu, a tym samym większy komfort podczas jego oddawania.
Operacje-wykonywane-są-w-szpitalu-w-Warszawie
RODZAJ METODY DLA JAKICH PACJENTÓW?
Metoda Robotic HIFU
 • z rakiem prostaty ograniczonym do narządu (bez przerzutów komórek nowotworowych do innych organów);
 • ze wznową miejscową po radioterapii, brachyterapii i/lub prostatektomii radykalnej;
Prostatektomia radykalna w asyście robota da Vinci
 • z rakiem prostaty ograniczonym do narządu lub zaawansowanym miejscowo (bez przerzutów komórek nowotworowych do innych organów);
 • niemal wszyscy pacjenci zakwalifikowani do prostatektomii tradycyjnej mogą rozważać wykonanie zabiegu w asyście robota da Vinci!
Radykalna Prostatektomia Laparoskopowa
 • z rakiem prostaty ograniczonym do narządu lub zaawansowanym miejscowo (bez przerzutów komórek nowotworowych do innych organów);
 • niemal wszyscy pacjenci zakwalifikowani do prostatektomii tradycyjnej mogą rozważać wykonanie zabiegu metodą laparoskopową!
Radykalna Prostatektomia Otwarta
 • z nowotworem stercza ograniczonym do narządu lub zaawansowanym miejscowo z przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu metodą laparoskopową lub z wykorzystaniem robota da Vinci;
Limfadenektomia ratująca
 • ze wznową węzłową raka prostaty po przebytym już pierwotnym leczeniu;
Laserowa enukleacja HoLEP
 • u których rozpoznano rozrost gruczołu krokowego (prostata);
 • u których zdiagnozowano kamice pęcherza moczowego;
 • zmagających się z powracającymi infekcjami układu moczowego;
 • w przypadku zatrzymania moczu, który powoduje konieczność utrzymywania cewnika w pęcherzu;
 • którzy przyjmują przewlekle leki przeciwkrzepliwe i nie mogą podjąć się resekcji przezcewkowej prostaty.

OPERACYJNE LECZENIE ZABURZEŃ EREKCJI – IMPLANT PRĄCIA

U pacjentów z zaburzeniami erekcji (np. po zabiegu prostatektomii radykalnej),
u których leczenie zachowawcze (m.in. farmakologia, iniekcje do ciał jamistych prącia itp.) nie przyniosło oczekiwanego skutku, wykonuje się zabieg chirurgiczny – wszczepienie implantu hydraulicznego prącia. Jego celem jest przywrócenie zdolności mężczyzny do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu.

Urolodzy HIFU CLINIC w Carolina Medical Center rekomendują hydrauliczny implant prącia ZSI 475, który pozwala na zachowanie naturalnej budowy anatomicznej członka zarówno w spoczynku, jak i w trakcie wzwodu.

OPERACYJNE LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU – SZTUCZNY ZWIERACZ CEWKI MOCZOWEJ

U mężczyzn z problemem nietrzymania moczu, który związany jest
z nieprawidłowym funkcjonowaniem zwieracza zewnętrznego, wykonuje się zabieg wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej ZSI 375.

Sztuczny zwieracz zastępuję naturalną funkcję zwieracza zewnętrznego, dzięki której pacjent może w pełni samodzielnie kontrolować prawidłowe trzymanie moczu.

Więcej informacji o leczeniu raka prostaty na hifu.pl

NASI PARTNERZY