JAK WYLECZYĆ HALLUKSY

porady eksperta

iStock_000064415145_Full

Nieleczone koślawe palce mogą doprowadzić do poważnych problemów z chodzeniem. Zadbaj o komfort swoich stóp już teraz– zanim będzie za późno.

Halluks (czyli koślawy palec) to schorzenie, które jest efektem noszenia źle do-branego obuwia, głównie zbyt ciasnego, na wysokich obcasach lub z wąskim noskiem. Zbyt wysoki obcas przy źle skonstruowanym bucie skutkuje przeciążeniem przedniej części stopy, natomiast spiczasty kształt buta bezpośrednio powoduje koślawe ustawienie palucha. Do rozwinięcia się tej wady potrzebne są predyspozycje w budowie stopy, a źle dobrane obuwie powoduje przyspieszenie postępu deformacji.

PRZYCZYNY I OBJAWY

U 50% Pacjentów do tego schorzenia dochodzi przed 20 rokiem życia, w 80% przypadków na obu stopach, ale niekoniecznie w tym samym czasie i na takim samym poziomie deformacji. Ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne (75% przypadków), ale też otyłość oraz stojący tryb życia. Zniekształcenie to występuje najczęściej u kobiet (9 razy częściej niż u mężczyzn), a w jego powstaniu na pewno odgrywają rolę takie czynniki, jak: słabsza struktura więzadłowo-torebkowa, słabsze mięśnie oraz szkodliwe działanie różnych typów obuwia. Książko-wym przykładem pojawiania się tego schorzenia jest taniec klasycz-ny ze względu na intensywność i różnorodność występujących w balecie obciążeń.

Tak jak w balecie, tak i przy źle dobranym obuwiu nierównomierny rozkład ciężaru ciała powoduje, że pojawiają się i rozwijają zniekształcenia w obrębie stopy. Paluch przestaje wtedy być wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu. Struk-tury stabilizujące stopę ulegają osłabieniu, maleje wytrzymałość mięśni. Pojawia się stan zapalny torebki stawowej, obrzęk palucha i bolesność. Zmiany te nasilają się zwłaszcza w czasie chodzenia i mogą doprowadzić do konieczności leczenia operacyjnego.

NOWOCZESNE LECZENIE

Do pewnego stopnia paluch koślawy można korygować rehabilitacją i używaniem specjalnych wkładek– klinów-separatorów, a także poprzez tzw. taping, ustawiający palcw prawidłowej pozycji. Niestety, zaawansowane zmiany poddają się jedynie leczeniu operacyjne-mu, wokół którego narosło wiele mitów. Powszechnym przekona-niem jest to, że korekcja koślawości paluchów wiąże się z bólem, zakazem chodzenia i unieruchomieniem w opatrunku gipsowym.

Niezwykle szybki rozwój technologii medycznych umożliwia w tej chwili przeprowadzenie korekcji w sposób najmniej dokuczliwy dla Pacjenta. Co ważne, korekcji można poddać obie stopy jednocześnie. Nie wymaga ona unieruchomienia gipsem. Od następnego dnia po zabiegu można chodzić, używając specjalnego obuwia wymuszającego chód na pięcie. Kontynuacją leczenia operacyjne-go jest rehabilitacja, wdrożona już dobę po zabiegu.

Praktykowane w naszej klinice natychmiastowe rozpoczęcie procesu fizjoterapii ma na celu przyspieszenie gojenia i przy-wrócenie pełnej mobilności Pacjenta. Opracowywany przez naszych rehabilitantów indywidualny program fizjoterapii optymalnie wykorzystuje możliwości Pacjenta, dzięki czemu powrót do pełnego zdrowia jest najkrótszy z możliwych. Zadbaj o swoje stopy już teraz i skorzystaj z porad naszego specjalisty, jak ćwiczyć stopy, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. O fitnessie stóp przeczytasz w odrębnym artykule na naszej stronie.

4_1

2_1

1_1

N I E    L E K C E W A Ż

NIELECZONE HALLUKSY MOGĄ SPOWODOWAĆ POWAŻNE PROBLEMY W CHODZENIU.

Powikłania, wynikające z postępującego zniekształcenia koślawego palucha to:

  • dodatkowe zmiany w obrębie stopy: palce szponiaste, palce młotkowate, dolegliwości bólowe w śródstopiu
  • zmiany sposobu chodzenia i ból w stawach kolanowych, a nawet w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa
  • płaskostopie poprzeczne
  • bolesne modzele, będące efektem przeciążenia i ucisku zdeformowanych kości.

DR JACEK LASKOWSKI

SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

W CAROLINA MEDICAL CENTER

dr Jacek Laskowski