Na chory kręgosłup pracujemy sami.

profilaktyka zdrowia

Twoja życiowa aktywność uzależniona jest od zdrowego kręgosłupa. Za jego kondycję i prawidłowe funkcjonowanie odpowiadasz Ty. Im więcej czasu mu poświęcisz, tym bardziej się odwdzięczy. Ewolucja w doskonały sposób przystosowała nas do poruszania się w postawie wyprostowanej. Aby spełniać swoje funkcje, kręgosłup musi wykazywać się olbrzymią wytrzymałością na obciążenia, ale i posiadać dużą swobodę ruchu. Człowiek jest zdolny bowiem przenosić stosunkowo duże ciężary, jak również uprawiać gimnastykę artystyczną. Jest to możliwe dzięki specyficznemu układowi kości, więzadeł, tkanek miękkich i mięśni. Z punktu widzenia biomechaniki, kręgosłup to struktura doskonała. Na chory kręgosłup pracujemy sami, jego kondycja uzależniona jest od naszego postępowania. To trochę tak, jak z samochodem, liczy się nie tylko przebieg, ale i prawidłowa eksploatacja. Jednocześnie za szybko w ewolucji zmieniliśmy nasz tryb życia. Z człowieka wyprostowanego zmieniliśmy się w człowieka siedzącego. Nasze przesiadywanie zaczyna się już w przedszkolu, gdzie większość zajęć odbywa się w salach, a zabawy prowadzone są na małej przestrzeni w pozycji siedzącej. Szkoła podstawowa, do której jesteśmy często dowożeni samochodem, to znów kilka godzin spędzanych w ławce. Szkoła średnia to dużo nauki, siedzące zajęcia dodatkowe, a rozrywką jest zazwyczaj tylko komputer. Kończymy swój rozwój jakże często na pracy o charakterze siedzącym, po kilkanaście godzin dziennie. Jeśli dodamy do tego buty na wysokich obcasach, nieprawidłową postawę podczas czytania, garbienie się, noszenie zbyt ciężkich toreb – to nasz kręgosłup ciągle narażony jest na skrzywienia i urazy. W medycynie chińskiej uważa się, że prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-stawowego zapewnia codzienny ruch porównywalny z ośmiokilometrowym marszem ciągłym. Nasza aktywność daleka jest od tej normy, a podejmowana sporadycznie rekreacja sobotnio-niedzielna często jest przyczyną urazów i przeciążeń. Kręgosłup ewolucyjnie przystosowany jest do ruchu, nie lubi siedzenia i stania. Zbyt długie, jednostajne obciążenia, z jakimi mamy do czynienia, gdy długo siedzimy, prowadzą do dehydratacji dysku, zwolnienia przemiany materii i zwyrodnienia.  

JAK PRACUJEMY NA WŁASNY BÓL?

  • bezczynnością fizyczną
  • długimi statycznymi przeciążeniami (np. przy długotrwałym siedzeniu)

  JAKIE JEST ROZWIĄZANIE?

  • siedzenie aktywne (bez podpórek z zachowaniem naturalnych krzywizn kręgosłupa i przy pracujących mięśniach)
  • regeneracja kręgosłupa podczas snu (minimum 8 godzin)
  • pływanie (czyli ruch cykliczny w warunkach odciążenia)
  • profilaktyka (unikanie długiego siedzenia)

Nie każda aktywność fizyczna jest zdrowa dla naszego kręgosłupa. Chodząc do siłowni, powinniśmy skorzystać chociaż na początku z usług trenera personalnego, który poinstruuje nas, jak poprawnie:

  • ćwiczyć mięśnie brzucha
  • biegać

Jeżeli mamy problem z kręgosłupem, należy wybrać taką aktywność fizyczną, która nie będzie pogłębiała naszego schorzenia. Konieczna jest wtedy konsultacja z fizjoterapeutą, który doradzi rodzaj ruchu tak, aby nasze ćwiczenia były bezpieczne i efektywne. Ruch na pewno jest lekiem na nasze dolegliwości, ale powinien być systematyczny oraz – tak jak antybiotyk – stosowany na receptę. Zdrowy kręgosłup, to aktywny kręgosłup, wykorzystujący pracę mięśni głębokich do prawidłowej kontroli ruchu. My mamy na to sposób i wiemy, jak to osiągnąć. W naszym Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa zapewniamy kompleksowe wsparcie dla Twoich pleców.   POZBĄDŹ SIĘ BÓLU! ZADBAJ O SWÓJ KRĘGOSŁUP U NAJLEPSZYCH SPECJALISTÓW CMC Nasze Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa zostało stworzone, by pomagać Pacjentom w odzyskaniu zdrowia i wyeliminowaniu problemów z kręgosłupem, którym często towarzyszy ból uniemożliwiający funkcjonowanie. Centrum specjalizuje się w leczeniu m.in. dyskopatii, chorób zwyrodnieniowych, rwy kulszowej, stenozy lędźwiowej, dolegliwości pourazowych oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Ordynatorem Centrum jest dr Łukasz Luboiński.