Choroby Kręgosłupa

CENTRUM
LECZENIA KRĘGOSŁUPA

Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa to nowoczesny ośrodek łączący wiedzę i doświadczenie światowej klasy neurochirurgów z kompetencjami renomowanej kliniki ortopedycznej.

Dzięki bliskiej współpracy ekspertów z dziedziny neurochirurgii, ortopedii, diagnostyki, reumatologii, rehabilitacji i treningu funkcjonalnego zapewnimy spójną i kompleksową pomoc.

Specjalizujemy się w małoinwazyjnych metodach leczenia schorzeń kręgosłupa. Niewielkie nacięcie na skórze, nienaruszanie mięśni przykręgosłupowych, mniejsza utrata krwi, szybsza rekonwalescencja to tylko niektóre z zalet małoinwazyjnych operacji kręgosłupa.

SCHORZENIA KRĘGOSŁUPA CHOROBAMI CYWILIZACYJNYMI

W Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa pracują największej klasy specjaliści w zakresie zachowawczego i operacyjnego leczenia kręgosłupa. Zespół neurochirurgów w naszej klinice jest kierowany przez prof. dr hab. n. med. Mirosława Ząbka, światowego autorytetu w dziedzinie neurochirurgii, laureata Złotego Krzyża Zasługi, nadanego przez Prezydenta RP.

Ze względu na skalę występowania, zespoły bólowe kręgosłupa można zaliczyć do grupy chorób cywilizacyjnych. Problemy z kręgosłupem wynikają zwykle ze zmiany trybu życia i dotyczą najczęściej krajów wysokorozwiniętych i zurbanizowanych. Niedostateczna aktywność fizyczna, zła dieta powodująca nadwagę, nieprawidłowy, za krótki sen, a przede wszystkim siedzący tryb życia i towarzyszące temu osłabienie napięcia mięśni grzbietu i nóg to czynniki odpowiadające za pojawienie się urazów i dolegliwości w obrębie kręgosłupa.

Jeśli ból kręgosłupa trwa dłużej niż trzy dni, konsekwentnie powraca, pojawiają się bóle promieniujące wzdłuż kończyny dolnej lub górnej, parestezje (mrowienia, drętwienia), utrata czucia w kończynach, sztywność pleców, poranne bóle – należy zgłosić się do lekarza.

DOLEGLIWOŚCI

METODY LECZENIA

LECZENIE I PROFILAKTYKA

Większość chorób kręgosłupa można, a nawet trzeba leczyć zachowawczo. Leczenie takie sprowadza się do precyzyjnej diagnozy i przywrócenia prawidłowej funkcji poprzez odpowiedni trening i zabiegi rehabilitacyjne, działające na przyczynę powstania dolegliwości. Zabieg operacyjny należy wykonać wówczas, gdy zmiany w anatomii kręgosłupa są już zaawansowane, a leczenie zachowawcze nie przynosi efektów lub choroba rozwinęła się już na tyle, że z pozoru niegroźny upadek może spowodować poważne konsekwencje. Operacja będzie też niezbędna po mechanicznych urazach.

Zabieg operacyjny sam w sobie nie rozwiązuje problemu chorego kręgosłupa. Równie istotne jest przywrócenie prawidłowej funkcji i zabezpieczenie kręgosłupa przed dalszą degradacją. Najbardziej skuteczne są tu indywidualne zajęcia ze specjalistą, który dostosuje program fizjoterapeutyczno-treningowy do stanu zdrowia, możliwości i oczekiwań pacjenta.

Zdrowy kręgosłup to aktywny kręgosłup, wykorzystujący pracę mięśni głębokich do prawidłowej kontroli ruchu. Najlepszym lekarstwem na większość schorzeń kręgosłupa jest więc regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza po 30-35. roku życia, kiedy zmniejsza się ukrwienie krążka międzykręgowego. Dbajmy o „aktywny kręgosłup”, nawet wówczas, gdy spędzamy dużą część dnia w pozycji siedzącej, np. przed komputerem – siadajmy w pozycji umożliwiającej zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa i utrzymanie pracy mięśni. Na stan kręgosłupa dobrze wpłynie odpowiednia dawka snu, właściwe odżywianie i nawadnianie.

OFERTA

W Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center zapewniamy konsultacje specjalistyczne (neurochirurgiczne), niezbędną diagnostykę obrazową i funkcjonalną, określamy i kompleksowo realizujemy indywidualne ścieżki leczenia. Uwzględniamy lecznicze zachowawcze i/lub operacyjne, a także hospitalizację, rehabilitację, odbudowę i korekcję funkcji oraz profilaktykę nowotworów dolegliwości.

Specjaliści Centrum mają wieloletnią praktykę w leczeniu każdego typu dolegliwości kręgosłupa, np.:

 • dyskopatia szyjna, lędźwiowa, piersiowa,
 • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,
 • rwa kulszowa,
 • stenoza lędźwiowa,
 • dolegliwości pourazowe kręgosłupa.
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Realizujemy pełen zakres zabiegów operacyjnych kręgosłupa, w tym:

 • usunięcie wypadniętego dysku z odbarczaniem kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym (jeden poziom i dwa poziomy) metodą klasyczną,
 • usunięcie wypadniętego dysku z odbarczaniem kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym (jeden poziom) metodą małoinwazyjną,
 • laminektomia odbarczająca,
 • usunięcie dysku lędźwiowego z implantem międzywyrostkowym (jeden poziom, dwa poziomy),
 • stabilizacja jedno-/ dwu-/ trzy- poziomowa w odcinku lędźwiowym z/bez implantów międzytrzonowych i poprzeczką derotacyjną,
 • stabilizacja wielopoziomowa klasyczna lub małoinwazyjna,
 • wertebroplastyka trzonu kręgowego w odcinku piersiowo-lędźwiowym (jeden poziom, dwa poziomy lub trzy poziomy),
 • kyphoplastyka trzonu kregowogo w odcinku piersiowo-lędźwiowym (jeden poziom, dwa poziomy lub trzy poziomy)
 • blokada stawów w warunkach ambulatoryjnych,
 • nastawienie złamania trzonu kręgu metodą SpineJack,
 • usunięcie dysku szyjnego metodą klasyczną lub małoinwazyjną,
 • usunięcie dwóch/trzech dysków szyjnych metodą klasyczną lub małoinwazyjną,
 • wszczepienie jednego ruchomego dysku szyjnego.

W leczeniu dyskopatii stosujemy innowacyjny implant – DiscoGel. Jest to żelowa proteza do implementacji podskórnej. Ta małoinwazyjna technika polegająca na wstrzyknięciu żelu do jądra krążka międzykręgowego, odbywa się w znieczuleniu miejscowym, przy pełnej świadomości pacjenta!

Specjaliści w dziedzinie neurochirurgii

NASI PARTNERZY

UMÓW WIZYTĘ