
Carolina Medical Center, szpital ortopedii i medycyny sportowej, w ramach ortopedii onkologicznej, zajmuje się leczeniem zmian/guzów występujących w obrębie kości, stawów i tkanek miękkich narządu ruchu. Kompleksowa oferta – konsultacje, diagnostyka obrazowa, leczenie operacyjne i rehabilitacja – połączona z doświadczeniem naszych specjalistów w dziedzinie ortopedii i neurochirurgii, pozwala na szybką i skuteczną pomoc w walce z nowotworem.
Ponad połowa nowotworów narządowych, takich jak: rak płuca, piersi, nerki, może dawać przerzuty. Wśród innych zmian, które należy objąć diagnostyką i terapią, znajdują się także guzy tkanek miękkich, pierwotne guzy kości oraz tzw. zmiany guzopodobne i guzy nieznane. Wszystkie wymagają odpowiedniego leczenia ortopedycznego.
KOMPLEKSOWA OPIEKA W RAMACH ORTOPEDII ONKOLOGICZNEJ
Konsultacje ortopedyczne i neurochirurgiczne
Zespół Carolina Medical Center to kilkudziesięciu ortopedów z wieloletnim doświadczeniem w kompleksowym leczeniu i chirurgii narządu ruchu, w tym kręgosłupa. Zapewniamy konsultacje pacjentów onkologicznych po urazach, z objawami, takimi jak ból czy obrzęk – także w przypadkach wszelkich niepokojących zmian w układzie szkieletowo-mięśniowym.
Ortopedzi i neurochirurdzy z Carolina Medical Center przeanalizują dokumentację medyczną dotychczasowego leczenia onkologicznego, a w razie potrzeby, zlecą dodatkowe badania, aby zapewnić pogłębioną diagnozę i zaproponować skuteczną terapię.
Badania Kliniczne i Diagnostyka
Wykonujemy niezbędną diagnostykę pod kątem zmian nowotworowych, m.in.:
- RTG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, badanie ultrasonograficzne (USG),
- biopsje chirurgiczne (pobranie wycinka kości do badania histopatologicznego),
- biopsje wycinające kości,
- biopsje i wycięcia guzów tkanek miękkich oraz trepanobiopsje kości.
Leczenie operacyjne
Carolina Medical Center posiada nowoczesny blok operacyjny, pozwalający na bezpieczne wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych operacji onkologicznych, takich jak:
- stabilizacje – zespolenia złamań kości lub zespolenia paliatywne, zapobiegające złamaniom patologicznym kości z wycięciem zmiany lub bez usunięcia guza;
- stabilizacje z uzupełnieniem ubytku kostnego, np.: cementem kostnym lub materiałem kostnopodobnym;
- endoprotezoplastyka, tzw. modularna lub poresekcyjna odcinka bliższego kości udowej (stawu biodrowego), okolicy stawu kolanowego lub barku;
- implanty wykonywane na miarę („custom made”), celem uzupełnienia ubytku kości powstałego po resekcji guza.
Rehabilitacja
Mamy odpowiednią bazę rehabilitacyjną – ponad trzydziestoosobowy zespół fizjoterapeutów specjalizujących się w konkretnych obszarach anatomicznych. Rehabilitację w Carolina Medical Center traktujemy jako integralną cześć interdyscyplinarnego procesu leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi.
Rocznie diagnozuje się około 160 000 przypadków nowych zachorowań, z czego około 70% daje przerzuty do kości.*
*Dane Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie
