Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny (w skrócie RM) jest bardzo dokładną metodą obrazowania głównie tkanek miękkich ludzkiego ciała, również tych położonych głęboko, a przez to niewidocznych np. w badaniu ultrasonograficznym (USG). Obrazowanie rezonansem magnetycznym opiera się na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego i nie wykorzystuje promieni rentgenowskich. Polega na wykonaniu wielu skanów badanego narządu, co pozwala niejako „pociąć” na plasterki badaną strukturę. W każdym skanie (sekwencji) wykonywanych jest wiele plasterków w różnych płaszczyznach, a w zależności od wskazań oraz od badanej okolicy plasterki mogą mieć większą lub mniejszą grubość.

Nowoczesny rezonans magnetyczny

W Centrum Diagnostyki Obrazowej wykorzystywany jest nowoczesny rezonans magnetyczny. Wykorzystuje on innowacyjną technologię obrazowania opartą o działanie sztucznej inteligencji i głębokie uczenie. Oprogramowanie wyostrza obraz rezonansu poprzez usuwanie tzw. szumów. Można je porównać do telewizorów sprzed 30 lat – wtedy właśnie na ekranach pojawiał się szum, czyli lekkie śnieżne migotanie. Nowa technologia usuwa ten szum, dzięki czemu obraz jest wyraźniejszy.

Nowoczesne oprogramowanie umożliwia skrócenie czasu trwania całego badania, a zarazem poprawia jego jakość, co było niemożliwe do tej pory. Zmniejsza to ryzyko błędu interpretacji oglądanego obrazu – niewielkie zmiany chorobowe, które w badaniu przeprowadzanym w rezonansie o standardowych parametrach mogły być zakryte przez szumy, zostają uwidocznione – podkreśla dr n. med. Marcin Paśnik, Kierownik Centrum Diagnostyki Obrazowej w Carolina Medical Center. Aparat dodatkowo wyposażony jest w technologie SilentScan co zapewnia zupełnie nowy poziom komfortu pacjenta w trakcie badania głowy. Dzięki niej możliwe jest przeprowadzenie badania ciszej, w przeciwieństwie do dotychczas wykorzystywanego urządzenia – dodaje dr Paśnik.

Rezonans magnetyczny w Szpitalu Carolina

Badania RM wysokiej jakości

W Centrum Diagnostyki Obrazowej Szpitala Carolina badanie rezonansem magnetycznym często trwa dłużej niż w innych placówkach, co bezpośrednio wynika z dużej dokładności i wysokiej rozdzielczości naszych badań. Jako jeden z pierwszych ośrodków medycznych i jako pierwszy ośrodek ortopedyczny wykorzystujemy bardzo nowoczesne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, dzięki czemu możemy jeszcze podnieść jakość badań i jednocześnie skrócić czas ich trwania, co zwiększa komfort Pacjentów.

Duża dokładność badań i zastosowanie nowoczesnych narzędzi gwarantuje nam oraz naszym pacjentom dokładniejszą diagnozę i daje większe szanse na wyleczenie.

Dlaczego warto wykonać badania rezonansem magnetycznym w Szpitalu Carolina?

 • Dysponujemy zaawansowanym technologicznie sprzętem, którego parametry dobrane są do diagnostyki ortopedycznej.
 • W skład naszego zespołu wchodzą wykwalifikowani technicy i lekarze radiolodzy. Duże doświadczenie zespołu radiologicznego zwiększa szanse na prawidłowe postawienie rozpoznania i dzięki temu właściwe leczenie.
 • Badania opisywane są przez lekarzy radiologów, których zainteresowania zawodowe koncentrują się na problematyce schorzeń ortopedycznych.
 • Stale podnoszą swoje kwalifikacje, a także prowadzą szkolenia dla ortopedów z całej Polski z oceny badań obrazowych.
 • Gwarantujemy krótkie terminy i elastyczne godziny badań.
 • To od Ciebie zależy, w jaki sposób odbierzesz wyniki: mailowo, listowanie czy osobiście w placówce.
 • Zapewniamy komfortowe warunki badań, szczególnie dla dzieci czy osób cierpiących na klaustrofobię.
 • W trakcie badania możliwe jest słuchanie wybranej przez siebie muzyki czy audycji radiowej – nasza pracownia wyposażona jest w nowoczesny, specjalny system nagłaśniający, który połączony jest z iPadem.

Zakres wykonywanych badań RM w Carolina Medical Center

Badania rezonansem magnetycznym wykonujemy zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

Rezonans magnetyczny w Carolina Medical Center wykorzystywany jest do:

 • badań układu mięśniowo-szkieletowego: stawów, ścięgien i mięśni.
 • badań głowy.
 • wykrywania ognisk zapalnych oraz zmian przeciążeniowych czy obrzęków mięśni na wczesnym etapie (przed wystąpieniem dolegliwości), co jest niezwykle istotne szczególnie dla osób uprawiających sport.

Przeprowadzamy również artrografię, która jest badaniem wykonywanym po dostawowym podaniu 10-20 ml środka kontrastowego lub soli fizjologicznej. Nakłucie stawu wykonuje się bezpośrednio przed badaniem RM w naszej pracowni pod kontrolą obrazu USG. Dochodzi do rozdęcia stawu, co sprzyja lepszemu obrazowaniu badanego obszaru, ponieważ kontrast wpływa w uszkodzenia/szczeliny chrząstki, ścięgien, czy obrąbka. Po badaniu jama stawu wraca do pierwotnej wielkości.

Artrografia stosowana jest w ocenie uszkodzeń elementów chrzęstnych i więzadłowych stawów o bardziej skomplikowanej budowie, jak np. bark, staw biodrowy, nadgarstek czy rzadziej staw kolanowy.

Ponadto oferujemy:

 • badanie z podaniem kontrastu dożylnego

Badanie rezonansu magnetycznego stosowane jest jako uzupełnienie pozostałych badań obrazowych, które w niektórych sytuacjach mogą być zbyt mało dokładne. RM, jako jedyne ze wszystkich badań obrazowych, umożliwia wiarygodną ocenę gojenia więzadła krzyżowego oraz łąkotki po przebytym zabiegu operacyjnym.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego

Badanie RM jest bezbolesne, ale wymaga przebywania w bezruchu nawet ponad godzinę. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Przed przystąpieniem do badania poinformuj o:

 • wszczepionych urządzeniach elektrycznych, jak np. rozrusznik serca czy implant ślimakowy. Urządzenia mogą ulec zniszczeniu w silnym polu elektromagnetycznym, dlatego posiadanie ich jest przeciwwskazaniem do badania.
 • obecności w ciele wszczepionych metalowych implantów (stenty naczyniowe, klipsy naczyniowe, protezy, śruby, druty, płytki, stały aparat na zęby). W tym przypadku często konieczne jest przedstawienie dokumentu zawierającego informację o przebytym zabiegu i wszczepionych materiałach. W przypadku mniej typowych implantów potrzebne jest przedstawienie zaświadczenia od producenta o dopuszczeniu ich do badania w polu magnetycznym. Bez przedstawienia dokumentu badanie nie będzie mogło być wykonane trosce o Twoje bezpieczeństwo.
 • obecności w ciele innych, metalicznych ciał obcych, jak opiłki metalowe, odłamki, pociski
 • ciąży – nie zaleca się wykonywania badania RM w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymetrze
 • klaustrofobii
 • alergiach i reakcjach uczuleniowych (dotyczy kontrastu)

Wymagana dokumentacja medyczna:

 • Aby przystąpić do badania rezonansem magnetycznym bez kontrastu NIE jest wymagane skierowanie lekarskie.
 • Koniecznie przynieś ze sobą poprzednie badania danej okolicy, jeżeli takie posiadasz.
 • Jeżeli w czasie badania podany będzie dożylnie lub dostawowo środek kontrastowy należy przedstawić aktualny wynik poziomu kreatyniny we krwi – okres ważności badania wynosi 1 miesiąc.
 • Pamiętaj też o zabraniu dowodu osobistego!

Ubiór i makijaż:

Na czas badania zostaniesz poproszony o pozostawienie ubrania w przebieralni. Nie zdejmuje się tylko bielizny, o ile nie posiada ona elementów metalowych (np. fiszbin w staniku). Otrzymasz od nas jednorazową koszulkę z flizeliny oraz ochraniacze na stopy.

Wszystkie przedmioty elektroniczne i magnetyczne (np. karty płatnicze), zawierające metal oraz biżuteria muszą zostać w przebieralni na czas badania – pamiętaj o tym przy planowaniu wizyty.

Idąc na badanie (zwłaszcza w przypadku badania głowy) należy zrezygnować z makijażu i lakieru do włosów – kosmetyki zawierają drobiny metali kolorowych, co może mieć wpływ na obraz.

Spożywanie napojów / pokarmów przed badaniem:

Zalecane jest, aby nie spożywać dużej ilości płynów. Przystępując do badania nie trzeba być na czczo.

WYJĄTEK: W przypadku planowanego badania z kontrastem dożylnym, prosimy, aby pacjent był na czczo.

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie jest nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne jednak dla wielu pacjentów perspektywa pozostania w bezruchu w wąskiej i głośnej tubie rezonansu magnetycznego wiąże się z dużym stresem. Dowiedz się, jak przebiega badanie i czego możesz się spodziewać, aby nic Cię nie zaskoczyło.

Przed badaniem otrzymasz ankietę do wypełnienia, w której zostaniesz poproszony nie tylko o dane osobowe, ale również informacje na temat Twojego stanu zdrowia. Konieczne będzie również wyrażenie pisemnej zgody na wykonanie badania. Wypełnienie tej dokumentacji zajmie Ci około 15 minut dlatego prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się do kliniki.

W niektórych przypadkach w trakcie badania podaje się pacjentowi dożylnie specjalny środek kontrastujący. W przypadku badań z dożylnym podaniem środka kontrastującego, zostanie założony wenflon. Następnie zostaniesz poproszony o położenie się w odpowiedniej pozycji, zależnej od wykonywanego badania, na wysuwanym stole w centrum skanera rezonansu. W celu podniesienia Twojego komfortu personel może zaopatrzyć Cię w koc i poduszkę.

Przez cały czas trwania badania nie wolno się poruszać, żeby obraz nie był zniekształcony. Wewnątrz tunelu zainstalowana jest klimatyzacja, oświetlenie oraz monitoring, dzięki któremu personel będzie z Tobą w stałym kontakcie i będzie mógł zareagować na wszelkie sygnały z Twojej strony. W razie nagłego pogorszenia samopoczucia w czasie badania, zgłoś to personelowi poprzez ściśnięcie gruszki alarmowej, który będziesz przez cały czas trwania badania trzymać w ręku.

Każda sekwencja badania rezonansem magnetycznym trwa od 1 do 8 minut. W tym czasie usłyszysz głośny, pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. Przed rozpoczęciem badania personel zaopatrzy Cię w słuchawki ochronne lub stopery do uszu. W trakcie badania możliwe jest również słuchanie wybranej przez siebie muzyki czy audycji radiowej – nasza pracownia wyposażona jest w nowoczesny, specjalny system nagłaśniający, który połączony jest z iPadem.

Przeciwwskazania do badania RM (MRI):

 • stymulator serca,
 • implanty ślimakowe,
 • ferromagnetyczne klipsy naczyniowe w głowie,
 • świeżo wszczepione steny naczyniowe,
 • pompa infuzyjna,
 • obecność metalicznego ciała obcego w oku,
 • ciąża (I trymestr).

Wyniki badania RM

Zdjęcia z badania rezonansem magnetycznym możesz otrzymać bezpośrednio po jego zakończeniu na płycie CD/DVD – zgłoś się po odbiór płyty na recepcję Ostrego Dyżuru, na parterze. Opis badania można odebrać po upływie 6 dni roboczych po otrzymaniu powiadomienia SMS.

 • Odbiór osobisty opisu odbywa się na 2 piętrze w Dziale Dokumentacji Medycznej, od poniedziałku do czwartku, w godzinach 08:00-19:00 oraz w piątki od 08:00-18:00.
 • Odbiór mailowy lub pocztą opisu (ew. zdjęć) należy zgłosić pracownikowi dowolnej recepcji w trakcie rejestracji badania lub po jego zakończeniu. Zgłoszenia można również dokonać telefonicznie po zrealizowaniu badania.

Nie zwlekaj z leczeniem i już dziś umów się na wizytę!

Zadzwoń pod numer: 22 35 58 200

i skorzystaj z pomocy naszych konsultantów!

 

Umów badanie online

i zobacz wszystkie dostępne terminy. Formularz do umawiania znajdziesz u góry strony!

Doznałeś kontuzji?

W naszym szpitalu Działa Ostry Dyżur Ortopedyczny, czynny 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, również w weekendy i w święta.