Carolina Medical Center rozwija ofertę medyczną dla tancerzy

30 lipca 2013

 

Już trzeci kolejny rok Carolina Medical Center jest Partnerem Medycznym Polskiego Baletu Narodowego – najlepszego i największego zespołu baletowego w Polsce. Nasi lekarze i fizjoterapeuci na co dzień współpracują z artystami, uczestnicząc w próbach, zapobiegając urazom i zapewniając doraźną, jak i systemową opiekę ortopedyczną. Jest to jeden z niewielu funkcjonujących w świecie modeli kompleksowej współpracy między zespołem baletowym a kliniką ortopedyczną.

Wiedza i doświadczenie wypracowane podczas współpracy z Baletem Narodowym pozwalają nam rozwijać ofertę medyczną dla szerszych środowisk tancerzy, w ramach specjalnie dedykowanego im Centrum Medycyny Tańca. Już dzisiaj amatorscy i zawodowi tancerze korzystają z pakietu badań diagnostycznych, otrzymując indywidulanie opracowane wskazówki pozwalające minimalizować ryzyko urazu. Jeśli zmagają się z urazami, w Centrum Medycyny Tańca spotykają specjalistów, którzy rozumieją specyfikę ich problemów ortopedycznych.

Przypadek diagnozy i leczenia złamania zmęczeniowego rzepki u profesjonalnej tancerki baletowej doczekał się specjalnego opracowania, które dr Robert Śmigielski przedstawi podczas tegorocznego kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Tańca IADMS (International Association for Dance Medicine and Science) w Seattle. Będzie to pierwsza w historii prezentacja wygłoszona przez Polaka na tym najbardziej prestiżowym branżowym kongresie. W ubiegłym roku po raz pierwszy w spotkaniu IADMS uczestniczyła delegacja z Carolina Medical Center w składzie dr Robert Śmigielski, mgr Magdalena Syrek oraz Magdalena Śmigielska. Dr Robert Śmigielski oraz Magdalena Śmigielska są jedynymi członkami IADMS w Polsce.

W ostatnich dniach powołane zostało również Polskie Towarzystwo Medycyny Tańca, któremu przewodniczy Magdalena Śmigielska, była tancerka Baletu Narodowego. Celem Towarzystwa jest rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających upowszechnianiu wiedzy z zakresu medycyny tańca oraz wspieranie rozwoju tej dziedziny nauki, między innymi poprzez organizację szkoleń, kursów czy wydawanie publikacji.