Medycyna sportowa na pierwszym planie w Soczi

14 lutego 2014

 

Kamil Stoch i Justyna Kowalczyk stanęli na najwyższym podium XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich! W Soczi zmagają się nie tylko z rywalami, lecz również ze słabościami swoich organizmów. Ich sukcesy nie byłyby możliwe bez fachowej pomocy medycznej. O medycznych aspektach startów naszych sportowców na igrzyskach licznie wypowiadali się w mediach dr Robert Śmigielski i dr Urszula Zdanowicz – specjaliści Carolina Medical Center – Partnera Medycznego Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Jak przygotować do startu zawodnika ze złamaniem V kości śródstopia? Wstawić wkładkę usztywniającą i zastosować w odpowiednim stężeniu takie same środki, jakie stosuje stomatolog przy znieczuleniu pacjenta – mówi dr Robert Śmigielski dla „Super Expressu”. Blokują one zakończenia nerwowe, przez co nie czuje się bólu. Sztuka polega na tym, by wykluczyć ból w miejscu złamania, a nie spowodować utraty czucia stopy, podłoża, śniegu. O tym, jak może przebiegać dalsze leczenie takiej kontuzji, dr Śmigielski opowiadał w Polsacie Sport.

W ramach polskiej Misji Medycznej w Soczi przebywa fizjoterapeuta CMC Jakub Placzki (na zdjęciu), który opiekuje się Justyną Kowalczyk.