Piłkarzu - czas na rolowanie!

9 sierpnia 2019

Piłka nożna to sport wymagający od zawodników wielu treningów, często obciążających organizm, dlatego warto zadbać o odpowiednią regenerację.

Jedną z zalecanych technik regeneracyjnych, zalecanych dla piłkarzy, jest foam rolling. Powstał on w latach 80. XX wieku, a jego nazwa pochodzi od sprzętu – wałka (ang. roller), który w praktyce zastępuje ręce fizjoterapeuty lub masażysty. Obecnie jest on stosowany do automasażu dużych grup mięśniowych.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli rollerów – np. z wypustkami do masażu pobudzającego lub w kształcie piłek-ósemek wykorzystywanych przy masażu mięśni przykręgosłupowuch. Są one wykonane z twardej pianki z tworzywa sztucznego. Ich kształt, wielkość oraz twardość powinna być dobierana dla każdego zawodnika indywidualnie.

Twardość rollera powinna być uzależniona od stopnia napięcia mięśni. Im bardziej rozluźnione mięśnie, tym wałek powinien być twardszy – tłumaczy Mateusz Jenda, trener przygotowania motorycznego w Carolina Medical Center.

Foam Rolling można stosować zarówno przed treningiem, jak i po nim. Czas rolowania każdej partii mięśni powinien trwać około dwóch minut z zachowaniem ok. 30-sekundowej przerwy, po każdej pierwszej minucie. Technika ta wskazana jest zwłaszcza, gdy piłkarz ma spięte mięśnie lub odczuwa dolegliwości bólowe.

Automasaż umożliwia rozluźnienie mięśni i otaczających je powięzi. Jest to ważne, gdyż właściwie uelastyczniona i nawodniona powięź skutecznie usuwa toksyny z organizmu, a tym samym przyspiesza regenerację. Korzyścią wynikającą z foam rolling jest także zmniejszenie sztywności tętnic. Reasumując, metoda ta ze względu na odpowiednie dotlenienie mięśni, pozwala poprawić ogólną technikę samej gry – podsumowuje Mateusz Jenda.

P.S. W wałek do masażu możesz zaopatrzyć się w sklepie rehabilitacyjnym Carolina Medical Center, który znajduje się na sali Fizjoterapii na pierwszym piętrze. Zapraszamy!

Pliki do pobrania: