Trenujesz piłkę nożną? Uważaj na urazy stawu kolanowego!

9 sierpnia 2019

Piłka nożna to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy obu drużyn mają ze sobą duży kontakt. To właśnie na tym polu dochodzi do największej liczby kontuzji wśród graczy. Urazy stawu kolanowego stanowią jedną z najliczniejszych grup urazów, zaraz obok uszkodzeń stawu skokowego.

Przyczyn wystąpienia urazów jest wiele. Jednym z nich jest m.in. jakość boiska, na którym trenują zawodnicy. Nierówna powierzchnia może doprowadzić do nadmiernego obciążenia mięśni i więzadeł, które i tak są już mocno obciążone. W czasie meczu piłkarze biegają z piłką oraz bez piłki – przeciętny środkowy pomocnik przebiega w trakcie jednego meczu aż 11,2 kilometry – oraz wykonują różne aktywności, np. wślizgi, skoki, sprinty. Nieodpowiednio dobrane obuwie sportowe też zwiększa ryzyko kontuzji ze względu na możliwość wystąpienia zbyt dużych lub zbyt małych sił tarcia.

Urazy zazwyczaj dotyczą mięśni zginających i prostujących. w stawie kolanowym, które spowodowane są dysbalansem sił mięśniowych dwóch antagonistycznych grup: mięśnia czworogłowego i grupy kulszowo-goleniowej. Ich dopuszczalny stosunek wynosi 2:1.

U piłkarzy można zaobserwować zaburzenie tej relacji. Wiążę się to z ryzykiem przeciążenia mięśni kulszowo-goleniowych, co w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia ich napięcia i ryzyka naderwania lub zerwania – tłumaczy Mateusz Jenda, trener przygotowania motorycznego w Carolina Medical Center.

U zawodników często dochodzi do urazów więzadła pobocznego przyśrodkowego. Rzadkością są uszkodzenia więzadła pobocznego strzałkowego. Najgroźniejszymi urazami, na które narażeni są piłkarze, są uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego. Dzieje się tak dlatego, że więzadło to jest najbardziej obciążone w momencie, gdy mięsień czworogłowy jest silniejszy niż grupa kulszowo-goleniowa. Mateusz Jenda, sędzia piłkarski, zauważa, że urazy w obrębie więzadła krzyżowego przedniego występują zarówno w trakcie gry bezkontaktowej, np. podczas zmiany kierunku biegu, w trakcie lądowania po wyskoku lub w czasie dryblingu, jak i przy grze kontaktowej, kiedy jeden zawodnik zaatakuje przeciwnika ciałem.

U osób trenujących piłkę nożną można zaobserwować często pęknięcia lub rozerwanie łąkotki, głównie przyśrodkowej. Dochodzi do niej najczęściej w wyniku zderzenia dwóch zawodników.

Jak zapobiec urazom stawu kolanowego?

Należy poprawić elastyczność mięśni. W sytuacji, w której są one silne, ale niezupełnie elastyczne, może dojść do kontuzji. Drugim aspektem jest zachowanie odpowiedniego stosunku siły mięśniowej. Ważne jest wykonanie ćwiczeń, które przygotują staw kolanowy do wysiłku podejmowanego w trakcie treningu czy meczu. Ćwiczenia ukierunkowane na prewencję urazów stawu kolanowego dostępne są na kanale YouTube. Serdecznie zapraszam! Mateusz Jenda.