Problemy ze stawami – przyczyny i leczenie

27 maja 2014

 

„Poradnik Zdrowie” zapytał dr. Jacka Laskowskiego, ortopedę traumatologa z CMC o przyczyny bólu stawów i skuteczne metody ich leczenia. Dr Laskowski wyjaśnia m.in. kiedy wskazana jest operacja oraz jakimi nowoczesnymi rozwiązaniami dysponuje dziś medycyna.

O ile nie doświadczyliśmy złamania bądź innego trwałego uszkodzenia stawu, w pierwszej kolejności warto zastosować leczenie farmakologiczne i rehabilitację. Doraźnie ból pomagają uśmierzyć zastrzyki kwasu hialuronowego, choć oczywiście same w sobie nie spowodują rozwiązania problemu. Jeśli dolegliwość nie ustępuje, niezbędna jest operacja. Współcześnie możliwe jest już stosowanie metod artroskopowych praktycznie dla wszystkich stawów. W ten sposób można m.in. wygładzić nierówną chrząstkę, wypełnić ubytki czy zaszyć łąkotkę. Najnowszym rozwiązaniem jest użycie komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej pacjenta. Komórki takie najprawdopodobniej przyspieszają odbudowę uszkodzonych struktur, choć na jednoznaczne potwierdzenie tej tezy przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jeśli niezbędne okaże się zastosowanie implantu pamiętajmy, że mimo szybkiego rozwoju medycyny wszczepiane dziś implanty nie są wieczne. Najlepsze z nich spełnią swoją funkcję przez około 30 lat, co powinny wziąć pod uwagę szczególnie osoby młode i aktywne ruchowo.

Dr Jacek Laskowski specjalizuje się w endoprotezoplastyce stawu biodrowego. Podcasty z jego udziałem można obejrzeć na naszym kanale YouTube (materiał pochodzi z serwisu poradnikzdrowie.pl).