Robot da Vinci Si i warsztaty dla studentów Politechniki Warszawskiej

31 stycznia 2020

W dobie rozwijającej się medycyny, za plecami każdego lekarza stoi urządzenie, które wspiera go w osiąganiu coraz to lepszych wyników diagnostyki i leczenia pacjentów… a za urządzeniem stoi sztab inżynierów wspierających zdolności lekarzy swoją rzetelną wiedzą techniczną.

W ramach współpracy Carolina Medical Center z HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty zorganizowano sesje zajęciową dla studentów Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, kierunku Mechanika i Budowa Maszyn w ramach przedmiotu Problemy Inżynierskie w Medycynie prowadzonego przez dra inż. Romana Grygoruka.

Dzięki uprzejmości firmy Medico Systems studenci mieli unikalną możliwość zapoznania się z jednym z najbardziej imponujących urządzeń – robota operacyjnego da Vinci Si. Podczas praktycznych warsztatów poruszone były problemy współpracy lekarza z systemami medycznymi. Studenci poznali urządzenie od wewnątrz oraz mieli okazję samodzielnie sterować telemanipulatorami. Niezależnie od ilości wykładowej wiedzy, bezcennym doświadczeniem jest osobiste sprawdzenie funkcjonowania tego typu narzędzi oraz poznanie potencjalnych problemów „strony medycznej”.

Robot-da-Vinci-Si_-warsztaty-dla-studentów-PW_Carolina-Medical-Center_HIFU-CLINIC-Centrum-Leczenia-Raka-Prostaty_1-555x313

Przyszli konstruktorzy urządzeń medycznych poruszyli problem zastosowania robotów i manipulatorów we wszelkich działaniach związanych z planowaniem przedoperacyjnym oraz samą realizacją zabiegów. Budując urządzenie konstruktor musi przewidzieć wszelkie możliwe problemy i systemowo ograniczać możliwość ich występowania.

Zapał studentów do dyskusji przekroczył nasze oczekiwania! Byli głodni wiedzy, nie bali się zadawać pytań i poruszać hipotetycznych scenariuszy rozwoju medycyny robotycznej.

Wierzymy, że przyszłość medycyny to kooperacja sztabu ludzi wielu specjalności. Widoki niesamowite – doświadczenie bezcenne. RAZEM idziemy w przyszłość!