Szpilki? Wielki mały wróg kobiecych stóp

8 marca 2021

Czy wiesz, że …
w 2017 roku, 27-letnia Dunka, Irene Sewell, przebiegła maraton (42,195 km) w szpilkach!
Zajęło jej to 7 godzin i 28 minut, czym trwale zapisała się w kartach Księgi Rekordów Guinnessa.

Szpilki lub buty na wysokim obcasie nie są zdrowe dla naszego kręgosłupa, dlatego warto chodzić w nich „od święta”, a nie na co dzień.
Chodzenie w butach na wysokim obcasie zmienia warunki anatomiczne w stopie. ” – podkreśla ortopeda dr Krzesimir Sieczych. „W prawidłowym ułożeniu stopy występują trzy punkty podparcia: guz piętowy oraz głowy pierwszej i piątej kości śródstopia. Kiedy podnosimy piętę, zakładając buty na obcasie, punkty obciążenia przenoszą się do przodu. To powoduje powstawanie płaskostopia poprzecznego, w wyniku którego dochodzi do deformacji powszechnie znanych jako halluksy. W skrajnych sytuacjach dochodzi nawet do złamań zmęczeniowych kości śródstopia. Co więcej podniesiona pięta przesuwa środek ciężkości do przodu, co sprawia, że biodra i kręgosłup nie znajdują się w linii prostej. Nadmiernie spinają się wówczas mięśnie przykręgosłupowe, pogłębia się lordoza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, co może powodować dolegliwości bólowe.”

The bouquet of pink roses and female legs in jeans and yellow shoes with heels.
Jak chodzić na szpilkach? – porady fizjoterapeuty Ewy Kunik.
  1. Pamiętaj, aby nie schodzić nadmiernie na zewnętrzną krawędź stopy, staraj się obciążać ją symetrycznie.
  2. Nie zapominaj o trzech punktach podparcia. Wybierając niższy obcas, będziesz równomiernie obciążała stopę. O tej zasadzie szczególnie muszą pamiętać pacjenci, którzy cierpią na koślawość kolan. Noszenie szpilek może pogłębić problem. Warto w takiej sytuacji skonsultować się ze specjalistą.
  3. Dobieraj obuwie do swoich możliwości – nie kupuj pierwszych wysokich szpilek na chwilę przed ważną uroczystością. Ćwicz chodzenie w szpilkach przez kilka dni w domu, najlepiej przed lustrem.
  4. Wybieraj obcasy na szerszym obcasie słupku. Takie buty są znacznie stabilniejsze, a to wpływa również na nadmierne przeciążenie pierwszej kości śródstopia.

Nie chcesz rezygnować ze szpilek? Zapamiętaj kilka trików.
  1. Zacznij wykonywać ćwiczenia rozciągające – zwróć uwagę na ćwiczenia mięśni w stopie i stawie skokowym. Przykładowo zdejmij obuwie i przez kilka minut roluj piłeczką stopę.
  2. Zaopatrz się w niższy obcas na co dzień – wysokie szpilki zarezerwuj tylko na wielkie wyjścia. Do pracy lub na zakupy warto wybrać buty z niższym obcasem.
  3. Zrezygnuj z butów z noskiem w szpic – taki czubek będzie prowadził do odkształcenia palców i tym samym powstania halluksów.
  4. Używaj kremów i żeli do stóp np. dla zmęczonych stóp i nóg lub przeciw tworzeniu się żylaków. Warto też używać okładów chłodzących!