Ortopedia i TraumatologiaKolanoUszkodzenie łąkotek
UMÓW WIZYTĘ
kolano

KLINIKA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

USZKODZENIE ŁĄKOTEK

W każdym kolanie znajdują się dwie łąkotki – przyśrodkowa i boczna. Te dość delikatne struktury w kształcie półksiężyca znajdują się pomiędzy powierzchniami stawowymi kości piszczelowej i udowej. Pełnią one bardzo wiele ważnych dla kolana funkcji, takich jak: przenoszenie obciążeń, absorbcja drgań i wstrząsów, stabilizacja mechaniczna, rozprowadzanie płynu stawowego.  

Uszkodzenia pionowe można podzielić na podłużne, radialne oraz złożone. Dodatkowo możemy wyróżnić zmiany zwyrodnieniowe, które są częstsze u ludzi z przewlekłą niestabilnością więzadłową oraz u osób starszych.

OBJAWY

Rozpoznanie uszkodzenia łąkotek jest dosyć łatwe. Po przebytym urazie przede wszystkim pojawia się ból po stronie bocznej lub przyśrodkowej kolana na wysokości szpary stawowej. Nasila się on w czasie wysiłku lub bezpośrednio po nim. Pacjenci często zauważają ograniczenie zakresu ruchomości kolana w postaci deficytu wyprostu lub zgięcia. W takim wypadku mówi się o „zablokowaniu” kolana. W stawie może pojawić się nadmierna ilość płynu, co jest powodem „spuchnięcia” kolana.

Dodatkowymi objawami mogą być przeróżne trzaski, przeskakiwania w kolanie, a nawet uczucie jego niestabilności. Wykonane dokładnie badanie lekarskie jest kluczowym etapem w rozpoznaniu patologii. W przypadku wątpliwości można oczywiście sięgnąć po badania dodatkowe, takie jak USG czy badanie rezonansu magnetycznego. Badania te są również w stanie uściślić nasze rozpoznanie, gdyż potrafią określić typ uszkodzenia łąkotki. Nie jest to bez znaczenia, gdyż w zależności od charakteru zmiany można zastosować odmienne sposoby leczenia.

PRZYCZYNY

Uszkodzenia łąkotki może zdarzyć się w czasie uprawiania praktycznie każdego sportu. Występuje zazwyczaj w wyniku nagłego prostowania stawu kolanowego, znajdującego się w częściowym zgięciu i rotacji lub też w czasie przeprostu. Do uszkodzenia dochodzi, gdy przekroczone zostają fizjologiczne granice wytrzymałości łąkotek na działające nań siły, fizjologiczne zakresy ruchów lub gdy uszkodzone zostaną struktury pozostające w bezpośrednim kontakcie z łąkotką.

U osób starszych, których łąkotki mają osłabioną strukturę, do uszkodzenia może dojść nawet w czasie normalnej aktywności np. w czasie przysiadu. Warto zauważyć, że łąkotka przyśrodkowa uszkadzana jest pięciokrotnie częściej niż boczna.

LECZENIE

Łąkotki z racji ograniczonego ukrwienia mają bardzo słaby potencjał do gojenia. Tylko wobec niewielkich zmian można podjąć próbę leczenia zachowawczego. W większości przypadków konieczny jest zabieg artroskopowy i chirurgiczne opracowanie uszkodzenia.

Czasy, kiedy przy nawet najmniejszym uszkodzeniu łąkotki usuwano ją w całości, minęły już bezpowrotnie. Obecnie wiadomo, że po meniscektomii całkowitej występuje siedem razy większe prawdopodobieństwo rozwoju zmian zwyrodnieniowych, u 90% sportowców występują zmiany radiologiczne, u ok. 65% występują dolegliwości bólowe, a 48% osób zmuszone jest do zmniejszenia aktywności sportowej. Dlatego też priorytetem jest zachowanie maksymalnie dużej części łąkotki. Jeśli tylko jest to możliwe należy ją zeszyć, a jeśli konieczna jest częściowa resekcja łąkotki to ograniczona tylko do części zniszczonej.

Funkcja łąkotek w kolanie jest tak ważna, że u osób po całkowitej meniscektomii wykonuje się przeszczep łąkotki od dawcy. Oczywiście, po zaopatrzeniu chirurgicznym uszkodzenia, konieczna jest odpowiednia rehabilitacja w celu odzyskania optymalnej sprawności. Zawodnik po zabiegu nie powinien wracać do normalnego treningu, zanim nie odzyska pełnego zakresu ruchu w stawie kolanowym oraz pełnej siły mięśniowej. Po częściowej resekcji łąkotki powrót do sportu jest możliwy po około 2-4 tygodniach. Jeśli jednak łąkotka została zeszyta, czas ten wydłuża się o następne 4 tygodnie. Po rozpoczęciu regularnych treningów, konieczna jest nadal kontynuacja wzmacniania mięśni uda.

Objawy uszkodzenia łąkotki:

  • ból kolana,
  • zablokowanie kolana,
  • trzaski i przeskakiwania,
  • obrzęk,
  • uciekanie kolana.

dr Michał Drwięga

URAZY KOLANA I ICH LECZENIE:

Wybierz część ciała, która Cię boli i dowiedz się jak możemy Ci pomóc:

NASI PARTNERZY