Tarczyca, jest jednym z gruczołów wydzielania wewnętrznego, które wytwarzają i wydzielają hormony do krwiobiegu. Najważniejsze hormony wydzielane przez tarczycę to tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3) i kalcytonina, które regulują przemianę materii, wpływają na gospodarkę wapniowo-fosforanową, czynność serca, a także na ogólne samopoczucie i wygląd. Tarczyca leży z przodu szyi, tuż pod krtanią i swoim kształtem przypomina motyla, składa się z dwóch płatów – prawego i lewego połączonych cieśnią (węziną).
W obrazowaniu ultradźwiękowym, zwanym również skanowaniem ultradźwiękowym lub ultrasonograficznym, wykorzystuje się mały przetwornik (sondę) i żel ultradźwiękowy umieszczony bezpośrednio na skórze. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są przesyłane z sondy przez żel do ciała. Przetwornik zbiera echa fal odbitych od tkanek, a komputer na podstawie uzyskanych danych tworzy na ich podstawie obrazy.
Badanie USG jest bezbolesne, nie wykorzystuje promieniowania jonizującego (stosowanego m.in. w badaniach rentgenowskich), w związku z czym nie jest obciążające dla pacjentów.
Prawidłowy gruczoł tarczowy w badaniu USG powinien być jednorodny w całej objętości. Do jednych z częściej wykrywanych zmian w tarczycy zalicza się guzki. Większe można wyczuć w badaniu fizykalnym, mniejsze są wykrywalne dopiero podczas badania ultrasonograficznego (USG). Większość z nich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jedynie niewielki odsetek stanowią guzki, które są nowotworami złośliwymi.