Nowość w ofercie CMC - Spine Jack® System

14 czerwca 2017

Spine Jack® System to małoinwazyjny, przezskórny system do stabilizacji (anatomicznej repozycji) kręgosłupa w osteoporotycznych i urazowych złamaniach kompresyjnych kręgosłupa oraz w nowotworach.

Złamanie kompresyjne obejmuje swoim uszkodzeniem trzony kręgowe, w wyniku czego następuje ich zapadnięcie oraz zmniejszenie wysokości. Dochodzi do niego zazwyczaj podczas urazu. Kręgosłup zostaje poddany działaniu dużych sił, dlatego ulega kompresji. Najniebezpieczniejsze są upadki z pozycji siedzącej. Prowadzą one bowiem do nadmiernego przodozgięcia i deformacji trzonu kręgu – przybiera on kształt klinowaty. Konsekwencją tego rodzaju złamania jest silny ból, pojawiający się od razu po wypadku, a w przypadkach znacznego uszkodzenia mogą pojawiać się zaburzenia neurologiczne pod postacią zaburzeń czucia czy niedowładów kończyn dolnych.

Zabieg, w którym wykorzystuje się Spine Jack® System trwa od 30 do 45 min. Polega on na przezskórnym wprowadzeniu dwóch igieł przeznasadowych. Dzięki nim neurochirurg jest w stanie umieścić w trzonie druty Kirschnera, które stanowią prowadnice dwóch narzędzi dostępowych – wiertła oraz przymiaru implantów. Po przygotowaniu przestrzeni wewnątrz trzonu, wprowadzane są dwa implanty. Ich stopniowe, obustronne rozprężanie pozwala na odtworzenie anatomicznej wysokości złamanego trzonu. Stabilizatory są wypełnione cementem usztywniającym konstrukcję. W metodzie tej wykorzystuje się dwa rodzaje cementu: sztuczny i bioprzebudowywalny. Jego wybór uzależniony jest od rodzaju kości oraz wieku pacjenta. U osób młodych stosuje się mieszankę z hydroksyapatytem, który z biegiem czasu wchłania się i przebudowuje we własną kość pacjenta. U starszych, mających problem z gojeniem złamań, lepiej sprawdzają się cementy akrylowe, które się nie wchłaniają i zapewniają dobry efekt podparcia.

Małoinwazyjny system do stabilizacji rekomendowany jest dla osób u których zdiagnozowano:

  • świeże (maks. 8-10 tyg.) złamania kompresyjne trzonów kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym,
  • złamania typu A1 – A4 (wybuchowe) wg klasyfikacji AO,
  • złamania w młodej kości (urazowe), osteoporotyczne lub w przebiegu choroby nowotworowej.

Dzięki metodzie z użyciem Spine Jack® System zminimalizowane jest ryzyko złamań sąsiadujących trzonów oraz degeneracji dysków, dzięki odbudowaniu anatomicznej biomechaniki kręgosłupa. Dodatkowo pacjent jest pionizonowany już kilka godzin po zabiegu, a na drugi dzień otrzymuje wypis do domu.

Spine Jack® System – opis metody i film.