Pediatria to najbardziej wdzięczna dziedzina medycyny. Jej podstawę stanowi troska o najmniejszego i najbardziej bezbronnego pacjenta, jakim jest każde dziecko. Jest to także piękne, ale trudne wyzwania takie jak dobry kontakt z chorym, czy umiejętność odpowiedniego postępowania z jego rodzicami. Brak dobrego klimatu wokół pediatrii, zamykanie kolejnych oddziałów pediatrycznych oraz zbyt mało środków poświęcanych na leczenie najmłodszych sprawia, że wielu młodych adeptów medycyny rezygnuje z podjęcia tej drogi kształcenia. Dlatego też od kilku lat kolejni ministrowie zdrowia, konsultanci krajowi i wojewódzcy biją na alarm, wymieniając pediatrię wśród najbardziej deficytowych specjalizacji. Należy pamiętać, że odpowiednia troska w początkowych latach życia, daje większe szanse na zdrowsze społeczeństwo w przyszłości. Dlatego też tak istotne staje się odpowiednie zachęcenie studentów do kształcenia się w kierunku pediatrii i neonatologii, jak również dalsze wsparcie ich rozwoju, które pomogłoby umocnić już podjętą przez nich decyzję.
Stąd zrodziła się inicjatywa powołania „Warszawskiej Akademii Pediatrii”, która jako pierwsza w Polsce, stanowiłaby centrum dyskusji, kształcenia oraz wsparcia studentów pragnących rozwijać się w zakresie neonatologii i pediatrii.
Najbliższe spotkanie pt. „Padaczka – czy można jej zapobiec? O najnowszych osiągnięciach w dziedzinie epileptogenezy oraz metodach leczenia.” pod opieką merytoryczną prof. dr hab. n. med. Sergiusza Jóźwiaka, odbędzie się 21 maja 2016 roku w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach Warszawskiej Akademii Pediatrii. W trakcie spotkania swoje wykłady wygłoszą profesorowie – eksperci w dziedzinie neurologii dziecięcej z Warszawy, Gorzowa Wielkopolskiego i Poznania.
Zapraszamy do współpracy lekarzy pediatrów, studentów oraz firmy, które chcą wesprzeć naszą inicjatywę.