Zapraszamy kobiety i mężczyzn w wieku 18-50 lat, u których rozpoznano lub u których występuje podejrzenie zerwania ścięgna Achillesa, do udziału w projekcie badawczym START pt. „Wykorzystanie autologicznych mezenchymalnych komórek macierzystych w procesie regeneracji rekonstruowanego ścięgna Achillesa”.
Projekt realizowany jest wraz z Politechniką Warszawską, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Centrum Onkologii, Uniwersytetem Warszawskim, Harvard Medical School oraz University of Pittsburgh. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
Celem projektu jest opracowanie nowych nieinwazyjnych technik obrazowania oraz metod monitorowania procesu regeneracji tkanek oraz ocena szybkości gojenia się ścięgna Achillesa (przez porównanie procesu gojenia u pacjentów, którym podano komórki macierzyste oraz u pacjentów leczonych bez podania komórek macierzystych). Pacjenci do grup zostaną przypisani losowo.
Osoba zakwalifikowana do projektu ma zagwarantowane:
Kryteria wyboru pacjenta do projektu:
Kryteria wyłączenia z projektu:
Udział pacjenta w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Ponieważ jest to projekt badawczy pacjent może zostać wykluczony z niego na każdym etapie leczenia. W przypadku wykluczenia pacjenta z projektu nie ponosi on żadnych kosztów wynikających z odbytych konsultacji lekarskich ani badań.
Projekt realizowany jest w ramach Programu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” STRATEGMED pt. „Nowatorskie metody inżynierii tkankowej wspomagające gojenie i regenerację ścięgien i więzadeł” (akronim – START) dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
DODATKOWE INFORMACJE
tel. 22 355 82 00
Na czym polega projekt badawczy START?
Celem projektu jest ocena wpływu zastosowania mezynchemalnych komórek macierzystych na proces gojenia ścięgna Achillesa. Cel zostanie osiągnięty poprzez porównanie dwóch metod leczenia operacyjnego anatomicznej rekonstrukcji ścięgna Achillesa:
Kluczowym dla eksperymentu medycznego jest porównanie czy postęp w regeneracji ścięgna Achillesa u obu grupach wygląda podobnie. Aby porównanie było możliwe w projekcie stworzone zostaną dwie grupy badawcze, u których stwierdzono uszkodzenie ścięgna Achillesa. Obie grupy zostaną poddane rekonstrukcji ścięgna Achillesa, ale:
Czy pacjent może sam zdecydować do której grupy trafi?
Przynależność danej zgłaszającej się osoby do konkretnej grupy zostanie określona w drodze losowania, po przeprowadzeniu wstępnych konsultacji i badań diagnostycznych.
W jaki sposób pobierane będą komórki macierzyste?
Tkanka tłuszczowa zostanie pobrana w procesie liposukcji metodą WAL (water-jet assisted liposuction) w znieczuleniu ogólnym. Pobrany materiał w sterylnym pojemniku przekazany zostanie do laboratorium w celu wyizolowania komórek macierzystych. Proces wykonywany jest bez udziału pacjenta w laboratorium.
Metoda WAL (water-jet assisted liposuction) polega na odsysaniu tkanki tłuszczowej za pomocą kaniul ze strumieniem płynu, którego ciśnienie można dopasować do różnej struktury tkanki tłuszczowej. Takie rozwiązanie pozwala na wybiórcze usuwanie komórek tłuszczowych, chroniąc jednocześnie tkankę łączną, naczynia i nerwy. Podczas zabiegu lekarz wprowadza w tkankę tłuszczową kaniulę ze strumieniem płynu, który uwalnia komórki tłuszczowe, nie niszcząc przy tym bardziej włóknistych struktur takich jak nerwy czy naczynia krwionośne
Czy w projekcie START może wziąć udział osoba spoza Warszawy?
Pacjenci leczeni w ramach projektu START muszą przejść w Carolina Medical Center przez całą ścieżkę leczenia – konsultacje lekarskie, diagnostykę obrazową, operację, badania kontrolne i rehabilitację. Proces leczenia może trwać nawet 6 miesięcy. Pacjenci spoza Warszawy nie są wykluczeni z projektu, ale muszą być świadomi tego, że wszystkie badania i rehabilitacje muszą odbyć się w Carolina Medical Center w Warszawie, ul. Pory 78.
Czy choroby serca wykluczają z udziału w projekcie START?
Nie wszystkie choroby serca są przeciwwskazaniem do udziału w projekcie. O kwalifikacji do projektu decyduje lekarz z Carolina Medical Center.
Z jakimi konsekwencjami dla pacjenta wiąże się jego rezygnacja z udziału w projekcie?
Udział pacjenta w projekcie START jest całkowicie dobrowolny. Pacjent ma prawo nie zgodzić się na proponowaną metodę leczenia oraz udostępnienie swoich danych medycznych i osobowych. Jeśli pacjent odmówi, nie pociągnie to za sobą żadnych kar. W razie odmowy udziału w projekcie Pacjent ma możliwość leczenia w normalnym trybie w klinice Carolina Medica Center.
Jakie badania zostaną przeprowadzone w celu kwalifikacji pacjenta do projektu START?
W trakcie konsultacji lekarskiej wykonane zostaną:
Jeśli ochotnik się kwalifikuje i nie zostanie przekroczony limit osób, które mogą wziąć udział w projekcie lekarz wyda skierowanie na badanie USG i MR oraz oznaczenie poziomu kwasu moczowego.
Jakich korzyści może spodziewać się pacjent biorący udział w projekcie?
Wszyscy uczestnicy projektu, niezależnie od wylosowanej grupy badawczej:
Ochotnik może zostać wykluczony z projektu badawczego w sytuacji, gdy:
Czy dane osobowe pacjenta biorącego udział w projekcie zostaną upublicznione?
W czasie realizacji projektu badawczego będą gromadzone dane osobowe, takie jak:
Dane te będą gromadzone w celu kompleksowej identyfikacji poszczególnych przypadków oraz organizacji projektu medycznego. Wszystkie informacje zgromadzone na temat uczestników projektu badawczego w toku projektu będą ściśle poufne. W momencie wyrażenia zgody na udział w badaniu i udostępnienie historii choroby, leczenia i wyników badań przez daną osobę, otrzyma ona unikatowy numer. Numer ten będzie używany na dalszych etapach projektu zamiast pełnego brzmienia imienia i nazwiska uczestnika.
Dokumentacja projektu badawczego będzie przechowywana w taki sposób, aby osoby niepowołane nie miały do niej dostępu. Uczestnikowi projektu badawczego w każdym momencie przysługuje prawo do wycofania zgody na dalsze przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych.
Po zakończeniu realizacji projektu badawczego i opracowaniu wyników uzyskane informacje będą publikowane w prasie medycznej oraz przedstawiane na konferencjach medycznych. Wszystkie informacje zgromadzone na temat osób udostępniających swoje dane osobowe i medyczne również na tym etapie będą ściśle poufne. Zamiast imion i nazwisk poszczególnych osób projektu używane będą nadane wcześniej numery.