ŻYCIE BEZ OBCIĄŻENIA DZIĘKI SYSTEMOWI ATLAS

nowości w naszej klinice

[MOX15012] Press-Kit imagery_01b

Odciążający implant pomaga w leczeniu bólu. Daje szansę na normalne życie Pacjentom z osteoartrozą stawu kolanowego.   CZYM JEST OSTEOARTROZA Miliony ludzi cierpi na osteoartrozę–chorobę zwyrodnieniową stawów, dotykającą zazwyczaj stawów kolanowego i biodrowego, ale także kręgo-słupa i dłoni. Osteoartroza powoduje degenerację chrząstek stawowych, miękkich tkanek amortyzujących i chroniących kości. W przypadku osteoartrozy stawu kolanowego chrząstka stawowa może być tak zniszczona, że przestanie zapobiegać tarciu o siebie dwóch kości, co wywołuje bardzo silny ból. Leczenie farmakologiczne, fizykoterapia, kinezytera-pia, użycie kul czy stabilizatorów może przynieść tymczasową ulgę w bólu, nie usuwa jednak przyczyny problemu. Jednocześnie badania naukowe dowodzą, że odciążenie stawu, takie jak w przypadku Systemu Atlas, nie tylko zmniejsza ból, ale i może pomóc w leczeniu chorej tkanki. Pacjenci z osteoartrozą stawu kolanowego mogą teraz skorzystać z nowej, innowacyjnej metody leczenia – Systemu Atlas, dostępnego w naszej klinice.     INNOWACYJNY SYSTEM ATLAS System Atlas to niewielki, wykonany z zaawansowanych materiałów biologicznych amortyzator w formie implantu będący innowacyjną metodą terapii dla cierpiących na osteoartrozę stawu kolanowego Pacjentów, w przypadku których tradycyjne metody leczenia okazały się niewystarczające. System Atlas wszczepiany jest podskórnie, wzdłuż stawu, z uwzględnieniem budowy anatomicznej Pacjenta, i chroni staw przed nadmiernym obciążeniem (odciąża staw o 13 kg) – wystarczająco, aby uzyskać klinicznie udowodniony pozytywny wpływ na leczenie uszkodzonej chrząstki. Co ważne, implant nie wpływa na kształt kolana, dzięki czemu Pacjenci mogą przejść w przyszłości wszystkie inne dostępne zabiegi chirurgiczne, jeśli będą tego wymagać.

Atlas_logo_2_blue-01

[MOX15012] Press-Kit imagery_01a2

 

PROSTY ZABIEG I SZYBKI POWRÓT DO SPRAWNOŚCI

Badania kliniczne implantu Atlas wskazują na bardzo wysokie bezpieczeństwo jego stosowania i znaczącą ulgę w bólu oraz poprawę funkcji ruchowej. Zabieg wszczepienia im-plantu jest szybki (trwa ok. 1 godz.) i wymaga krótkiego, jednodniowego pobytu w szpitalu. „Pacjenci z osteoartrozą stawu kolanowego cierpią na silny i stały ból, co negatywnie wpływa na jakość ich życia. Wielu z nich jest za młodych i prowadzi zbyt aktywne życie, aby poddać się endoprotezoplastyce, poważnej operacji związanej z ryzykiem i wymagającej długiej rekonwalescencji. System Atlas odciąża i chroni kolano, przez co daje ulgę w bólu i pozwala na prowadzenie normalnego życia, jak również odwleka w czasie konieczność bardziej inwazyjnych operacji”.

OCZAMI PACJENTA TADEUSZ, LAT 67 – PO WSZCZEPIENIU SYSTEMU ATLAS W CMC Dlaczego zdecydował się Pan na wszczepienie implantu stawu kolanowego? Dwadzieścia lat temu miałem wypadek komunikacyjny, w następstwie którego po latach doszłodo uszkodzenia stawu kolanowego. Wycięto mi znaczącą część łąkotki. Obciążenia nie były wystarczająco absorbowane i zaczęła się wycierać chrząstka stawowa. Pojawiły się bóle, które z biegiem lat zaczęły narastać i musiałem brać środki przeciwbólo-we. Nie mogłem udać się na dłuż-szy spacer, a o bieganiu czy nawet podbieganiu mogłem zapomnieć. Badanie potwierdziło, że przyczyną bólu są postępujące zmiany w sta-wie kolanowym. Po konsultacjach z dr. Michałem Drwięgą z CMC okazało się, że operacja nie rozwiąże raczej mojego problemu.   Dlaczego akurat w CMC? Dowiedziałem się, że właśnie w tej klinice stosuje się nową metodę odciążenia stawu kolanowego. Po kolejnych badaniach zostałem zakwalifikowany do wstawienia implantu Atlas. Ucieszyłem się, bo słyszałem, że Pacjenci narzekali na starsze implanty tego typu, a ten – nowej generacji – jest mniejszy i skuteczniejszy. Pomyślałem sobie – czemu nie? Wstawienie implantu jest mało inwazyjne – bez otwierania stawu kolanowego. Nawet jeśli się nie sprawdzi, to zawsze można go usunąć i zrobić operację. Ryzyko jest niewielkie. Operację wstawienia implantu przeszedłem we wrześniu 2015 roku.   Czy wszczepienie implantu zredukowało ból? Zdecydowanie, chociaż pierwsze 2 miesiące po zabiegu były trochę uciążliwe, bo zaniedbałem nieco rehabilitację. Kolano było spuchnięte i nie do końca ruchome tak, jak bym tego oczekiwał. Ale teraz? Świat i ludzie!   Czy implant poprawił Pana sprawność fizyczną? Teraz nie mam żadnego problemu z chodzeniem ani nawet z długimi spacerami. Zasuwam na rowerze jak młody bóg. Czuję się teraz zdecydowanie pewniej. Mało tego – myślę, żeby wrócić wreszcie do moich ukochanych nart. Może nie tak wyczynowo jak kiedyś, ale na pewno rekreacyjnie. Zacząłem też grać w ping-ponga ze znajomymi, tak jak lubię najbardziej. Godzina intensywnej gry i jestem cały spocony – naprawdę trzeba nagimna-stykować się na nogach – schylanie, przykucanie i nic – nie odczuwam żadnych dolegliwości bólowych. Generalnie to teraz jest kompletnie inny komfort życia.