Za nami Kongres ESSKA i Kurs Terapii Manulanej - Koncepcja Maitland

8-10 maja w Mediolanie odbyła się jedna z największych konferencji ortopedycznych na świecie, czyli Kongres ESSKA, na której nie mogło zabraknąć specjalistów z naszego szpitala (od lewej): lek. Przemysław Rybak, lek. Łukasz Luboiński, dr n. med. Przemysław Krakowski oraz lek. Jakub Sobczyk. Podczas kongresu uczestniczyli oni w wykładach, sesjach plakatowych oraz warsztatach, a także wymieniali się doświadczeniami z innymi specjalistami z Polski oraz z całego świata.

Jednym z plakatów zakwalifikowanych do sesji e-posterowej w trakcie kongresu ESSKA była praca m.in. dr n. med. Przemysława Karkowskiego, specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz Kierownika Działu Nauki w naszym szpitalu. Na plakacie opisano innowacyjną metodę diagnostyki chrząstki stawowej w warunkach dynamicznych.

Kurs z terapii manulanej - Koncepcja Maitland

W dniach 8-12 maja mgr Karolina Chomicz i Błażej Andrejczuk ze Szpitala Carolina Gdańsk oraz mgr Marcin Kotlarski z placówki warszawskiej poszerzali swoje umiejętności terapii manualnej pod okiem międzynarodowych instruktorów Koncepcji Maitland. Serdecznie gratulujemy!

Czym jest Koncepcja Maitland?

Koncepcja składa się z wywiadu z pacjentem, badań (do których można zaliczyć: ocenę mechaniki stawów, jakości ruchu, identyfikację czynników wywołujących ból) oraz terapii. Warto wspomnieć, że terapia manualna wg koncepcji Maitland prowadzona jest indywidualnie dla każdego pacjenta. W koncepcji tej, prócz terapii manualnej – mobilizacji i manipulacji stawów, wykorzystywane są także techniki neurodynamiczne, ćwiczenia stabilizacyjne i wzmacniające oraz stretching. Ważnym elementem terapii, który pomaga osiągnąć jak najlepsze efekty terapeutyczne w możliwie najkrótszym czasie, jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń wskazanych przez fizjoterapeutę w domu.