Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy podczas nurkowania lub bezpośrednio po nim należy jak najszybciej skonsultować się z specjalistą otolaryngologiem. Podczas wizyty laryngolog dla nurków zbada zatoki oraz stan wnętrza ucha. Badanie laryngologiczne umożliwi zbadanie stanu błony bębenkowej w uchu, której ciągłość mogła zostać naruszona podczas nurkowania. Niektóre choroby nurkowe wymagają podania leków takich jak antybiotyki.
W leczeniu chirurgicznym stosuje się metody w zależności od przyczyny zaburzenia niedrożności górnych dróg oddechowych. Do najczęstszych metod chirurgicznych stosowanych w przypadku zaburzeń u nurków można zaliczyć Funcjonalną Endoskopową Operację Zatok Przynosowych (FESS) oraz korekcję przegrody nosowej (septoplastyka). FESS to nowoczesna metoda leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.
Istotą zabiegu jest mikrochirurgia zatok przynosowych przy użyciu wizualizacji endoskopowej. Operacja jest przeprowadzana wewnątrznosowo, bez konieczności cięcia skóry w obrębie twarzy. Przeprowadzenie zabiegu pod kontrolą endoskopu pozwala na dokładne zlokalizowanie przyczyny dolegliwości i w konsekwencji ograniczenie ingerencji chirurgicznej do tkanek zmienionych chorobowo.
Stosując technikę operacyjną FESS przywraca się przede wszystkim prawidłową wentylacje zatok przynosowych, poprzez udrożnienie tzw. kompleksów ujściowo przewodowych, czyli naturalnych połączeń zatok z jamą nosa.
Septoplastyka to inaczej korekcja przegrody nosowej. Jej zadaniem jest zmniejszenie niedrożności nosa i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania aparatu rzęskowego, którego zadaniem jest oczyszczanie i ocieplanie wdychanego powietrza. Septoplastyka polega na wewnątrznosowym cięciu błony śluzowej, które pozwala skorygować zdeformowaną cześć chrzęstną i kostną przegrody nosowej bez pozostawienia blizn. Zabieg jest bardzo precyzyjny dzięki wykorzystaniu techniki endoskopowej. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i twa około 1 godziny. Znieczulenie ogólne zapewnia komfort pacjentowi, pozwala także na odpowiednie sterowanie ciśnieniem tętniczym krwi, co wpływa na zmniejszenie krwawienia w trakcie zabiegu.
Zobaczcie również, kiedy wybrać się do audiologa oraz na konsultacje laryngologiczne.