RehabilitacjaOsteopatia
CMC_rehabilitacja biodra

CENTRUM REHABILITACJI

OSTEOPATIA

Medycyna Osteopatyczna to uznany system diagnostyczny i leczniczy. Traktuje ciało człowieka holistyczne, co oznacza, że procesy, jakie zachodzą w ludzkim organizmie, są ze sobą ściśle powiązane, a organizm człowieka jest całością a nie sumą niezależnych od siebie narządów.

Osteopata, wykorzystując wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki, ocenia wpływ czynników fizycznych i psychicznych na powstanie dolegliwości. Założeniem osteopatii jest to, że człowiek posiada naturalne i wrodzone zdolności do samoleczenia, a zadaniem osteopaty jest pobudzanie tych zdolności za pomocą technik manualnych. Techniki te mają na celu uwolnić napięcia skumulowane w ciele pacjenta, dzięki czemu zostaje zrównoważona zaburzona homeostaza organizmu. Osteopata, poza umiejętnością precyzyjnego wyczuwania zależności pomiędzy poszczególnymi tkankami organizmu, posiada również szeroką wiedzę ogólnomedyczną, pozwalającą na wykrycie patologii niekwalifikujących się do leczenia manualnego. W takich przypadkach osteopata kieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Przykład: gdy mamy problemy ze wzrokiem i chcemy przeczytać tekst z bliska, możemy nadmiernie wyciągać odcinek szyjny kręgosłupa do przodu, co może skutkować pojawieniem się bólu. W tym przypadku przyczyną wystąpienia dolegliwości nie jest ból kręgosłupa, ale wada wzroku, którą powinien zdiagnozować okulista.

Fizjoterapia i Osteopatia – różnice

Osteopata, podobnie jak fizjoterapeuta, współpracuje z diagnostami i lekarzami. Jedyną różnicą między tymi specjalnościami jest to, że fizjoterapeuta pomaga powrócić do zdrowia pacjentowi po urazie, operacji czy zdiagnozowanym schorzeniu. Osteopata natomiast patrzy całościowo na organizm pacjenta, pobudzając go do samoregeneracji.Osteopatia stanowi jedną z form terapii manualnej. Wpływ oddziaływania rąk osteopaty wykracza poza mięśnie, powięzi i stawy. Dodatkowo terapia osteopatyczna ma wpływ na narządy wewnętrzne (np. jama brzuszna, miednica, klatka piersiowa) oraz na struktury wewnątrz czaszkowe (praca przydatna podczas terapii bóli głowy).

Osteopatia w Warszawie to nowe zajęcia z zakresu fizjoterapii w Carolina Medical Center.

Osteopatia – techniki

Techniki osteopatii można podzielić na trzy grupy:

 • osteopatię parietalną – techniki / podejście mające na celu wpłynąć na funkcję układu ruchu (stawy, mięśnie, powięź);
 • osteopatię wisceralną – techniki / podejście mające na celu wpłynąć na funkcję narządów wewnętrznych;
 • osteopatię czaszkowo-krzyżową – techniki / podejście mające głównie na celu wpłynąć na funkcję struktur wewnątrz czaszki (przydatna np.: w bólach głowy, zaburzeniach w stawach skroniowo-żuchwowych).

Osteopatia – wskazania

Najczęstszą dolegliwością, z jaką zgłaszają się pacjenci do osteopaty, to ból (np. bóle kręgosłupa lub bóle głowy, w tym m.in. bóle migrenowe), który ogranicza aktywność ruchową i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pozostałymi wskazaniami są:

 • kontuzje (skręcenia, zwichnięcia, bóle mięśni i stawów) – powyżej 1 miesiąca,
 • przeciążenia tkanek miękkich,
 • wady postawy,
 • dyskopatia,
 • kręgozmyk,
 • ból odcinka szyjnego kręgosłupa,
 • zespoły korzeniowe (radikulopatie),
 • lumbago (również podczas ciąży),
 • rwa kulszowa, rwa udowa, rwa ramienna,
 • zespół mięśnia gruszkowatego,
 • ból w obrębie miednicy,
 • ból stawu biodrowego,
 • ból międzyłopatkowy,
 • zespół bolesnego barku,
 • łokieć tenisisty, łokieć golfisty,
 • zespół kanału nadgarstka.

Osteopata zajmuje się też zaburzeniami funkcjonowania narządów wewnętrznych (np. ból brzucha) w przypadku wykluczenia przez lekarza poważnych zmian patologicznych.

Zadaniem osteopaty jest zdiagnozowanie przyczyny bólu, który nie zawsze zlokalizowany jest w miejscu występowania dolegliwości. Przykładem może być ból i drętwienie ręki, który nie jest wywołany urazem lub schorzeniem danej części ciała, a uciskiem na kręgosłup, który promieniuje do kończyny górnej.

Osteopatia znajduje też szerokie zastosowanie w rehabilitacji dzieci i młodzieży, a także sportowców.

Osteopatia – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do osteopatii są m.in. ciąża w pierwszym trymestrze oraz dolegliwości, które wymagają pilnej konsultacji lekarskiej, np. niewydolność oddechowo-krążeniowa. Z osteopatii nie powinny korzystać pacjenci, którzy są po zabiegach operacyjnych.

Osteopatia – pierwsza wizyta

Na wizytę do osteopaty nie potrzebne jest skierowanie lekarskie. Pierwsza wizyta rozpoczyna się od wnikliwego wywiadu oraz badania klinicznego, które ma na celu odnalezienie źródła bólu i jego przyczynę.

Badanie osteopatyczne wymaga dostępu do ciała pacjenta, dlatego pacjent powinien być ubrany w strój, w którym będzie czuł się swobodnie. Następnie osteopata przeprowadza terapię. Na podstawie wszystkich zebranych informacji omawia z pacjentem jego problem i nakreśla drogę do jego rozwiązania (ilość i częstotliwość wizyt, wkład własny pacjenta w terapię, ewentualnie konsultację u innego specjalisty).

W trakcie wizyty pacjent nie wykonuje sam ćwiczeń. Jeżeli terapeuta uzna, że jest taka potrzeba, poprosi pacjenta o wykonanie ćwiczeń w domu lub zleci trening z trenerem przygotowania motorycznego.

Osteopata w Carolina Medical Center

Dyplomowanym Osteopatą w Carolina Medical Center jest mgr Artur Hendzelek, który zdobył dyplom w międzynarodowej szkole Flanders International College of Osteopathy. Ukończył 5-letni cykl szkoleniowy (1600 godzin zajęć dydaktycznych, 89 zdanych egzaminów) oraz obronił pracę dyplomową.

NASI PARTNERZY