RehabilitacjaJoga w fizjoterapii
CMC_rehabilitacja biodra

CENTRUM REHABILITACJI

JOGA W FIZJOTERAPII

WSPOMAGANIE PROCESU LECZENIA ZACHOWAWCZEGO I POOPERACYJNEGO

Coraz częściej joga zalecana jest dla pacjentów ortopedycznych jako uzupełnienie rehabilitacji. Wskazana jest dla każdego, niezależnie od wieku. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń (asan), dobranych przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, biorącego pod uwagę indywidualne predyspozycje pacjenta, a także rodzaj schorzenia i stopień dolegliwości, może znacznie przyspieszyć cały proces powrotu do zdrowia i sprawności. Joga traktowana jest jako wspomaganie rehabilitacji zachowawczej i po zabiegach operacyjnych. Łączy ze sobą ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, a także medytację i kontrolowane oddychanie. Zwiększa wytrzymałość i elastyczność mięśni, ale także je rozluźnia. Pacjenci poddawani fizjoterapii jogą uzyskują zwiększony zakres ruchu w stawach oraz większy komfort poruszania się.

Dla kogo zalecane są zajęcia jogi połączone z fizjoterapią?

Fizjoterapia połączona z jogą rekomendowana jest dla osób:

 • u których zdiagnozowano przepuklinę krążka międzykręgowego (dyskopatię) lub skoliozę (liczne badania naukowe – np. opublikowane w 2011 r., wskazują, że joga pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe kręgosłupa);
 • z chorobami zwyrodnieniowymi stawów;
 • które cierpią na przewlekły ból spowodowany zespołem cieśni nadgarstka;
 • po zabiegach operacyjnych jako wspomaganie leczenia;
 • dla osób, które mają pracę siedzącą (jako prewencja dolegliwości bólowych);
 • dla dzieci (po wcześniejszej konsultacji fizjoterapeutycznej) jako utrzymanie prawidłowej funkcji mięśni, praca z wadami postawy i prewencja dolegliwości bólowych lub schorzeń narządu ruchu;
 • cierpiących na napięciowe bóle, np. bóle głowy, pleców;
 • które chcą poprawić świadomość ciała;
 • które cierpią z powodu silnych bólów menstruacyjnych (PMS).
W Carolina Medical Center dostępne są nowe zajęcia - joga w rehabilitacji

Przeciwwskazania do ćwiczeń asan w trakcie rehabilitacji

 • Zaawansowana osteoporoza – rehabilitacja połączona z jogą ma działanie profilaktyczne w początkowych fazach tego schorzenia. Jednak w zaawansowanej osteoporozie przez specyfikę ćwiczeń, m.in. mocne skręty tułowia i wyginanie kończyn, zwiększa się ryzyko urazu i może dojść do złamania osteoporotycznego.
 • Zaburzenia równowagi spowodowane zespołami neurologicznymi lub problemami z błędnikiem – pozycje jogi wymagają utrzymania ciała w jednej pozycji przez dłuższy czas, co w przypadku kłopotów z równowagą może skończyć się upadkiem.
 • Niekontrolowane skoki ciśnienia

Joga uznawana jest za jedną z bezpieczniejszych form aktywności, jednak w trakcie ciąży lub po zabiegu endoprotezoplastyki stawów należy zgłosić się do lekarza prowadzącego, który wyda odpowiednie zalecenia. Na tej podstawie fizjoterapeuta dopasuje zestaw ćwiczeń, który będzie mniej obciążający dla organizmu i w pełni bezpieczny.

Jeżeli kobieta jest w trakcie menstruacji jak najbardziej można korzystać z rehabilitacji z użyciem ćwiczeń asan. Należy wtedy skonsultować się z fizjoterapeutą, który w trakcie miesiączki zaproponuje inny zestaw ćwiczeń – bez pozycji odwróconych.

Cennik dostępny jest pod >>linkiem<<

Specjalista fizjoterapii z elementami jogi

NASI PARTNERZY