Fizjoterapia

Znajdź specjalistę

Pakiety fizjoterapeutyczne:

Pakiet Przeciwbólowy

Dedykowany jest pacjentom, którzy cierpią z powodu chorób zwyrodnieniowych i reumatycznych, przewlekłych zespołów bólowych kręgosłupa i stawów, dyskopatii oraz urazów.

Pakiet Aktywnego Seniora

Zwalczanie dolegliwości bólowych oraz poprawa jakości życia pacjentów po 60 roku życia.

Pakiet Dla Aktywnych

Przeznaczony jest dla wyczynowych sportowców, ale także amatorów, ceniących swoje zdrowie i dbających o profilaktykę.

Fizjoterapia – utrzymywanie, rozwijanie i przywracanie zdolności ruchowych

Fizjoterapia to nauka medyczna, która oznacza leczenie pacjentów przy pomocy ruchu oraz środków naturalnych, które spotykamy w naturze (np. bodźce świetlne czy elektryczne).

Wywodzi się z czasów przyrodolecznictwa i może stanowić odrębną metodę leczenia lub uzupełniać farmakoterapię. Stosowana często w trakcie rekonwalescencji pacjentów po operacjach. Fizjoterapia oznacza głównie leczenie schorzeń i urazów narządu ruchu, a także układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

Zadania fizjoterapii

  • zmniejsza dolegliwości bólowe,
  • pomaga wrócić do sprawności po urazie,
  • minimalizuje ryzyko ponownych kontuzji,
  • poprawia wydolność i ogólną kondycję organizmu,
  • rekomendowana sportowcom, którzy doznali urazu i muszą zaprzestać treningów.

Fizjoterapia to pojęcie często mylone z rehabilitacją, stosowaną jako synonim czy zamiennik. Są to jednak dwa odmienne określenia. Rehabilitacja oznacza przywrócenie sprawności po urazie, kontuzji lub przebytym zabiegu operacyjnym, fizjoterapia zaś jest częścią tej rehabilitacji. Przykładowo pacjent ze złamaną ręką uczęszcza zarówno na rehabilitację, jak i fizjoterapię, przy czym rehabilitacja odnosi się do konkretnych zabiegów, a drugie pojęcie do całego procesu leczenia.

Metody stosowane w fizjoterapii

Możemy wyróżnić wiele metod fizjoterapii, które stosowane są w zależności od diagnozy i wskazań. Oto niektóre z nich: 

  • Terapia manualna – wyspecjalizowany obszar fizjoterapii, poświęcony postępowaniu w chorobach nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, oparty na wnioskowaniu klinicznym i stosowaniu wysoce specjalistycznych metod leczenia, w tym technik manualnych i ćwiczeń leczniczych. Coraz więcej szkoleń z zakresu terapii manualnej dedykowanych jest wyłącznie leczeniu bólu mięśniowego oraz innych tkanek miękkich. Gałąź terapii manualnej poświęcona leczeniu tkanek miękkich określana jest jako „miękka” (soft), w odróżnieniu od terapii manualnej „stawowej” („twardej”, hard)
  • Kinezyterapia – to leczenie za pomocą różnych form ruchu. Najczęściej stosowana jest przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa oraz dysfunkcjach narządu ruchu. Dzięki niej zwiększana jest siła mięśniowa, zakresy ruchomości oraz poprawia się elastyczność i napięcie tkanek miękkich.
  • Fizykoterapia – są to zabiegi fizykalne wykorzystujące zjawiska fizyczne jak np. prąd czy światło. Wykorzystywana jest przy nerwobólach i zespołach bólowych, w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, do regeneracji chorych tkanek, łagodzenia obrzęków oraz przyspieszania gojenia ran.
  • Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) – taśma o właściwościach elastycznych, zbliżonych do rozciągliwości ludzkiej skóry, nakładana bezpośrednio na skórę. Ma za zadanie poprawić mikrokrążenie i przepływ limfy, co w konsekwencji przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego czy wchłonięcia obrzęków. Kinesiotaping zwiększa zakres ruchu oraz wspomaga pracę mięśni.