Krtań jest częścią układu oddechowego i znajduje się pomiędzy gardłem a tchawicą. Jej podstawową funkcją jest produkcja dźwięku (fonacja) oraz ochrona dolnych dróg oddechowych przed przedostawaniem się ciał obcych, poprzez gwałtowne domykanie się. Krtań jest również niezbędna do połykania lub kaszlu.
Stan zapalny tego odcinka dróg oddechowych nazywany jest zapaleniem krtani. Powoduje on obrzęk i może prowadzić do zmian głosu, takich jak jego utrata lub chrypka. Dotyka on obu płci, w każdym wieku i jest prawdopodobnie najczęstszym zaburzeniem wpływającym na krtań i głos. Zazwyczaj występuje podczas epidemii sezonowych infekcji wirusowych, tj. późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Zapalenie krtani może być krótkotrwałe (ostre) lub długotrwałe (przewlekłe). Większość przypadków tego schorzenia wywoływana jest przez czasową infekcję wirusową.
U osób dorosłych nie jest ono groźne. Inaczej jest u małych dzieci, o czym w dalszej części artykułu. Ostre zapalenie krtani zwykle pojawia się szybko, a symptomy ustępują samoistnie w ciągu od 7 do 14 dni. W przeciwieństwie do powyższego, stan przewlekły rozwija się wolniej i utrzymuje się ponad 3 tygodnie.