12 marca - Światowy Dzień Drzemki w Pracy

12 marca 2021

12 marca obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Pogoda dziś zachęca do celebrowania tego święta…

Jednak my postanowiliśmy przygotować kilka porad naszego fizjoterapeuty Wojciecha Reszke z Carolina Medical Center w Gdańsku, dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na senną przerwę przy pracy.

W Polsce co trzeci pracownik wykonuje swoją pracę przy biurku. Liczba ta gwałtownie wzrosła rok temu, gdy zmuszeni byliśmy pozostać w domu na pracy zdalnej. Choć praca biurowa nie wymaga podnoszenia ciężarów, to jednak jest często przyczyną bólu kręgosłupa. Można go uniknąć, jeśli będziemy stosować kilka prostych ćwiczeń.

Fizjoterapeuci zaznaczają, że nie jest najbardziej istotne, w jakiej pozycji siedzimy czy jak wygodne krzesło dobierzemy dla siebie w biurze. Długie siedzenie w jednej pozycji powoduje ucisk na naczynia krwionośne i nerwy obwodowe, zmniejsza się dopływ krwi do napiętych mięśni.

Nawet przy wyprostowanej pozycji podczas siedzenia, zwiększa się kompresja na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, co przekłada się na nieodżywienie dysków międzykręgowych tego odcinka. Z kolei w pozycji pełnego luzu – zwieszenia – ucierpi szyjny odcinek kręgosłupa. Siedząca zgarbiona pozycja może doprowadzić także do protrakcji barków, czyli wysunięcia ich do przodu.

Pracujesz w biurze lub w domu? Nie siedź zbyt długo w tej samej pozycji. Upewnij się, że zmieniasz swoją postawę tak często, jak to możliwe. Nieprzerwana praca przy monitorze powinna trwać nie dłużej niż 45 minut.

Częste i krótkie przerwy są lepsze dla pleców niż rzadsze i dłuższe. Daje to mięśniom szansę na rozluźnienie się.

W trakcie pracy przy biurku warto wykonywać proste ćwiczenia:
  1. obroty głową w jedną i drugą stronę,
  2. krążenie ramion do tyłu,
  3. skłony boczne głowy,
  4. najlepszym jednak ćwiczeniem będzie spacerek po herbatę lub wodę. 😉