20-lecie BHR

20 lat temu w naszym szpitalu dr n. med. Jacek Laskowski wraz z prof. Małdykiem, Trockow i Faensen przeprowadzili pierwszą w Polsce kapoplastykę stawu biodrowego metodą BHR. Do tej pory wykonaliśmy ponad 800 zabiegów z użyciem tej metody.

Poznajcie parę faktów nt. kapoplastyki stawu biodrowego:

  • jest to nadal najmniej inwazyjna z dostępnych obecnie metod plastyki stawu biodrowego, a przy tym najbardziej skuteczna, jeśli chodzi o przywrócenie pacjentowi takiej samej sprawności fizycznej jak przed chorobą
  • zaletą metody jest zachowanie anatomicznego ustawienia głowy i szyjki kości udowej w panewce oraz duża wytrzymałość powierzchni trących, pozwalająca na uniknięcie wymiany protezy (rewizji) z powodu jej zużycia.
  • kapoplastyka to nie jest rozwiązanie ostateczne – jeśli z jakiegokolwiek powodu wystąpi konieczność rewizji, można usunąć głowę i szyjkę kości udowej i implantować odpowiedni trzpień z głową (jak w protezie całkowitej), pozostawiając panewkę z protezy użytej w trakcie kapoplastyki
  • w oparciu o badania stanu zdrowia pacjentów, którzy poddali się kapoplastyce stawu biodrowego, można stwierdzić, że jest to metoda sprawdzona i skuteczna. Istnieje bardzo małe ryzyko poważnych powikłań związanych z zakażeniem, zwichnięciem endoprotezy lub obluzowaniem, prowadzących do konieczności ponownego zabiegu (powikłania – poniżej 5%).

Czy doktor zmienił się przez te 20 lat? Porównajcie zdjęcia 😊

Poznaj dr. Jacka Laskowskiego

dr n. med. Jacek Laskowski

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Jestem specjalistą od urazów stawu biodrowego, łokciowego oraz skokowego. Jako pierwszy w Polsce wykonałem operację kapoplastyki całkowitej stawu biodrowego sposobem BHR.