Ból stawów? To może być dna moczanowa

2 czerwca 2014

Dna moczanowa jest ogólnoustrojową chorobą metaboliczną, ale objawia się ostrym stanem zapalnym w okolicach stawów. O przyczynach dny moczanowej, czynnikach ryzyka i leczeniu mówi dr n. med. Ewa Więsik-Szewczyk w rozmowie z dodatkiem „Tylko Zdrowie” Gazety Wyborczej.

Dna moczanowa najczęściej dotyczy młodych mężczyzn, a sam atak może być spowodowany nadmiernym spożyciem mięsa bądź alkoholu. W dużym uproszczeniu w organizmie gromadzi się za dużo kwasu moczowego, który z kolei jest produktem metabolizmu tzw. Puryn. Gdy kwasu moczowego jest za dużo, może się on odkładać w stawach w formie kryształów. W stawie zaczyna się rozwijać reakcja zapalna, pojawia się obrzęk, zaczerwienienie i ból. Warto wówczas udać się do lekarza, który zaleci sprawdzenie stężenia kwasu moczowego. Może też, jeżeli uzna za potrzebne, zaproponować specjalistyczną diagnostykę – biopsję stawu w poszukiwaniu kryształów kwasu moczowego. Przede wszystkim jednak zbierze dokładny wywiad co mogło spowodować atak.

Ból może być konsekwencją spożywania czerwonego mięsa, alkoholu, ale też podrobów, niektórych ryb, warzyw i owoców. Chcąc uchronić się przed objawami dny moczanowej należy również nie jeść tuż przed snem, pić dużo niesłodzonych płynów, zadbać o prawidłową wagę i regularny ruch.

Cały wywiad z dr Ewą Więsik-Szewczyk z Carolina Medical Center można przeczytać w dodatku „Tylko Zdrowie” Gazety Wyborczej.