Ortopedia dziecięca

W Carolina Medical Center przywiązujemy szczególną wagę do leczenia dzieci. Zajmujemy się diagnozowaniem oraz kompleksowym leczeniem schorzeń narządu ruchu, m.in. wad wrodzonych, wad postawy, urazów i deformacji, wykorzystując nowoczesne metody leczenia. Przyjmujemy Pacjentów od 3 r.ż.

Ortopeda dziecięcy – czym się zajmuje?

90 proc. dzieci w Polsce posiada wadę postawy, zwłaszcza dotyczy to kolan, bioder i kręgosłupa, alarmują specjaliści Zakładu Ochrony i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka. Z roku na rok, można zaobserwować narastającą skalę problemu. Potwierdza to m.in. raport Health Behaviour in School-aged Children 2012 (HBSC), który został opracowany wraz ze specjalistami z Instytutu Matki i Dziecka. Według niego młodzież narażona jest na nabycie wad postawy i innych schorzeń ortopedycznych, ze względu na coraz większą liczbę przyczyn, które je powodują. Zaliczyć do nich można siedzący tryb życia, brak ruchu, nieodpowiednią dietę (przez ostatnie dziesięciolecia wzrosła liczba otyłych dzieci i nastolatków), a nawet niewłaściwe oświetlenie podczas czytania czy zły tornister.

W ortopedii dziecięcej wyróżnia się dwa etapy, w których wzmożone jest ryzyko nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa:

 • wiek wczesnoszkolny, w którym dzieci zmieniają swoje przyzwyczajenia. Wady postawy w tym okresie mogą być skutkiem niedostosowania biurka do potrzeb dziecka czy zbyt ciężkiego tornistra. Występują trudności z przybieraniem postawy ogólnej.
 • wczesna nastoletniość, w którym problemy spowodowane są dużym skokiem wzrostu skutkującym zmianami w położeniu środka ciężkości i w proporcjach ciała.

Ortopeda dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad wrodzonych oraz wad nabytych, a także urazów i kontuzji sportowych występujących u dzieci. Ortopedia dziecięca różni się w dużym stopniu od ortopedii dla dorosłych. Schorzenia czy urazy u dzieci mają inny charakter oraz przebieg. Należy także podkreślić, że choroby narządu ruchu różnią się w zależności od wieku dziecka – inne występują w wieku wczesnoszkolnym czy nastoletnim. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o stan zdrowia dziecka na każdym etapie życia. Wykonanie odpowiednich badań, przeprowadzanie bilansu zdrowia w zalecanych przez pediatrów okresach, powinno być priorytetem dla każdego rodzica. Zarówno w ortopedii, jak i w innych specjalizacjach, ważny jest czas – wczesne wykrycie wady czy schorzenia przyspiesza znacznie proces leczenia, a także zwiększa szanse na powrót dziecka do zdrowia.

Konsultacja ortopedy dziecięcego – kiedy jest konieczna?

Rodzice najmłodszych pacjentów najczęściej zgłaszają się do ortopedy dziecięcego, gdy:

 • doszło do urazu lub kontuzji sportowej (np. złamanie, zwichnięcie, skręcenie),
 • zauważą nieprawidłowy rozwój swojego dziecka pod względem ruchowym lub pojawiła się asymetria w wyglądzie, grubości czy długości kończyn,
 • dziecko zgłasza dolegliwości bólowe w obrębie narządu ruchu,
 • podejrzewają skrzywienie kręgosłupa czy płaskostopia,
 • zaobserwują złą postawę w wykonywaniu codziennych czynności, np. w trakcie siedzenia dziecko ma jedną łopatkę wyżej od drugiej, lub gdy w trakcie chodu dziecko koślawi kolana.

Konsultacja u ortopedy dziecięcego w Carolina Medical Center

Konsultacje ortopedy dziecięcego w Carolina Medical Center odbywają się w godzinach ustalonych indywidualnie. Rodzice pacjenta przed pierwszą wizytą zostaną poproszeni o uzupełnienie w recepcji Karty Rejestracji Pacjenta.

W trakcie wizyty ortopeda dziecięcy przeprowadza z rodzicami pacjenta wywiad. Następnie bada młodego pacjenta i jeśli to konieczne zleca specjalistyczne badania obrazowe, jak RTG czy USG.

Podczas pierwszej wizyty, w której trakcie wykonywane jest USG preluksacyjne, lekarz ocenia narząd ruchu i sprawdza, czy nie doszło do powstania wad stawów biodrowych (np. dysplazja stawu biodrowego). Na badanie USG bioderek warto ubrać dziecko w taki sposób, aby jego ubranie i rozebranie było szybkie i komfortowe (np. rozpinane body czy koszulki, a zamiast rajstop – getry i skarpetki).

Uprzejmie prosimy o:

 • zabranie dowodu tożsamości (w przypadku osoby niepełnoletniej dokument powinien posiadać towarzyszący jej rodzic/opiekun prawny),
 • przybycie na wizytę co najmniej 15 minut przed umówionym terminem, zgłoszenie się do recepcji na 2. piętrze i uiszczenie należności za wizytę,
 • zabranie ze sobą posiadanej dokumentacji medycznej, np. wyników badań laboratoryjnych i diagnostycznych (np. płytę ze zdjęciem rentgenowskim),
 • powstrzymanie się od wykonywania badań diagnostycznych przed konsultacją lekarską – w naszej klinice badania diagnostyczne wykonywane są według wytycznych lekarza prowadzącego.

Urazy i schorzenia: ortopedia dziecięca

Pliki do pobrania

Specjaliści Carolina Medical Center

Lekarze ortopedzi dziecięcy

Zobacz więcej
lek. Mateusz Janik
lek. Mateusz Janik

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

lek. Krzesimir Sieczych
lek. Krzesimir Sieczych

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

lek. Piotr Zaorski
lek. Piotr Zaorski

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Fizjoterapeuci dziecięcy

Zobacz więcej
Milena Kowalczyk
Milena Kowalczyk

Fizjoterapeuta, trener przygotowania motorycznego

Marcin Ciosek
Marcin Ciosek

Fizjoterapeuta