Ortopedia Dziecięca
WRÓĆ-DO-STRONY-LECZENIE-DZIECI
ORTOPEDIA DZIECIĘCA

ORTOPEDIA DZIECIĘCA

Cute five years old girl visiting doctor's office. Sitting on the table while doctor exams her injured hand. Smiling at camera.

Na prawidłową postawę ciała pracujemy od momentu narodzin. Zaniedbania, do których doszło w wieku dziecięcym, mogą doprowadzić do poważnych schorzeń w życiu dorosłym. Dolegliwości bólowe i nienaturalna pozycja ciała to najczęstsze problemy u dzieci, wymieniane przez ortopedów. Zlekceważone, dają o sobie znać przeważnie w wieku 30-40 lat.

Z roku na rok, można zaobserwować narastającą skalę problemu. Potwierdzają to dane Zakładu Ochrony i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka. Według nich, aż 90% dzieci w Polsce posiada wadę postawy, zwłaszcza w obrębie kolan, stóp i kręgosłupa.

Siedzący tryb życia, brak ruchu przyczynia się w głównej mierze do nieprawidłowego kształtowania postawy oraz prowadzi do różnych patologii. Potwierdza to m.in. raport Health Behaviour in School-aged Children 2012, który został opracowany wraz ze specjalistami z Instytutu Matki i Dziecka. Według niego europejska młodzież narażona jest na wady postawy ze względu na zwiększenie liczby czynników, które je powodują. Jest to m.in. coraz dłuższy czas spędzany przed telewizorem czy komputerem, oraz nieodpowiednia dieta – przez ostatnie dziesięciolecia wzrosła liczba otyłych dzieci i nastolatków.

W ortopedii dziecięcej wyróżnia się dwa etapy, w których wzmożone jest ryzyko nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa:

  • wiek wczesnoszkolny, w którym dzieci zmieniają swoje przyzwyczajenia. Wady postawy w tym okresie mogą być skutkiem niedostosowania biurka do potrzeb dziecka czy zbyt ciężkiego tornistra. Występują trudności z przybieraniem postawy ogólnej.
  • wczesna nastoletniość, w którym problemy spowodowane są dużym skokiem wzrostu skutkującym zmianami w położeniu środka ciężkości i w proporcjach ciała.

Ważna jest profilaktyka i dbanie o stan zdrowia dziecka na każdym etapie życia. Wykonanie odpowiednich badań, przeprowadzanie bilansu zdrowia w zalecanych przez pediatrów okresach, powinno być priorytetem dla każdego rodzica. Zarówno w ortopedii, jak i w innych specjalizacjach, ważny jest czas – wczesne wykrycie wady czy schorzenia przyspiesza znacznie proces leczenia, a także zwiększa szanse na powrót dziecka do zdrowia.

BILANS ORTOPEDYCZNY DZIECKA

Specjaliści ortopedii i fizjoterapii dziecięcej z Carolina Medical Center stworzyli pakiet badań, który pomaga kompleksowo zbadać młodego pacjenta pod kątem układu mięśniowo-szkieletowego. Bilans ortopedyczny przeprowadzony w klinice pozwoli na szybką reakcję i podjęcie leczenia w przypadku zdiagnozowania patologii układu ruchu. Konsultacja ortopedyczna, uzupełniona o obiektywne dane pochodzące z analizy chodu, biegu i stania na ścieżce podometrycznej, pozwoli ocenić prawidłową postawę dziecka. W skład Bilansu Ortopedycznego wchodzą następujące etapy diagnostyki:

  1. analiza chodu, biegu i stania na ścieżce podometrycznej – badanie to ma na celu poszukiwanie potencjalnie zwiększonych sił nacisków stóp podczas różnych aktywności, ocena asymetrii faz chodu/biegu oraz symetrii obciążenia obu kończyn dolnych.
  2. Konsultacja u ortopedy dziecięcego, podczas której ocenie zostaje poddana postawa dziecka w pozycji stojącej, jego sylwetka oraz plecy w skłonie. Przeprowadzane są pomiary kątów osi kolan oraz ocena stóp w obciążeniu, a także przeprowadzane jest badanie w pozycji leżącej. Ma ono na celu sprawdzenie długości kończyn dolnych oraz zakres ruchomości w stawach. Lekarz dodatkowo interpretuje wyniki analizy chodu, biegu i stania na ścieżce podometrycznej.
  3. Pomiar wzrostu i wagi ciała.

Bilans skierowany jest do rodziców dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym (od 4. roku życia):

  • u których podczas badań bilansowych pediatra lub lekarz rodzinny zdiagnozował zaburzenia w rozwoju układu ruchu,
  • którzy otrzymali skierowanie do ortopedy,
  • u których rodzice podejrzewają nieprawidłowy rozwój układu ruchu.

Sprawdź, dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne na każdym etapie życia dziecka:

https://carolina.pl/bilans-zdrowia-dziecka/

BADANIA BIOMECHANICZNE DLA MŁODYCH SPORTOWCÓW

Jeśli Twoje dziecko uprawia sport, skorzystaj z wiedzy specjalistów Carolina Medical Center na co dzień pracującymi z młodzieżowymi klubami sportowymi. Badania profilaktyczne, które wykonujemy w Centrum Diagnostyki Funkcjonalnej pozwalają na zidentyfikowanie możliwości organizmu dziecka oraz przeciwdziałanie kontuzjom, a w przypadku urazu – natychmiastowe podjęcie odpowiedniego leczenia.

NASI PARTNERZY

UMÓW WIZYTĘ