Ortopedia Dziecięca
ORTOPEDIA DZIECIĘCA

ORTOPEDIA DZIECIĘCA

CMC_ortopedia_dziecięca

90 proc. dzieci w Polsce posiada wadę postawy, zwłaszcza dotyczy to kolan, bioder i kręgosłupa, alarmują specjaliści Zakładu Ochrony i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka.

Z roku na rok, można zaobserwować narastającą skalę problemu. Potwierdza to m.in. raport Health Behaviour in School-aged Children 2012 (HBSC), który został opracowany wraz ze specjalistami z Instytutu Matki i Dziecka. Według niego młodzież narażona jest na nabycie wad postawy i innych schorzeń ortopedycznych, ze względu na coraz większą liczbę przyczyn, które je powodują. Zaliczyć do nich można siedzący tryb życia, brak ruchu, nieodpowiednią diete (przez ostatnie dziesięciolecia wzrosła liczba otyłych dzieci i nastolatków), a nawet niewłaściwe oświetlenie podczas czytania czy zły tornister.

W ortopedii dziecięcej wyróżnia się dwa etapy, w których wzmożone jest ryzyko nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa:

  • wiek wczesnoszkolny, w którym dzieci zmieniają swoje przyzwyczajenia. Wady postawy w tym okresie mogą być skutkiem niedostosowania biurka do potrzeb dziecka czy zbyt ciężkiego tornistra. Występują trudności z przybieraniem postawy ogólnej.
  • wczesna nastoletniość, w którym problemy spowodowane są dużym skokiem wzrostu skutkującym zmianami w położeniu środka ciężkości i w proporcjach ciała.

Ważna jest profilaktyka i dbanie o stan zdrowia dziecka na każdym etapie życia. Wykonanie odpowiednich badań, przeprowadzanie bilansu zdrowia w zalecanych przez pediatrów okresach, powinno być priorytetem dla każdego rodzica. Zarówno w ortopedii, jak i w innych specjalizacjach, ważny jest czas – wczesne wykrycie wady czy schorzenia przyspiesza znacznie proces leczenia, a także zwiększa szanse na powrót dziecka do zdrowia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SCHORZENIACH I METODACH LECZENIA

BILANS ORTOPEDYCZNY DZIECKA

Specjaliści ortopedii i fizjoterapii dziecięcej pracujący w naszej poradni ortopedycznej i fizjoterapeutycznej stworzyli pakiet badań, który pomaga kompleksowo zbadać młodego pacjenta pod kątem układu mięśniowo-szkieletowego. Bilans ortopedyczny przeprowadzony w klinice pozwoli na szybką reakcję i podjęcie leczenia w przypadku zdiagnozowania patologii układu ruchu. Konsultacja ortopedyczna, uzupełniona o obiektywne dane pochodzące z analizy chodu, biegu i stania na ścieżce podometrycznej, pozwoli ocenić prawidłową postawę dziecka.

W skład Bilansu Ortopedycznego wchodzą następujące etapy diagnostyki:

  1. Analiza chodu, biegu i stania na ścieżce podometrycznej – badanie to ma na celu poszukiwanie potencjalnie zwiększonych sił nacisków stóp podczas różnych aktywności, ocena asymetrii faz chodu/biegu oraz symetrii obciążenia obu kończyn dolnych.
  2. Konsultacja u ortopedy dziecięcego, podczas której ocenie zostaje poddana postawa dziecka w pozycji stojącej, jego sylwetka oraz plecy w skłonie. Przeprowadzane są pomiary kątów osi kolan oraz ocena stóp w obciążeniu, a także przeprowadzane jest badanie w pozycji leżącej. Ma ono na celu sprawdzenie długości kończyn dolnych oraz zakres ruchomości w stawach. Ortopeda dziecięcy dodatkowo interpretuje wyniki analizy chodu, biegu i stania na ścieżce podometrycznej.
  3. Pomiar wzrostu i wagi ciała.

Sprawdź, dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne na każdym etapie życia dziecka.

Bilans skierowany jest do rodziców dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym (od 4. roku życia):

  • u których podczas badań bilansowych pediatra lub lekarz rodzinny zdiagnozował zaburzenia w rozwoju układu ruchu,
  • którzy otrzymali skierowanie do ortopedy,
  • u których rodzice podejrzewają nieprawidłowy rozwój układu ruchu.

Cena Bilansu Ortopedycznego Dziecka to 310 zł.

BADANIA BIOMECHANICZNE DLA MŁODYCH SPORTOWCÓW

Jeśli Twoje dziecko uprawia sport, skorzystaj z wiedzy specjalistów Carolina Medical Center na co dzień pracującymi z młodzieżowymi klubami sportowymi. Badania z zakresu medycyny sportowej, które wykonujemy w Centrum Diagnostyki Funkcjonalnej pozwalają na zidentyfikowanie możliwości organizmu dziecka oraz przeciwdziałanie kontuzjom, a w przypadku urazu – natychmiastowe podjęcie odpowiedniego leczenia.

TWOJE DZIECKO DOZNAŁO URAZU?

W Carolina Medical Center działa Ostry Dyżur Ortopedyczny dla dzieci i dorosłych – fachowa pomoc specjalistów 24h na dobę 7 dni w tygodniu.

POZNAJ ŚWIAT DZIECKA W ORTOPEDII DZIECIĘCEJ

NASI PARTNERZY

UMÓW WIZYTĘ