Całkowita protezoplastyka stawu skokowego – sympozjum

25 września 2014

25 września br. w Carolina Medical Center odbyło się sympozjum poświęcone całkowitej protezoplastyce stawu skokowego. W ramach spotkania dr Bernhard Devos Bevernage z Foot and Ankle Institute w Brukseli i dr Urszula Zdanowicz z CMC przeprowadzili operację wszczepienia protezy stawu skokowego, na oczach kilkudziesięciu lekarzy ortopedów z całego kraju. Wcześniej operatorzy podzielili się praktyczną wiedzą na temat stosowania i zalet tej metody leczenia.

Wymiana zwyrodnionego stawu skokowego jest godną uwagi alternatywą dla powszechnie dziś stosowanej artrodezy, czyli usztywnienia stawu. W Polsce ten sposób leczenia był jak dotąd stosowany rzadko – z jednej strony z powodu trudnego dostępu do dobrej jakości protez, z drugiej – niewielkiego doświadczenia rodzimych lekarzy. Chcemy to zmienić. Sympozjum organizowane wspólnie z Centrum Edukacji Medycznej CEMED ma na celu poszerzenie świadomości lekarzy na temat innowacyjnych rozwiązań w leczeniu stawu skokowego.

Operacyjne usztywnienie stawu (artrodeza) pozwala co prawda rozwiązać problem przewlekłego bólu w stawie, ale pacjenci płacą za to wysoką cenę – na zawsze muszą pogodzić się z utykaniem, problemami przy wchodzeniu po schodach, wstawaniu z krzesła, chodzeniu po nierównym podłożu. Często pozostaje im zapomnieć o aktywności sportowej. Tymczasem 80% przypadków choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego jest udziałem ludzi młodych, aktywnych sportowo. Utrata ruchomości w stawie to dla nich czarny scenariusz, którego pozwala uniknąć jedynie całkowita protezoplastyka chorego stawu.

W ostatnich latach medycyna uczyniła znaczy postęp w protezoplastyce stawu skokowego. Funkcjonalność dostępnych dzisiaj protez jest więcej niż zadowalająca. Stosowana podczas czwartkowego sympozjum proteza bezcementowa na tyle dobrze odwzorowuje działanie stawu skokowego, że pacjenci po zabiegu mogą liczyć nawet na powrót do uprawiania sportu. To jedna z najnowocześniejszych protez  stosowanych w Europie i Stanach Zjednoczonych, teraz dostępna również w Carolina Medical Center.