Choroba zwyrodnieniowa barku

15 listopada 2019

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej występującym schorzeniem układu ruchu. Polega na niszczeniu chrząstki – przezroczystej powłoki pokrywającej końce kości tworzące staw. Degeneracja tkanki chrzęstnej dotyczy najczęściej kolana, biodra, kręgosupa, ale może zachodzić w każdym stawie. Czym jest choroba zwyrodnieniowa barku, jak jej zapobiegać i jak ją leczyć, wyjaśnia dr n. med. Tomasz J. Kowalski z Carolina Medical Center.

Przyczyn dolegliwości może być wiele. U osób po 50. roku życia zmiany zwyrodnieniowe związane są zazwyczaj ze zużyciem powierzchni stawowej. Ryzyko rozwoju artrozy jest większe, jeśli bark był nadmiernie używany (np. u sportowców lub pracowników fizycznych), a także jeśli wcześniej miały miejsce urazy. Ból barku może być bardzo dokuczliwy. Wielu pacjentów uważa, że to najgorszy ból ich życia, a ograniczenia związane z brakiem ruchomości stawu stają się prawdziwą zmorą dnia codziennego – brak możliwości uniesienia ramienia i sięgnięcia po przedmiot, zapięcia biustonosza czy prowadzenia samochodu to tylko niektóre problemy, z jakimi borykają się „barkowcy”.

Nieprawdą jest powszechnie panujące stwierdzenie, że z bólem barku trzeba nauczyć się żyć i lepiej go nie ruszać. Należy jak najszybciej podjąć leczenie, aby choroba nie postępowała. Im wcześniej podejmiemy odpowiednie działania, tym mniej inwazyjne leczenie nas czeka. Medycyna ma w tej kwestii wiele do zaoferowania.

Metody leczenia choroby zwyrodnieniowej barku

REHABILITACJA BARKU

Na wczesnym etapie ścierania się chrząstki stawowej barku znakomite efekty leczenia dają naturalne metody – odpowiednio dobrany przez fizjoterapeutę ruch, wzmacnianie mięśni obręczy barkowej oraz utrzymanie optymalnego rozciągnięcia stawu. Ćwiczenia muszą być wprowadzane powoli i w sposób kontrolowany, aby nie doprowadzić do nadmiernego stanu zapalnego, a w konsekwencji pogorszenia dolegliwości. Istotne jest przygotowanie do ćwiczeń, a przede wszystkim „rozgrzewka”, która zwiększa elastyczność mięśni i stawów. Samodzielne ćwiczenia mogą dawać bardzo dobre rezultaty, lecz jeśli pojawi się nadmierny ból, warto zasięgnąć porady specjalistów.

FARMAKOLOGIA PRZY CHOROBIE ZWYRODNIENIOWEJ BARKU

Choroba zwyrodnieniowa przebiega falami. Normalne są okresy lepsze i gorsze. Gdy dolegliwości ograniczają możliwość ćwiczeń, doustne leki przeciwzapalne, a także okresowe iniekcje sterydowe (tzw. blokady) mogą okazać się skutecznym sposobem na poprawę funkcji. Jednakże nie likwidują one przyczyny, tylko działają objawowo. Oznacza to, że zmiany zwyrodnieniowe postępują, lecz objawy są czasowo uśmierzone.

Choroba-zwyrodnieniowa-barku_dr-n.-med.-Tomasz-Kowalski_Carolina-Medical-Center

MEDYCYNA REGENERACYJNA PRZY CHOROBIE ZWYRODNIENIOWEJ BARKU

Medycyna regeneracyjna to nic innego jak próba odtworzenia zużytych części ludzkiego organizmu bez konieczności ich chirurgicznego zastąpienia. Mimo iż wciąż nie udało się odwrócić procesów starzenia przy użyciu komórek macierzystych lub czynników wzrostu, możemy za ich pomocą w sposób naturalny zmniejszać proces zapalny oraz potencjalnie nieco hamować progres zmian zwyrodnieniowych stawów. Zastosowanie komórek macierzystych lub czynników wzrostu (zawartych w osoczu – tzw. terapia PRP) stanowi alternatywę do chemicznego hamowania stanu zapalnego blokadami, daje szansę na wydłużenie żywotności stawu i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

LECZENIE OPERACYJNE

Gdy choroba jest zaawansowana i leczenie zachowawcze nie daje oczekiwanych rezultatów, konieczna jest operacja. W przypadku średnio zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych rozważyć można metodę małoinwazyjną, czyli wprowadzenie do stawu kamery i specjalnych urządzeń chirurgicznych celem uwolnienia przykurczów torebki stawowej i usunięcia wyrośli kostnych, które ograniczają ruch. Mimo iż tą operacją nie odtwarzamy powierzchni stawowej, jesteśmy w stanie (szczególnie u osób bardzo aktywnych i młodszych – poniżej 60. roku życia) poprawić zakres ruchu i przywrócić je do normalnego funkcjonowania.

Proteza-stawu-ramiennego_zdjęcie-1_Carolina-Medical-Center-480x640
Proteza-stawu-ramiennego_zdjęcie-2_Carolina-Medical-Center-480x640

ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ PACJENTÓW JEST W PEŁNI ZADOWOLONA Z POPRAWY DOLEGLIWOŚCI PO OPERACJI. A NAWET 90 PROC. ENDOPROTEZ FUNKCJONUJE PO 10 LATACH OD WSZCZEPIENIA

Jeśli zmiany zwyrodnieniowe są bardziej zaawansowane, jedynie endoprotezoplastyka stawu, czyli zastąpienie zużytych powierzchni stawowych, daje szanse na wyleczenie i powrót do normalnego funkcjonowania, zarówno pod względem aktywności dnia codziennego, jak również wybranych aktywności sportowych. Poprzez rozwój badań i technologii endondoprotezy stały się bezpiecznym, pewnym i trwałym sposobem leczenia w chirurgii barku. W ciągu ostatnich 20 lat endoprotezoplastyka barku stała się standardem w leczeniu zmian zwyrodnieniowych barku na świecie i staje się coraz bardziej dostępna również w Polsce.

W Carolina Medical Center pacjenci kwalifikowani do operacji endoprotezoplastyki stawu ramiennego rutynowo przechodzą szczegółowe badania przy użyciu tomografii komputerowej z rekonstrukcją 3D. Ich celem jest ocena stopnia i typu deformacji kostnych. Wyniki analizowane są w specjalistycznym programie komputerowym, który umożliwia dopasowanie wszczepianych części endoprotezy do anatomii pacjenta. Dzięki temu pacjenci mają pewność dokładnego dopasowania endoprotezy do ich budowy, a tym samym zmniejszenia ryzyka wcześniejszego obluzowania oraz innych powikłań.

Dowiedz się więcej o leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu ramiennego: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/bark/choroba-zwyrodnieniowa-stawu-ramiennego/.