Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?

Wiosna i lato to idealny moment, by aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeżeli zauważymy u siebie lub u naszych pociech odstający, czarny punkt, to może być nim kleszcz! Co należy wtedy zrobić?

Po pierwsze, kluczowe jest jak najszybsze usunięcie kleszcza ze skóry. Im szybciej to zrobimy, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia. Jednak nie róbmy tego samemu. W tym celu udajmy się do chirurga lub chirurga dziecięcego, który posiada odpowiednie warunki i instrumentarium. Samodzielna próba usunięcia kleszcza nieodpowiednim narzędziem, np. pęsetą, może zakończyć się niepowodzeniem. Jeżeli wykonamy to nieodpowiednio, kiedy ściśniemy kleszcza zbyt mocno czy dojdzie do zgniecenia, zawartość jego przewodu pokarmowego, ślina zawierająca niebezpieczne substancje, może dostać się do organizmu dziecka.

Kleszcza nie powinno się również zdrapywać. Istnieje bowiem ryzyko, że w trakcie usuwania kleszcz zostanie rozerwany, a jego główka i odnóża pozostaną w skórze. Wtedy jego całkowite usunięcie będzie jeszcze trudniejsze, czasami niemożliwe, a próba usunięcia resztek kleszcza może być dla pacjenta bolesna.

Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?

Największym mitem, jaki słyszę w gabinecie lekarskim, jest to, że miejsce ukłucia kleszcza powinno posmarować się masłem lub wazeliną, aby ułatwić jego usunięcie. W rzeczywistości mamy odwrotny skutek. Preparaty stosowane na skórze odcinają kleszczowi dopływ powietrza, a to z kolei prowadzi do jego wymiotów, które są groźne dla naszego zdrowia, zwłaszcza gdy był nosicielem boreliozy. Nie warto także smarować kleszcza środkami dezynfekującymi – zamiast pomóc dziecku, tylko mu zaszkodzimy” – przestrzega dr n. med. Tadeusz Bokwa, chirurg dziecięcy w Szpitalu Carolina.

Rodzic może także sam podjąć próbę usunięcia kleszcza, jeśli posiada odpowiednie narzędzia i kompetencje.
„W aptekach bez recepty dostępne są różne urządzenia, które pozwalają samemu usunąć kleszcza ze skóry. Należy jednak pamiętać, że przy braku doświadczenia osoba mająca odpowiednie instrumentarium może mieć jednak problem z prawidłowym usunięciem insekta. Wszystkim rodzicom zalecam wizytę na dyżurze chirurgicznym, podczas której chirurg może bezboleśnie, szybko i w całości usunąć kleszcza” – podsumowuje doktor Bokwa.

5 zasad, jak uchronić się przed kleszczami

  1. Chroń miejsca podatne na ukąszenia, m.in. głowę, szyję, czy zgięcia stawowe. Noś jasne ubrania, z długimi rękawami i nogawkami oraz nie zapominaj o okryciu głowy.
  2. Spędzaj czas na łonie natury w godzinach popołudniowych. Kleszcze są najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem.
  3. Stosuj środki odstraszające insekty oraz zaszczep się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
  4. Gdy spędzasz czas na świeżym powietrzu, po powrocie do domu obejrzyj dokładnie całe ciało.
  5. Jeżeli masz psa, zadbaj również o niego. Zwierzęta także chorują na boreliozę. Kleszcze mogą też zmienić swojego żywiciela i przejść z psa na człowieka i na odwrót.