Małoinwazyjna metoda leczenia dyskopatii - DISCOGEL®

27 czerwca 2017

Dyskopatia, zwana epidemią XXI wieku, dotyka osoby między 30. a 50. rokiem życia. Jej pierwsze symptomy – dolegliwości bólowe – są często lekceważone. Kojarzone są w większości przypadków z przepracowaniem, stresem i nieodpowiednim stylem życia. Bagatelizowanie tych objawów nie jest wskazane, gdyż schorzenia krążka międzykręgowego (potocznie zwanego dyskiem) może doprowadzić do przewlekłej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Dyskopatia polega na uwypukleniu jądra miażdżystego, będącego składową krążka międzykręgowego. Powoduje on ucisk i podrażnienie rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych i elementów kanału kręgowego. Najczęściej dotyka najbardziej ruchome fragmenty kręgosłupa, tj. odcinek szyjny, piersiowy lub lędźwiowy.

cmc_disco_gel

W leczeniu dyskopatii coraz częściej stosuje się małoinwazyjne metody. DISCOGEL® to elastyczna, żelowa proteza, w postaci sterylnego lepkiego preparatu (zawiera: alkohol etylowy, produkty pochodne celulozy oraz wolfram – czynnik nieprzepuszczalny dla promieni rentgenowskich), która wstrzykiwana jest do jądra miażdżystego dysku.

Zabieg, w którym wykorzystuje się DISCOGEL® , trwa około 30 minut i wykonywany jest na sali operacyjnej. Pacjent poddany jest znieczuleniu miejscowemu i układany na brzuchu. Preparat wprowadzany jest przez cienką igłę do środka dysku. Za pomocą DISCOGEL® inicjowany jest proces rehydratacji jądra miażdżystego. Żelowa proteza działa przeciwzapalnie, wypełniając pęknięcia w osłabionym pierścieniu włóknistym, blokując jednocześnie receptory bólowe tam umiejscowione. Dodatkowo wzmacnia struktury dysku i stwarza doskonałe warunki sprzyjające szybkiemu i trwałemu wygojeniu wypukliny. Zabieg operacyjny monitorowany jest za pomocą aparatu RTG, który umożliwia podgląd na ekranie położenia żelowego implantu w czasie rzeczywistym dzięki zawartemu w nim znacznikowi radiologicznemu (czyli wolframu).

Po zabiegu pacjent powinien zostać w łóżku w pozycji leżącej jedynie 3 godziny. Przez kilka kolejnych dni konieczna jest dezynfekcja miejsca nakłucia skóry i zmiana opatrunku. Miesiąc po zabiegu rekonwalescent nie powinien podnosić ciężkich przedmiotów i nie powinien pozostawać w jednej wymuszonej pozycji ciała dłużej niż jedną godzinę (np. stanie, siedzenie, schylanie, kucanie).

DISCOGEL® przeznaczony jest dla pacjentów u których zdiagnozowano przepukliny dysków w szyjnym, piersiowym i lędźwiowym odcinku kręgosłupa oraz przepukliny 1-4 stopnia wg klasyfikacji Pfirmanna (jest zachowany pierścień włóknisty, wysokość przestrzeni dyskowej zapadnięta jest nie bardziej niż 50%, uwypuklenie na bocznym MRI jest nie większe niż 30-40% w świetle kanału kręgowego). Jest rekomendowany dla osób, u których rehabilitacja i terapia farmakologiczna nie przynosi pożądanych efektów przez okres 3-4 miesięcy.

Przeciwskazaniem do użycia tej metody jest występowanie alergii na jeden składnik preparatu. Nie jest wskazany dla kobiet w ciąży oraz osób z ciężką depresją.

Zaletą metody leczenia dyskopatii z użyciem DISCOGEL® jest to, że redukcja bólu następuje już w ciągu 1 dnia (maksymalnie w ciągu 4 tygodni) po zabiegu, a czas powrotu do zdrowia i aktywnego życia zajmuje ok. 4-8 tygodni. Pacjenci po zabiegu nie mają blizn.