Dr Zdanowicz: Skoki należą do najbezpieczniejszych dyscyplin

11 stycznia 2014

 

Dr Urszula Zdanowicz, ortopeda i traumatolog sportowy, w studiu TVP Info odniosła się do poważnego upadku Thomasa Morgensterna na mamuciej skoczni Kulm.

Thomas Morgenstern, czołowy zawodnik Pucharu Świata, runął na zeskok podczas piątkowego treningu i w ciężkim stanie został odwieziony do szpitala. Dr Zdanowicz wskazuje, że tego typu upadek może spowodować poważne urazy głowy i kręgosłupa nawet zagrażające życiu, odcina się jednak od spekulacji na temat stanu zdrowia skoczka, respektując jego prawo do prywatności.

Dr Urszula Zdanowicz, powołując się statystyki dotyczące ilości i ciężkości urazów w sportach zimowych twierdzi jednak, że skoki narciarskie – obok biegów narciarskich – należą do najbezpieczniejszych zimowych dyscyplin. W rozmowie z dziennikarzami TVP Info dr Zdanowicz mówi też o możliwych przyczynach upadku i perspektywach powrotu zawodnika na skocznię. Zapis rozmowy z dr Zdanowicz można obejrzeć tutaj.

Dr Urszula Zdanowicz jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Carolina Medical Center. Była członkiem zarządu Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego i opiekowała się sportowcami podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie.