Dziś Światowy Dzień Reumatyzmu!

12 października 2017

Schorzenia reumatyczne uważane są za choroby wieku podeszłego. Jednak jak pokazują statystyki, coraz częściej dotykają osób młodych – chorują na nie nawet dzieci i często dotyczą narządu ruchu. Są to choroby przewlekłe, które nieleczone są przyczyną bólu i niepełnosprawności.

Pojęcie „reumatyzm” jest bardzo nieprecyzyjne, kryje się pod nim ponad dwieście schorzeń reumatycznych. Jedne objawiają się zmianami zwyrodnieniowymi, inne objawami zapalnymi. Każda z nich ma różne przyczyny. Pierwsza myśl, która kojarzona jest właśnie z tym terminem, to ból stawów i kości. Dolegliwościom bólowym towarzyszą również obrzęki, zaczerwienienia i ograniczenie ruchomości. W badaniach dodatkowych można stwierdzić podwyższenie parametrów zapalnych lub odchylenia metaboliczne. Ogólnie, schorzenia reumatyczne o tle zwyrodnieniowym, mają przebieg przewlekły, lecz nie leczone mogą doprowadzić nawet do poważnych konsekwencji i znacznego obniżenia jakości życia. Choroby o tle zapalnym bez skutecznego leczenia mogą stać się przyczyną inwalidztwa.

Do pierwszych symptomów, które mogą sugerować początki choroby reumatycznej, należą dolegliwości bólowe oraz obrzęki stawów niezwiązane z urazem. Często objawy początkowe są przez nas bagatelizowane, a ból uśmierzany jest za pomocą leków. Powolne narastanie dolegliwości również przyczynia się do odwlekania wizyty u lekarza. Sprawia, że przyzwyczajamy się do nich i je lekceważymy. Jest to duży błąd. Zwlekanie z wizytą u specjalisty, który określi tło schorzenia, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Ewa Więsik-Szewczyk, reumatolog z CMC, podkreśla, że:

Czas w leczeniu przewlekłych zapaleń stawów odgrywa kluczową rolę. Okres, tzw. okienko terapeutyczne, pomiędzy pojawieniem się pierwszych dolegliwości a powstaniem nieodwracalnych już uszkodzeń, wynosi jedynie 12 tygodni.

Dodaje także:

Pierwsze objawy, zwłaszcza obrzęki, powinny być konsultowane z lekarzem. Jeśli dotyczą kilku stawów, lub nie zmniejszają się po ograniczeniu wysiłku, oraz pojawiają się systematycznie w godzinach porannych lub budzą w nocy, mogą być objawem choroby reumatoidalnej.

W chorobach reumatycznych ważna jest profilaktyka, właściwa dieta, aktywność ruchowa i zdrowy styl życia. Wraz z pojawieniem się pierwszych objawów – bólu i obrzęku, należy zgłosić się do lekarza, niezależnie w jakim wieku jesteśmy. Liczba lat nie jest wyznacznikiem zachorowania na schorzenia reumatyczne.

DOULEUR GENOU 3EME AGE