W przypadku podejrzenia głuchoty starczej, należy udać się do lekarza, którym jest otolaryngolog. Po przeprowadzeniu wywiadu, zbada przewód słuchowy w celu wykluczenia innych źródeł upośledzenia, w tym: nadmiaru woskowiny, ciał obcych czy stanu zapalnego oraz potwierdzi przyczynę głuchoty starczej lub skieruje na dalsze badania. Warto poznać też objawy zapalenia ucha zewnętrznego. Większość problemów ze słuchem jest diagnozowana również przez audiologów, którzy przeprowadzają testy audiometryczne, aby ustalić stopień i przyczyny schorzenia.
Utrata słuchu związana z wiekiem jest stanem fizjologicznym, na który nie znaleziono jeszcze skutecznej metody leczenia. Jednak, w celu opóźnienia początków i zwolnienia tempa postępowania upośledzenia, warto unikać hałasu, chroniąc uszy przed zbyt głośnymi i zbyt długimi dźwiękami. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z potencjalnych źródeł szkodliwych dźwięków, w tym głośnej muzyki, broni palnej, kosiarki do trawy lub dmuchawy do liści. Unikanie lub skrócenie czasu narażenia na hałas i ochrona uszu za pomocą zatyczek lub nauszników pozwolą opóźnić początki choroby i złagodzić jej przebieg. Warto również podjąć środki w celu spowolnienia wystąpienia niektórych chorób wpływających na słuch, takich jak choroby sercowo-naczyniowe czy cukrzyca. Zdrowe odżywianie bogate w witaminy i przeciwutleniacze, regularne ćwiczenia i środowisko wolne od dymu tytoniowego również mają pozytywny wpływ. Natomiast gry i hobby związane z treningiem mózgu np. krzyżówki lub gry karciane z przyjaciółmi, mogą pomóc w utrzymaniu aktywności mózgu i zapobiec izolacji społecznej, która często towarzyszy omawianej dolegliwości.
Minimalizacja czynników ryzyka może spowolnić postęp choroby, jednak nie zapobiegnie jej wystąpieniu. Dlatego też, w przypadku zdiagnozowania tego schorzenia, warto skorzystać z urządzeń i innych pomocy, mających na celu poprawę słuchu i jakości życia, w tym z:
- Aparatów słuchowych – wzmacniających głośność dźwięków i redukujących szumy uszne. Dobór aparatu należy pozostawić audioprotetykowi, który na podstawie szczegółowego badania słuchu zaproponuje najlepszy aparat zauszny lub wewnątrzuszny;
- Wspomagających urządzeń odsłuchowych, np. wzmacniaczy odbiorników telefonicznych i radiowych oraz telefonów;
- Lekcji języka migowego lub czytania z ruchu warg (w przypadku poważnego ubytku słuchu);
- W niektórych przypadkach lekarz może zalecić implant ślimakowy, będący małym urządzeniem elektronicznym, wszczepianym chirurgicznie do ucha wewnętrznego.
Zachęcamy do kontaktu z naszą kliniką, w celu diagnozy schorzenia oraz ustalenia metody leczenia i złagodzenia jej przebiegu. Choć wystąpienie głuchoty starczej dla większości seniorów jest trudne do zaakceptowania, wiedza o przyczynie głuchoty starczej i dalszych metod postępowania jest ważnym pierwszym krokiem do lepszego słyszenia i lepszej jakości życia. Sprawdź też przyczyny zaburzenia słuchu u dzieci.