Jak Twój styl życia i dieta wpływają na jakość głosu – narządu Twojej pracy?

Coraz więcej osób używa głosu w celach zawodowych. Do niedawna za osoby pracujące głosem uważani byli głównie aktorzy, śpiewacy i nauczyciele – sprawdź choroby głosu w zawodzie nauczyciela. Dziś wiadomo, że do tej grupy zalicza się także menadżerów, pracowników call center, prawników, polityków, prezenterów, lektorów, przedstawicieli handlowych czy księży. Ze względu na coraz większą aktualność zagadnienia higieny głosu, powstaje coraz więcej badań na ten temat. Jednak czy wiesz jaki jest wpływ diety na narząd głosu, który jest niezbędny w Twojej pracy?

Wpływ diety na głos

Według Międzynarodowej Organizacji Głosu na stan głosu wpływa nie tylko technika jego użytkowania, ale również sposób odżywania i styl życia. Według amerykańskiego Instytutu Głuchoty i Innych Chorób Komunikacyjnych olbrzymie znaczenie ma dieta dla głosu bogata w pełne ziarna, owoce i warzywa. Te pokarmy zawierają witaminy A, E i C. Pomagają również zachować odpowiednio nawilżoną błonę śluzową gardła i krtani.
Ogromny wpływ na codzienne wsparcie narządu głosu ma ilość wypijanej wody. Zaskakujące? Tak, ale potwierdzone badaniami. Nawodnienie organizmu, a tym samym także narządu głosu, jest niezwykle ważne w jego codziennej higienie. Jakość głosu i jego siła są bardzo mocno wspierane poprzez płyny ustrojowe, a ich optymalny poziom utrzymuje się jedynie przy odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Yiu i Chan przeprowadzili w Japonii bardzo ciekawy eksperyment na piosenkarzach karaoke. W badaniu wzięło udział 20 wokalistów, których podzielono na dwie grupy, każda po 10 osób.Pierwsza z nich miała możliwość przerwy na napicie się 100 ml wody, kiedy czuła taką potrzebę. Druga grupa śpiewała bez przerwy i bez nawodnienia. Wynikiem eksperymentu był wydłużony czas śpiewania przez grupę pijącą wodę. Osoby nawadniające się regularnie śpiewały także głośniej. Jest to dowód na pozytywny i zbawczy wpływ wody na głos.

Instytutu Głuchoty i Innych Chorób Komunikacyjnych w zakresie nawilżania narządu głosu zaleca:

  • Pij od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie – najlepiej niegazowanej.
  • Ogranicz spożycie napojów zawierających alkohol lub kofeinę, ponieważ ich nadmiar może powodować utratę wody w organizmie oraz uczucie suchości. Alkohol podrażnia też błonę śluzową, która wyściela gardło. Taka dieta na głos będzie dobrym rozwiązaniem.
  • Używaj nawilżacza w domu. Jest to szczególnie ważne w zimie lub w suchym klimacie. Zaleca się trzydzieści procent wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz powyżej 2 godzin dziennie.
  • Unikaj lub ogranicz stosowanie leków, które wysuszają fałdy głosowe, w tym niektóre popularne leki na przeziębienie i alergie. Jeśli masz problemy z głosem, zapytaj lekarza, które leki byłyby najbezpieczniejsze.

Dieta dla osób pracujących głosem

  • Nie pal i unikaj wdychania dymu papierosowego, gdyż drażni on fałdy głosowe. Ponadto właśnie palacze najczęściej chorują na raka fałdów głosowych i krtani.
  • Unikaj jedzenia pikantnych potraw. Mogą one powodować cofanie się kwasu żołądkowego do gardła lub przełyku, powodując zgagę lub refluks. Jeśli masz często zgagę lub refluks, to porozmawiaj ze swoim lekarzem o zmianach diety lub lekach, które mogą pomóc w zmniejszeniu uczucia dyskomfortu.
  • Unikaj płukania jamy ustnej płynami do higieny jamy ustnej, które zawierają alkohol lub drażniące substancje chemiczne.
  • Często myj ręce, aby zapobiegać infekcjom.
  • Ćwicz regularnie. Aktywność fizyczna zwiększa wytrzymałość mięśni i przywraca ich optymalne napięcie. Pomaga to zapewnić dobrą postawę ciała i sposób oddychania, które są niezbędne do prawidłowego mówienia.
Dowiedz się więcej na temat diagnostyki i rehabilitacji głosu podczas wizyty u foniatry. Sprawdź jak dbać o higienę głosu. Zapraszamy na Dni Głosu w Klinice Optimum.