Kiedy udać się na ostry dyżur chirurgii dziecięcej?

Dzieci są najbardziej dynamiczną, aktywną, pełną temperamentu częścią populacji, dlatego stanowią grupę szczególnie narażoną na mniejsze lub poważniejsze urazy i kontuzje wymagające zaopatrzenia medycznego. Przytrafiają się one naszym dzieciom podczas aktywności na świeżym powietrzu, nasilają się w okresach wakacji i ferii zimowych.

Szpitalne oddziały ratunkowe (tzw. SOR) są to wyodrębnione jednostki organizacyjne szpitala, w których personel medyczny udziela świadczeń zdrowotnych pacjentom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. W celu udzielenia pomocy specjalistycznej w szpitalu Carolina Medical Center powstał prywatny Ostry Dyżur Chirurgii Dziecięcej.

Zakres pomocy na ostrym dyżurze chirurgii dziecięcej

Na ostrym dyżurze chirurgii dziecięcej zespół specjalistów – chirurgów dziecięcych konsultuje i wykonuje niezbędne zabiegi. Lekarze zlecają konieczną diagnostykę. W przypadku podejrzenia złamań wykonywane są badania RTG. W sytuacji, gdy podejrzewane jest zapalenie wyrostka robaczkowego, lekarz może zlecić badanie USG jamy brzusznej. W innych przypadkach, na zlecenie lekarza, możliwe jest wykonanie badanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Badania młodych pacjentów są wykonywane w komfortowych, bezstresowych warunkach.

Po zdiagnozowaniu udzielana jest niezbędna pomoc medyczna i zaopatrzenie urazów. W przypadku złamań, wymagających unieruchomienia, można zastosować wodoodporne, lekkie i przewiewne gipsy. Wykonywane są także zabiegi doraźne takie jak: nastawianie złamań, czy zwichnięć stawów, punkcje stawów, usuwanie krwiaków, nacinanie krwiaków i ropni na skórze, oczyszczenie, szycie ran, usuwanie ciał obcych, chirurgiczne usuwanie kleszczy i inne podobne zabiegi wymagające interwencji chirurgicznej.

Kiedy szukać pomocy na ostrym dyżurze chirurgii dziecięcej?

Szybka, fachowa pomoc jest konieczna w przypadkach nagłych, gdy doszło do złamania, zwichnięcia lub skręcenia kończyny, stłuczenia, uszkodzenia więzadeł, łąkotek lub w różnych innych przypadkach urazów narządu ruchu. Na dyżurze chirurgicznym dla dzieci przyjmowani są pacjenci z urazami narządu ruchu, urazami głowy, klatki piersiowej, kręgosłupa, stanami nagłymi brzucha, ze stanami zapalnymi, obrzękami palców, z ranami, ropniami, zakażeniami skóry, po oparzeniach z wyjątkiem rozległych oparzeń ciała, twarzy i oparzeń dróg oddechowych.

Lekarze udzielają pomocy po pogryzieniu przez zwierzęta, usuwają kleszcze oraz ciała obce w skórze lub w widocznych gołym okiem otworach nosa czy ucha.  Pomoc można uzyskać w przypadku stanu zapalnego prącia lub bólu jąder. W przypadku bólu odczuwanego przez dziecko szczególnie ważna jest szybka interwencja lekarska. Taką szybka pomoc można uzyskać na ostrym dyżurze chirurgii dziecięcej.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy na ostrym dyżurze chirurgii dziecięcej

W Carolina Medical Center w Warszawie doświadczeni chirurdzy udzielają pomocy i porad dotyczących dalszego postępowania dzieciom od 6. miesiąca do 18. roku życia z dolegliwościami bólowymi lub z urazami do 5 dni wstecz. W placówce stosuje się metodę leczenia bezstresowego – przy krótkich zabiegach, które mogą być bolesne, istnieje możliwość zastosowania znieczulenia gazem medycznym, bezpiecznym preparatem działającym uspokajająco.  Wykwalifikowany personel medyczny w indywidualny sposób podchodzi do każdego młodego pacjenta. Dostępny jest kącik zabaw, w którym dziecko może się pobawić i zapomnieć o bólu. Dyżur jest czynny od 8:00 do 22:00, w nocy w pilnych przypadkach przyjmuje lekarz dyżurny.

Pacjenci Grupy LUX MED, którzy mają w  swoim abonamencie usługę Ostrego Dyżuru Chirurgii Dziecięcej, mogą skorzystać z pomocy bezpłatnie. Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z Telefoniczną Informacją Medyczną LUX MED, dostępną pod numerem telefonu 22 322 9999. Konsultanci pomagają skutecznie uzyskać pomoc specjalisty i umawiają wizyty.